Cestovní ruch se přibližuje situaci před covidem, stále však chybí zahraniční turisté

Zatímco v listopadu 2020, tedy v roce plném restrikcí kvůli pandemii covidu-19, přijelo do hotelů v České republice jen 78 tisíc turistů, loni ve stejném období jich byl už skoro milion. Tedy o 21 % víc než v listopadu 2021. Ve srovnání s předcovidovým rokem 2019 loni však stále chybělo zhruba 170 tisíc turistů.

Cestovní ruch se sice do ČR vrací, stále ho ale táhnou rezidenti, zahraničí turisté chybí. Vyplývá to z analýz Institutu Turismu České centrály cestovního ruchu – CzechTourism, které vycházejí z dnes publikovaných dat Českého statistického úřadu. Do a po ČR koncem loňského roku cestovali zejména lidé z okolních států a tuzemští obyvatelé. Rezidentů do českých a moravských hotelů přijelo 512 469, zahraničních turistů bylo 482 720. Nejvíc z Německa 107,5 tisíc (-10,8 %), Slovenska 52,1 tisíc (+ 2,9 %) a Polska 34,5 tisíc (+7,7 %). (Pozn.: srovnání v závorce se týká roku 2019)

»Loni v listopadu hotely v ČR navštívilo o 30 % méně zahraničních turistů než před pandemií v roce 2019. I když Němci stále tvořili nejpočetnější skupinu hostů z ciziny, přijelo jich o téměř 11 % méně než před covidem. O 35 % méně, celkem 26,3 tisíc, přijelo také Britů, a o čtvrtinu méně než v roce 2019, celkem 23,1 tisíc, přijelo Američanů. S výjimkou Britů a Američanů, kteří obsadili pomyslnou čtvrtou a pátou příčku v příjezdech, pobyty v ČR táhnou rezidenti a okolní země. Turisté z dalších států chybí, je tak naprosto nezbytné podpořit restart cestovního ruchu,« říká ředitel České centrály cestovního ruchu – CzechTourism Jan Herget a dodává: »My o to usilujeme, chystáme zimní kampaň či kampaň zaměřenou na tradice. Tak, abychom oslovili a přilákali do Česka i bonitnější hosty. Rozsah a dopad kampaně se mimo jiné odvíjí od rozpočtu na cestovní ruch.«

Tuzemské hotely loni v listopadu využívali domácí hosté víc než v roce 2019, a to o 8,3 %. Nejen ti při cestování oceňovali jeden z největších turistických portálu v Evropě Kudy z nudy. Kromě tipů na výlety podle regionů či aktivit, obsahuje i průběžně aktualizovaný kalendář akcí a tematické stránky podle období. Aktuálně si tak můžete přečíst a nechat se inspirovat například 50 tipy na víkend z celé republiky, podívat se na sněhové zpravodajství a stav sjezdovek nebo zjistit, že netradičně mají tuto zimu otevřeno i jeskyně.

»Na portálu Kudy z nudy nechybí ani očekávané turistické novinky roku 2023. Z celé republiky. Dozvíte se třeba, že by se katedrála sv. Víta v Praze měla letos dočkat nových varhan a v centru hlavního města se otevře interaktivní zážitkové centrum Pilsner Urquell. Zjistíte rovněž, že přes Ostravici povede nová lávka, která spojí centrum Ostravy s Dolní oblastí Vítkovice a například v libereckém Liebiegově paláci vznikne komunitní centrum i zázemí pro neziskové organizace,« říká ředitelka odboru produkt managementu, výzkumu a B2B spolupráce České centrály cestovního ruchu – CzechTourism Veronika Janečková a dodává: »A pokud se vypravíte do Brna, kde se v dubnu uskuteční tradiční Travel Trade Day, nenechte si ujít novou multimediální expozici ve zrekonstruovaných sklepích Nové radnice.«

Tím výčet novinek pro cestovatele po ČR v roce 2023 nekončí, spoustu toho chystají hrady a zámky, wellness a lázně aj. Vše se dá najít na www.kudyznudy.cz. A to, jak se meziročně včetně složení zahraničních hostů mění zájem o ubytování v hotelech v ČR, je zde. Informace za jednotlivé měsíce 2022 lze zhlédnout zde.

(zmk)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy