Home Domácí Černochová je jako Biľak, mainstream jako Rudé právo, zaznělo na tiskovce PRO

Černochová je jako Biľak, mainstream jako Rudé právo, zaznělo na tiskovce PRO

Zleva Petr Vacek, Jindřich Rajchl, Alena Maršálková a Ondřej Svoboda

»Pracuji jako právník dvacet let, ale takhle nevyvážený pamflet jsem za celou svoji kariéru nečetl,« uvedl předseda Jindřich Rajchl na dnešní tiskové konferenci strany PRO (Právo Respekt Odbornost) na adresu Dohody mezi Českou republikou a Spojenými státy americkými o spolupráci v oblasti obrany. Dokument podle něj představuje bezpečnostní riziko pro Českou republiku. Rajchl jeho odsouhlasení vládou hodnotí jako »vázací akt« a ministryni obrany Janu Černochovou (ODS) postavil po bok Vasila Biľaka v roce 1968.

Dokument, který v nadcházejících dnech hodlá Černochová coby vládní zmocněnkyně v Pentagonu podepsat, má podle Rajchla daleko závažnější důsledky než stavba radaru v Brdech plánovaná na počátku tohoto století. Zatímco v roce 2006 média o zamýšlené svatbě radaru informovala a i díky tomu se zdvihla vlna odporu mezi veřejností vedoucí k tomu, že v roce 2009 Američané od svého záměru ustoupili, dnes se tzv. obranná smlouva mediálně skloňuje jen velmi marginálně. Za to si vysloužil mainstream kritiku místopředsedkyně PRO Aleny Maršálkové. »Ptám se veřejnoprávních médií, kdy o tom budete informovat? Kdy začnete naplňovat zákonnou povinnost na poskytování pravdivých, nestranných a objektivních informací. Máme na ně právo jako občané ČR. Přestaňte žonglovat se slovem dezinformace, přestaňte nálepkovat a šířit vládní propagandu,« vyzvala na tiskové konferenci Maršálková.

Rajchl uvedl, že se při pohledu na dnešní média vrací do mládí. »Za ten návrat do mládí jim děkuji. Je to, jako když jsem otevřel Rudé právo a bylo tam ‚Se SSSR na věky a nikdy jinak‘. Jediná možnost jsou dnes ódy na USA, ti novináři by se měli stydět. Veřejnost by měla vědět, o co se jedná. Podpisu nezabráníme, ale pojďme zabránit ratifikaci, k níž by mělo dojít na podzim,« vyzval Rajchl celou veřejnost na tiskové konferenci, která byla přímo vysílána na jeho Facebooku, na stránkách PRO i prostřednictvím videostreamu agentury ČTK.

Na přímý dotaz iportaL24.cz, zda je reálné, že by parlament tzv. obrannou smlouvu neratifikoval, když v něm má vládní koalice »stoosmičkovou« většinu a co pro to hodlá strana Právo Respekt Odbornost dělat, Rajchl odpověděl: »Prvními dvěma kroky byly demonstrace 11. 3. a 16. 4. Chtěli jsme, aby s námi vláda jednala, což se nestalo. Teď vydala ozdravný balíček, který bych zhodnotil jako parodii na ozdravný balíček. Vláda nemá mandát vládnout. Stávkovou pohotovost vyhlásily odbory prostřednictvím pana Středuly i Škoda Auto. Daly tak za pravdu tomu, co jsme říkali my, už před pár měsíci. Pokud dojde ke stávce, připojíme se. Jinak máme vlastní variantu, jak formou nátlakových akcí přimět vládu k demisi. A jestli je to reálné? Vláda je rozkolísaná po balíčku, nespokojenost je hmatatelná, stačí jeden závan větru. To máte celé fungování státu, poštu, léky… Stát je v jasném rozkladu, s nejhorší ekonomikou celé Evropy. Raketovou rychlostí se řítíme proti betonové zdi a pan Fiala nám mává z okénka a říká, že je v pořádku. My jako strana PRO uděláme proti devastaci České republiky všechno, ale reálnou sílu musejí ukázat občané ČR,« naznačil Rajchl, že řešením – i směrem k česko-americké dohodě – je, že by Fialova vláda na podzim už nemusela existovat.

Celé video zde:

Vláda jako dezinformátor

Podstatné zádrhely v tzv. obranné smlouvě rozebrali místopředsedové PRO Ondřej Svoboda a Petr Vacek. »Vláda schválila dokument, který se nazývá Dohoda mezi Českou republikou a Spojenými státy americkými o spolupráci v oblasti obrany. Když jsme ji pročítali, s údivem jsme zjistili, že o společné obraně neobsahuje ani čárku, vyjma článku 6, kde se upravují českoamerické hlídky k zajištění veřejného pořádku,« řekl Svoboda.

Americkým ozbrojeným silám tím podle něj umožňujeme mj. prodej potravin, otevření poboček bank, restaurací, barů, vzdělávacích i rekreačních zařízení. Svobodovi současná situace připomíná záběry z filmů, kde se američtí vojáci pohybují na cizím území a vojska zde mají trvalou přítomnost, typicky na Okinawě. »Tohle vše upravuje do situace, která je v těch filmech. To není dohoda o obranné spolupráci, naopak zajišťuje trvalou přítomnost cizích vojsk na území,« řekl Svoboda, který kritizoval, že Američané budou moci využívat česká vojenská zařízení bezplatně. Přístup do nich budou mít výlučně oni, zatímco česká strana je nebude smět využívat.

Podle něj by měla vláda přestat s dezinformacemi. »To je dnes módní slovo. Ale ve skutečnosti je to Dohoda o trvalé přítomnosti vojska USA. Američané si budou moci pronajmout jakýkoli sklad, letiště, parkoviště, budovu. Ani do těchto objektů nebude mít česká strana přístup, nebudeme vědět, co se tam děje, co se ve skladu vyrábí či vyvíjí,« připojil Svoboda.

Na přímý dotaz iportaL24.cz,  jaká podle něj byla motivace ministryně obrany k tvorbě jednostranně nevýhodné smlouvy, odpověděl: »Paní Černochová si je vědoma, v jakém stavu armáda je, že by neuhlídala ani Prahu. Místo snahy o zlepšení kvality, bojeschopnosti a obranyschopnosti se rozhodla problém hodit na Američany. Proto usiluje o přítomnost amerického vojska na území České republiky. Já být ve služebním poměru u armády, ze dne na den odcházím,« uvedl Svoboda. Šéf PRO Rajchl k tomu připojil, že ministerstvo obrany pod Janou Černochovou není sebevědomý úřad. »Ona jen poslouchá pokyny z Pentagonu,« řekl Rajchl.

Od protektorské dohody k protektorátní?

Místopředseda Vacek zmínil smlouvu NATO SOFA z roku 1951, která upravuje podmínky pobytu vojsk členských států na území jiných členských států. V aktuálním případě ale nejde o mnohostrannou dohodu mezi členskými státy v zájmu všech států Severoatlantické aliance. »Rozdíl je mnohostranná mezinárodní smlouva, která je výsledkem společných zájmů všech států NATO, a bilaterální smlouva, která se vždycky přiklání na jednu stranu, pokud není vedena správně. Ve sportovní terminologii bych to přirovnal k fotbalu, kde pokud máte špatný kus v jedenáctce, ostatní ho dokážou nahradit. Ale pokud se v tenisovém turnaji představí osoba neschopná, nezkušená a servilní až zbabělá, už jí nepomůže nikdo a výsledkem je prohra,« uvedl Vacek, podle nějž dokument přináší výhody a výsady pro americkou stranu, aniž by stejné měli Češi v USA. Vadí mu především, že kdyby se kdokoli z amerického personálu dopustil zvlášť závažných trestných činů, jako je vražda, ublížení na zdraví nebo znásilnění, bude podléhat americké jurisdikci. »Dohoda jednoznačně zvýhodňuje USA, aniž by dávala elementární záruky pro české vojáky v USA. Je skutečně nerovnovážná a je dohodou protektorskou, kdy od protektorské k protektorátní zbývá jen krůček,« použil slovní hříčku Vacek.

Aby tomu tak nebylo, vyzval vládu a poslance, aby se s dohodou důkladně seznámili a přijali katalog společných prohlášení. Jejich znění navrhla strana PRO v dnešním dopise adresovaném premiéru Fialovi. Píše se v nich například to, že ozbrojené síly USA a jejich dodavatelé se vyvarují shromažďování a rozmisťování jaderných, chemických a biologických zbraní, že při užívání dohodnutých zařízení budou USA vždy respektovat oprávněné zájmy české strany nebo že nedojde k zvýhodňování ozbrojených sil Spojených států ani jejich závislých osob a dodavatelů oproti ostatním subjektům pod jurisdikcí českého práva.

Předseda Rajchl upřesnil fakt, že se smlouva uzavírá na 10 let, což výrazně přesahuje mandát současné vlády i té příští. »Proto by mělo rozhodnout referendum,« dodal Rajchl.

(pk)

FOTO – iportaL24.cz/Petr Kojzar

7 KOMENTÁŘE

  1. Dokud se opozice bude hádat a nezačne spolupráce , bohužel máme peška ,
    vezměte si příkladem pětikolku , těm to šlape, a daří se .

  2. Strana PRO, která je pro EU a NATO je pro normální lidi nevolitelná. Rajchl jen žvaní a odmítá spolupracovat s KSČM, kterou nenechá hovořit na svých demonstracích. Místo toho tam nechává do mikrofonu mluvit lidi, kteří se zasloužili o vznik současného marasmu v ČR. Stranu PRO bych nikdy nevolil.

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here