Češi si zajistili čtvrtfinále, Švýcaři zdolali i Kanadu

Čeští hokejisté porazili v pátém utkání na mistrovství světa v Rize Norsko 2:0 a s předstihem si již před nejtěžšími zápasy se Švýcarskem a Kanadou zajistili postup do čtvrtfinále. Zítra je v 19.20 čeká právě dnešní přemožitel Kanady a dosud neporažení nositelé helvétského kříže. Ve finské skupině se tým USA gólově trápil proti Dánsku do 50. minuty, ale stále vede bez ztráty bodu. Domácí potvrdili vítězství nad Rakouskem až v samém závěru. V posledních dvou dnešních zápasech padlo skoro tolik branek, jako v předchozích čtyřech dohromady.

Češi začali aktivně, ale hra se postupem času začala vyrovnávat a příležitosti si vytvářel i norský tým. Ve třinácté minutě otevřel skóre zápasu Kubalík, jenž se na turnaji trefil už posedmé. V devatenácté minutě český tým navýšil své vedení a Haukelanda překonal rychlík Flek.

Při Hagově ráně z 25. minuty zachránila Vejmelku levá tyč. Ve 28. minutě skončil zápas pro českého mistra z Třince Voženílka. Rozhodčí po dlouhém zkoumání videa poněkud přísně ocenili jeho vražení na hrazení pětiminutovým trestem a ještě přísněji jej poslali pod sprchy. Po minutě oslabení unikli Sobotka se Smejkalem. Prvně jmenovaný kotouč ukořistil na vlastní modré a táhl jej. Po následné přihrávce zakončoval Smejkal, který puk ale netrefil dobře a zamířil pouze do hrudi přesouvajícího se Haukelanda. Na konci našeho oslabení, ve kterém hráči zblokovali pět norských střel, znovu unikl Flek. Zakončoval do podobného místa jako při první brance, tentokrát ale ze souboje vítězně vyšel Haukeland.

Karel Vejmelka zastavil 27 střel a připsal si druhé letošní vítězství. »Hráli jsme opravdu tvrdě, zejména ve druhé třetině. Museli jsme likvidovat spoustu trestů, ale odvedli jsme dobrou práci. Je to pro nás velké vítězství. Tým hrál přede mnou v obraně opravdu dobře a já se jen snažil vidět puk. To je moje práce,« řekl Vejmelka webu Mezinárodní hokejové federace. »Myslím, že bychom měli být s body spokojeni. Myslím, že se každým zápasem zlepšujeme a jdeme vstříc dvěma velkým zápasům proti Švýcarsku a Kanadě,« přidal se obránce Michal Jordán.

* Prvních dvacet minut zápasu mezi Kanadou a Švýcarskem branku nepřineslo. Lepší vstup do druhé třetiny měli Kanaďané, kteří se zásluhou Toffoliho ujali ve 30. minutě vedení. To jim však vydrželo jen tři a půl minuty, než se velmi šikovně prosadil Hischier. Pak to byli znovu Švýcaři, kdo tvořil hru a vytvářel si více šancí, což vedlo až k otočení zápasu. Vedoucí branku zaznamenal Simion. Rozhodující gól dal v 53. minutě Ambühl, když dokázal nadvakrát dostat kotouč za ležícího Montembeaulta. Zítra večer čeká na Švýcarsko český národní tým, který bude mít velmi náročnou práci s rozjetým výběrem Patricka Fischera, jenž turnajem dál kráčí bez ztráty jediného bodu.

* Demolice. Jinak se zápas »polodomácího« Lotyšska s Kazachstánem popsat nedá. Lotyši předvedli velmi povedený výkon a dokráčeli si pro vysokou výhru 7:0. Kazachstán, který včera šokoval Slovensko a vyhrál 4:3 na nájezdy, dnes nedal ani jeden gól. Lotyšsko má díky tomuto triumfu už 11 bodů a má dobře nakročeno k postupu do čtvrtfinále. Lotyšsko čeká v posledním utkání skupiny souboj se silným Švýcarskem. Aktuálně mají Lotyši šestibodový náskok na Slovensko, které ještě vyzve Slovinsko a Norsko. Slováci mají ovšem lepší vzájemný zápas právě s pořadatelským Lotyšskem.

* Ve skupině A do 50. minuty drželo Dánsko výborný výsledek 0:0 s USA. Dánové museli do druhé třetiny vystřídat gólmana, zřejmě otřeseného Dichowa nahradil Sorensen, a ten si vedl dlouho výborně. Kapituloval až deset a šest minut před koncem, u třetí branky v poslední minutě už na ledě nebyl.

* V utkání domácích se první třetina nesla ve znamení dobývání rakouské klece. Finsku se podařilo dobře chytajícího Madlenera překonat dvakrát. Jednou však udeřilo i Rakousko když se z pravého kruhu přesně trefil Zwerger. Výběr Suomi čekal na potvrzení výhry až do poslední minuty. Rakousko již málem dostalo puk pryč ze svého pásma, Björninen však ještě zabojoval a dostal hrací předmět na levý kruh, kde byl připravený Oksanen. Ten vynikající ránou na přední tyč přímo pod břevno rozvlnil síť.

* Večerní duel mezi Švédskem a Francií rozhodla už první třetina, kdy si Švédové vystřelili čtyřgólový náskok. Poté utkání ztratilo tempo a reprezentanti Tre Kronor se bavili hokejem. Kvalitní výkon předvedl francouzský brankář Papillon, za jehož zády skončil jen puk v 57. Minutě – Berggren ale docílil branky úmyslným kopnutím, gól tak nemohl platit. Na druhé straně vychytal druhé čisté konto na turnaji Johansson, který tak svému týmu pomohl potřetí z pěti zápasů vynulovat soupeře. Tým Sama Hallama potvrdil svoji výbornou defenzivu, když zatím inkasoval pouze dvakrát. Jeho oslabení navíc stále zůstává stoprocentní.

***************

Skupina B (Riga):

ČR – Norsko 2:0 (2:0, 0:0, 0:0)

Branky a nahrávky: 13. D. Kubalík (Košťálek, Červenka), 19. Flek (Kempný, Vejmelka). Rozhodčí: Schrader (Něm.), Štolc – Cattaneo (oba Švýc.), Kroyer (Dán.). Vyloučení: 3:6, navíc D. Voženílek (ČR) 5 min. a do konce utkání. Využití: 1:0. Diváci: 5348.

ČR: Vejmelka – Kundrátek, Kempný, Košťálek, T. Dvořák, J. Zbořil, Jordán, Němeček – D. Kubalík, Sobotka, Červenka – O. Beránek, Černoch, Flek – Tomášek, M. Špaček, Smejkal – M. Kaut, D. Voženílek, Lenc – od 43. navíc Chlapík. Trenér: K. Jalonen.

Norsko: Haukeland – Nörstebö, Lilleberg, Johannesen, Engeland Andersen, Krogdahl, Kasastul, Hansen – Valkvae Olsen, Vikingstad, Berg-Paulsen – Olden, Trettenes, Martinsen – E. Salsten, K. A. Olimb, Haga – Vesterheim, H. Salsten, Hoff – N. Steen. Trenér: T. Johansson.

Kanada – Švýcarsko 2:3 (0:0, 1:2, 1:1)

Branky a nahrávky: 30. Toffoli (Laughton, Quinn), 57. Carcone (Hunt, Neighbours) – 34. Hischier (Fora, Fiala), 37. Simion (Marti, Haas), 53. Ambühl (Niederreiter, Corvi). Rozhodčí: Björk (Švéd.), Frandsen (Dán.) – Ondráček (ČR), Hautamäki (Fin.). Vyloučení: 3:2. Využití: 1:0. Diváci: 8234.

Kanada: Montembeault – Weegar, Middleton, Hunt, Bear, Joseph, Myers, Barron – Blais, Veleno, Lucic – J. Quinn, Laughton, Crouse – Carcone, McBain, Neighbours – Toffoli, Glass, Fantilli – Krebs. Trenér: Tourigny.

Švýcarsko: Genoni – Kukan, Siegenthaler, Moser, Glauser, Marti, Loeffel, Geisser, Fora – Fiala, Hischier, Malgin – Niederreiter, Corvi, Ambühl – Miranda, Haas, Simion – Herzog, Richard, Ch. Bertschy – Riat. Trenér: Fischer.

Lotyšsko – Kazachstán 7:0 (2:0, 3:0, 2:0)

Branky a nahrávky: 16. Rihards Bukarts (M. Dzierkals, Jaks), 18. Batna (Zile), 22. M. Dzierkals (Batna, Roberts Bukarts), 30. Abols (Daugavinš, Balcers), 40. Indrašis (Rihards Bukarts, Freibergs), 50. Daugavinš (Balcers, Abols), 52. Abols (Balcers, Daugavinš). Rozhodčí: Hürlimann (Švýc.), MacFarlane (USA) – Hynek (ČR), Synek (SR). Vyloučení: 3:5. Využití: 2:0. Diváci: 9200.

Lotyšsko: Šilovs – Balinskis, Zile, Cibulskis, Jaks, Čukste, Freibergs, Bergmanis – Daugavinš, Abols, Balcers – M. Dzierkals, Batna, Roberts Bukarts – Krastenbergs, Smirnovs, Andersons – Indrašis, Džerinš, Rihards Bukarts. Trenér: Vitolinš.

Kazachstán: Šutov (41. Bojarkin) – S. Danijar, Beketajev, Polochov, Orechov, Butěnko, Dichanbek, Koroljov, Gajtamirov – Starčenko, Šestakov, Rymarev – N. Michajlis, Grenc, Savickij – Muratov, Muchametov, Omirbekov – Kajyržan, Mangisbajev, Rachmanov. Trenér: Mambetalijev.

USA – Dánsko 3:0 (0:0, 0:0, 3:0)

Branky a nahrávky: 50. Gauthier (A. Tuch, Tynan), 56. A. Tuch (Grimaldi, Perunovich), 60. Grimaldi (A. Tuch). Rozhodčí: Langin (Kan.), Heikkinen – Niittylä (oba Fin.), Nothegger (Rak.). Vyloučení: 3:3. Využití: 1:0. Diváci: 8951.

USA: DeSmith – Perbix, Samberg, Perunovich, Kleven, Mackey, Thrun, Hutson – A. Tuch, Bonino, Grimaldi – Garland, O’Connor, Eyssimont – Mazur, Tynan, Gauthier – Coronato, Brown, Farrell – Bjork. Trenér: Quinn.

Dánsko: Dichow (21. Sorensen) – Lassen, M. Lauridsen, Jensen Aabo, A. Koch, O. Lauridsen, Krogsgaard, Gammelgaard – N. Ehlers, Russell, N. Jensen – Boedker, Poulsen, Storm – Asperup, Moelgaard, Bau Hansen – Andersen, Wejse, Olesen. Trenér: H. Ehlers.

Rakousko – Finsko 1:3 (1:2, 0:0, 0:1)

Branky a nahrávky: 5. Zwerger (Rossi) – 2. Kapanen (Kakko, Määttä), 8. Suomela (Määttä, Koivisto), 59. Oksanen (Björninen). Rozhodčí: Holm (Švéd.), Hunnius – Hofer (oba Něm.), Briganti (USA). Vyloučení: 2:0. Bez využití. Diváci: 11 785.

Rakousko: Madlener – Nickl, B. Wolf, Zündel, Heinrich, Brunner, Reinbacher, Maier, Strong – M. Huber, Haudum, Wukovits – Thaler, Nissner, P. Huber – Schneider, Rossi, Zwerger – Neubauer, Achermann, Ganahl. Trenér: Bader.

Finsko: Larmi – Ohtamaa, M. Lehtonen, Koivisto, Määttä, Pokka, Seppälä, Matinpalo, Friman – Rantanen, Manninen, Hartikainen – Kapanen, Suomela, Kakko – Armia, Lammikko, Pesonen – Anttila, Björninen, Oksanen. Trenér: J. Jalonen.

Švédsko – Francie 4:0 (4:0, 0:0, 0:0)

Branky a nahrávky: 2. P. Lindholm (Tömmernes, A. Petersson), 10. Zetterlund (Pudas, Tömmernes), 17. Berggren (Carlsson, Tömmernes), 20. Zetterlund (O. Lindberg, Raymond). Rozhodčí: Fernandez (USA), Ansons – Zunde (oba Lot.), Mackey (Kan.). Vyloučení: 3:3. Využití: 2:0. Diváci: 8454.

Švédsko: Lars Johansson – Sandin, Liljegren, A. Lindholm, Tömmernes, L. Bengtsson, Nemeth, Pudas – Berggren, Carlsson, Raymond – Grundström, P. Lindholm, A. Petersson – Everberg, O. Lindberg, Zetterlund – Silfverberg, J. de la Rose, Sörensen – A. Nylander. Trenér: Hallam.

Francie: Junca (21. Pappilon) – Gallet, Boscq, Llorca, Chakiachvili, Onno, Crinon, Thiry – Texier, Boudon, T. Bozon – Rech, Addamo, Leclerc – Bertrand, Claireaux, Fabre – Farnier, Valier, K. Bozon. Trenér: P. Bozon.