Česko se po 13 letech vrací do čela Evropské unie

Česká republika se dnes ujímá historicky druhého předsednictví v Radě ministrů Evropské unie. Vedení převzala od Francie. Česko se ujalo vedení EU v době poznamenané válkou na Ukrajině a související energetickou a ekonomickou krizí. K tomu se vztahují i priority českého předsednictví.

Česká vláda si po dobu svého předsednictví stanovila pět základních priorit – zvládnutí uprchlické krize a poválečnou obnovu Ukrajiny, energetickou bezpečnost, posílení evropských obranných kapacit a kybernetickou bezpečnost, strategickou odolnost evropské ekonomiky a odolnost demokratických institucí.

Všechny pilíře podle premiéra Petra Fialy (ODS) zahrnují dlouhodobé strategické zájmy a priority České republiky a hodnoty, které Česko dlouhodobě zastává a na které je hrdé. »Spolu s našimi evropskými partnery budeme během šesti měsíců v čele Evropské unie usilovat o to, abychom byli společně silnější a abychom tuto naší silu dokázali využít ve prospěch těch, kteří ji potřebují,« prohlásil při představení priorit Fiala.

Ne všichni, které iportaL24.cz oslovil, jsou ale s přístupem vlády k předsednictví spokojeni. Některé z priorit považují za zbytečné, jiné jim tam naopak chybí, ale na čem se většinou shodnou, je fakt, že česká vláda na evropskou politiku zásadní vliv stejně mít nebude.

Podle předsedy hnutí SPD Tomia Okamury Česko přebírá vedení v situaci, kdy vládou otřásá skandál s napojením hnutí STAN »na korupčníky a na organizovaný zločin«. »Bude to také v době, kdy současná Fialova probruselská vláda je jednou z nejhorších v Evropě, co se týče pomoci občanům, firmám, živnostníkům a pracujícím rodinám s dětmi zvládnout růsty cen a zajištění naší energetické bezpečnosti. Rovněž zvolené priority českého předsednictví – zejména zvládnutí uprchlické krize a poválečná obnova Ukrajiny – neukazují na snahu české vlády využít své předsednické pozice k prosazení a ochraně českých národních zájmů,« uvedl Okamura.

Podle hnutí SPD by současná vláda měla mít jako jednu ze svých priorit zasadit se o udržitelnost cen energií otevřením jednání o přehodnocení tzv. Green Dealu nebo odstoupením od systému emisních povolenek. Vláda by se také podle Okamury měla zaměřit na prosazení mírových jednání mezi Ukrajinou a Ruskem. Naopak naprosto odmítá posilování tzv. kybernetické bezpečnosti, což podle něj zní sice dobře, ale ve skutečnosti se za tím skrývají pouze snahy o plíživou cenzuru opozičních médií a příspěvků na sociálních sítích. »Vyzýváme vládu, aby v průběhu českého předsednictví v Radě ministrů Evropské unie hájila české zájmy, nikoliv ty bruselské, a aby usilovala o zlevnění energií a konec Green Dealu a emisních povolenek!« uvedl Okamura.

Naši představitelé jsou ve vleku americké politiky

Bývalý premiér Jiří Paroubek považuje za nejdůležitější ukončení války na Ukrajině. »Jedna z priorit je sice Ukrajina, ale zdaleka to není míněno tak, že by české předsednictví udělalo všechno pro to, aby ten konflikt zmizel z povrchu zemského. Já bych spíš preferoval to, aby se Česko zavázalo k vytvoření všestranného úsilí k tomu, aby ten konflikt byl skončen,« uvedl Paroubek. Konflikt na Ukrajině podle něj způsobuje mnoho problémů nejen Rusku, na které byly zaměřeny západní sankce, ale také dalším zemím. »Bohužel sankce mají i zpětný účinek,« posteskl si Paroubek.

Přirovnal to ke střelbě puškou na slona. »Ta puška má silný náboj a má zpětný ráz, tak vám dá ránu. Pro nás je ta rána vysoká inflace, která je údajně 16 procent, reálně je podle mě někde mezi 20 až 25 procenty, aspoň pokud jde o základní potřeby, to znamená bydlení, elektrickou energii, teplo, plyn a samozřejmě se zvyšují také ceny potravin. To je obrovská zátěž, a to by EU měla řešit souběžně s ukončením konfliktu na Ukrajině. Obávám se ale, že takového uvažování naši představitelé nejsou schopni. Jsou bohužel ve vleku americké politiky, nejsou schopni provádět vlastní politiku, nejsou schopni tedy uvažovat o tom, že další existence konfliktu na Ukrajině bude prohlubovat problémy Česka v energetické oblasti,« míní Paroubek.

Pokud jde o prioritu energetická bezpečnost, to už podle něj souvisí s tím, jak je tato oblast řešena. Nelíbí se mu, že dosud se nikdo neodvážil říct, o kolik budeme platit více za plyn, než platíme dosud, respektive ve srovnání s cenami, které byly obvyklé před dvěma lety. »To se může vrátit, na světových trzích je normální, že křivka cen fluktuuje, takže při ukončení konfliktu je velmi pravděpodobné, že by se dříve nebo později ceny zejména plynu ale také třeba pšenice, průmyslových kovů atd. vrátily. Pojmenování priorit je možná dobré, ale vláda má o tom úplně jiné představy, než jak by to bylo užitečné,« konstatoval Paroubek.

Česká vláda není schopna řešit ani problémy vlastní země

Podle místopředsedy KSČM pro evropské záležitosti a občanský sektor Milana Krajči je iluzorní domnívat se, že Česká republika bude mít skrze předsednictví v Radě Evropské unie zásadní vliv na její politiku. O směřování Evropské unie budou podle něj i nadále rozhodovat její mocipáni v Berlíně, Paříži a Bruselu. »Současná česká vláda k tomu není schopna řešit ani problémy vlastní země, jako je například drastické zdražování potravin a energií, nedostupné bydlení, snižování reálných mezd, výrazný nárůst chudoby, korupční a mafiánské praktiky s ní spojených politiků a mnoho dalšího. Pokud je navíc mezi deklarovanými prioritami českého předsednictví další militarizace Evropské unie, a ještě větší roztáčení kola zbrojení, je to v přesném rozporu s tím, co starý kontinent v současnosti potřebuje především, tedy mír,« uvedl Krajča.

Priority českého předsednictví označil za důležité místopředseda ČSSD Tomáš Petříček, co mezi nimi ale postrádá, je řešení narůstající sociální a ekonomické krize, která dopadá na domácnosti napříč celou Unií. »Vláda mezi svými prioritami vůbec nezmiňuje, jak můžeme v Evropě společně řešit dopady inflace, potravinové krize nebo rostoucí hrozby energetické chudoby. Potřeba ekonomické obnovy Evropy po pandemii a vypuknutí války na Ukrajině mezi prioritami vlády také nejsou. Je to chyba!« konstatoval Petříček.

Z Hradu se zahájení předsednictví nikdo nezúčastní

Zahájení českého předsednictví v Radě Evropské unie se uskuteční dnes v Litomyšli společným zasedáním české vlády a Evropské komise v čele s předsedkyní Ursulou von der Leyenovou. Jednotlivé pracovní skupiny na něm budou prezentovat členům komise své priority.

Večer se uskuteční Koncert pro Evropu, na němž Česká filharmonie zahraje Smetanovu symfonickou báseň Z českých luhů a hájů, Sukovu Pragu a Brahmsův první klavírní koncert.

Zahájení se zúčastní členové vedení parlamentních komor, někteří předsedové poslaneckých a senátorských klubů a výborů. Z Pražského hradu na dnešní akci nedorazí nikdo.

Do Litomyšle nedorazí také šest eurokomisařů, mimo jiné šéf unijní diplomacie Josep Borrell či místopředseda komise odpovědný za klimatickou politiku Frans Timmermans. Nepřijedou také komisař zodpovědný za rozpočet Johannes Hahn, za téma rozšíření Olivér Várhelyi, za mezinárodní partnerství a rozvoj Jutta Urpilainenová či za vzdělání a kulturu Mariya Gabrielová.

Na rozdíl od prvního českého předsednictví z roku 2009, které poznamenal pád tehdejší vlády, nyní již český premiér nepovede zasedání unijních summitů. Vrcholné schůzky řídí předseda Evropské rady Charles Michel. Podstatná práce však čeká nejen české ministry, ale také diplomaty a experty, kteří se budou věnovat přípravě jednotlivých návrhů či postojům členských zemí v pracovních skupinách. Klíčová fáze se bude odehrávat na úrovni velvyslanců ve dvou sborech označovaných zkratkou Coreper.

Jana Dubničková

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy