Česko je země s nejméně dostupným vlastním bydlením v Evropě

Bydlení a jeho nedostupnost zůstává stále jedním z největších problémů Česka. Pořízení vlastního bydlení je zde vůbec nejnákladnější z celé Evropské unie a pro většinu lidí je nereálné. Podle studie Deloitte Property Index 2022 pořízení vlastního bytu o ploše 70 metrů čtverečních vyšlo občana ČR loni na 13,3 průměrného hrubého ročního platu.

Česko se tak řadí na pozici země s nejméně dostupným vlastním bydlením v Evropě. Předposlední je Slovensko, kde na koupi takového bytu občané vynaloží 12,8 průměrného hrubého ročního platu.

»Ve srovnání vybraných evropských metropolí je na tom hůře než Praha, kde získání vlastního bydlení vychází na 15,3 průměrného hrubého ročního platu, jen Amsterodam. Nizozemci za byty ve svém hlavním městě vydají 17,7 průměrného platu. Nejméně takových platů, 6,8, stojí bydlení v Oslu,« uvedl vedoucí partner ve finančním poradenství Deloitte Miroslav Linhart. 

Názory na to, jak udělat bydlení pro lidi cenově dostupnější, se různí.

Podle předsedy představenstva Central Group Dušana Kunovského je řešením rychlejší výstavba. »Bytů se dlouhodobě málo staví, a proto rostou ceny. Čeho je málo, to je drahé,« uvedl Kunovský v České televizi.

S tím do jisté míry souhlasí také předseda Sdružení nájemníků ČR Milan Taraba, samotná výstavba bytů však podle něj situaci nevyřeší.

»To, že se staví málo bytů, je samozřejmě jeden z důvodů jejich vysoké ceny, to je pravda. Když to řeknu v číslech, tak v republice máme 4 miliony 300 tisíc trvale užívaných bytů, pokud počítáme se stoletou životností, tak jenom pro prostou reprodukci by bylo nutné stavět alespoň jedno procento, tedy 43 000 bytů ročně, to se samozřejmě nestaví, loni to bylo zhruba 34 000 bytů, a to s velkou slávou,« řekl pro iportaL24.cz.

Problémem podle něj také je, že řada bytů slouží jako investice. Z dat Českého statistického úřadu vyplývá, že jen v Praze je 93 tisíc neobydlených bytů. »Není žádným tajemstvím, že někdo má třeba osm až deset investičních bytů v Praze, tak to samozřejmě řešením bytové situace není,« uvedl.

Vytvořit podmínky pro obnovu družstevního bydlení

Hlavní důvod bytové nouze je podle něj kromě malé výstavby ten, že není účelová podpora výstavby z veřejného sektoru, to znamená na úrovni obcí, krajů a státu. »To je v přímém rozporu například s Rakouskem, kde všechny tyto tři složky staví byty, které mají veřejný charakter a slouží lidem, kteří to potřebují, to znamená nižší střední a střední vrstvě,« vysvětlil Taraba. Na rozdíl od Česka si podle něj naši sousedé uvědomují, že pokud nebudou ve městech bydlet tyto skupiny lidí, tak budou moct jen těžko existovat. Dalším aspektem je podle něj také otázka daňová. »Jen ty rodiny, které budou mít bydlení, mají děti, a to budou budoucí daňoví poplatníci,« dodal Taraba s tím, že nevidí důvod, proč by ČR neměla postupovat stejně jako např. Rakousko.

Za další neméně důležitou věc považuje to, aby stát vytvořil podmínky pro obnovu družstevního bydlení. »Jsem velmi rád, že některá družstva ještě existují a staví družstevní byty, protože to je výrazně levnější pro lidi a může to sloužit pro střední vrstvu, ale pokud nebude přijat opravdu dlouhodobý program na podporu výstavby veřejným sektorem, tak se ta situace opravdu nezlepší,« dodal Taraba.

»Ať se staví nějaký počet investičních bytů, ale to, co je nezbytně nutné, je, aby byly byty, které slouží dlouhodobě zejména pro mladé rodiny a byly by financovány veřejným sektorem nebo družstevní formou, jiná varianta k nějakému dlouhodobému zlepšení není,« shrnul Taraba.

Ceny nemovitostí dále porostou

Ze studie Deloitte Property Index 2022 dále vyplývá, že průměrná transakční cena nových bytů vzrostla v 18 z 21 analyzovaných zemí. Nejintenzivnější nárůst zaznamenalo  Maďarsko, o 24 procent. V ČR byl nárůst 14,4 procenta, tedy čtvrtý nejvyšší. Průměrná transakční cena nových bytů v Česku za loňský rok činí 3342 eur (81 929 Kč) za m2. Nejvyšší je ve Velké Británii, 4905 eur/m2, nejnižší v Bosně a Hercegovině, 974 eur/m2.

Nejdražší město je opět Paříž, kde se transakční cena nových bytů pohybuje kolem 13 500 eur/m2 (330 952 Kč). Nejnižší průměrné transakční ceny nabízejí Varna (885 eur/m2), a Burgas (900 eur/m2) v Bulharsku. Největší meziroční růst cen zaznamenaly Košice, a to o 38,2 procenta. Daleko nebylo ani Brno s 22,4 procenta a Praha, ve které průměrná transakční cena za nový byt vzrostla o 20,1 procenta. 

Po zpomalení, zapříčiněném hospodářským poklesem vyvolaným pandemií, nabral evropský realitní trh dech a ceny nemovitostí ve většině zemí rychle rostly. »Klíčovou vlastností českého realitního trhu byla slabá nabídka nemovitostí. Pro následující rok se očekává, že ceny nemovitostí vČR, stejně jako ve většině analyzovaných evropských států, porostou, i když o něco mírnějším tempem,« odhadl Jakub Leško z realitního týmu Deloitte.

Během uplynulého roku bylo v ČR dokončeno 34 200 bytů. V přepočtu to vychází na 3,25 bytu na 1000 obyvatel.  Největší poměr mezi dokončenými byty a počtem obyvatel byl ve Francii, a to 6,95 bytu na 1000 obyvatel. Na 471 000 postavených bytů rovněž znamená, že jich Francie postavila nejvíce ze všech analyzovaných zemí.

(jad)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy