Home Domácí ČEZ započítá části zákazníků cenový strop na energie už v listopadu

ČEZ započítá části zákazníků cenový strop na energie už v listopadu

ILUSTRAČNÍ FOTO - Wikimedia Commons

AKTUALIZOVÁNO

Společnost ČEZ od listopadu započítá stovkám tisíc zákazníků s vyššími cenami energií do záloh vládou schválený strop pro dodávky elektřiny a plynu. Dnes o tom informovala mluvčí ČEZ Alice Horáková. Zastropování cen energií má podle nařízení vlády začít plošně platit od ledna příštího roku.

ČEZ Prodej během listopadu rozešle části svých zákazníků nový rozpis záloh, v nichž už bude zohledněno vládní zastropování cen energií. Podle společnosti je cílem tohoto kroku rovnoměrnější rozložení plateb, což by mělo zvýšit efekt vládního opatření. Očekávaná spotřeba se tak vydělí počtem měsíců v roce a zákazník by měl každý měsíc platit stejnou částku. Úpravu ČEZ započítá automaticky. Zákazníci, kterých se to týká, tak podle firmy nebudou muset o nic žádat.

Zastropovávají i další

Nové rozpisy záloh už v listopadu rozesílá také innogy. Celkově by podle mluvčího Pavla Grochála mělo jít asi o 300 000 zákazníků, přičemž jde o různé skupiny. »Jde o zákazníky, kteří například uzavřeli smlouvy v průběhu posledních měsíců, nebo ty, kterým končí fixace, nebo zákazníky, kteří májí smlouvy na dobu neurčitou,« uvedl Grochál. Většině zákazníků se podle něj jinak zálohy nezmění, protože mají zafixované nižší ceny pod cenovým stropem.

Od začátku listopadu bude informovat své klienty a rozesílat jim nové rozpisy záloh také E.ON. »Aktuálně se zastropování cen týká zhruba 7000 našich klientů. Klientům budeme posílat dopisy nebo maily a všechny podrobnosti zákazníci přehledně uvidí i v aplikaci Energie24,« řekla mluvčí společnosti Martina Slavíková.

Nové ceníky s cenovým stropem nabízejí od listopadu také Moravské naftové doly (MND). Primárně je nabídka určena pro nové zákazníky, pro stávající bude nabídka zpřístupněna od ledna.

Vláda na začátku října stanovila na dodávky energií cenové stropy, a to 6000 Kč za jednu megawatthodinu (MWh) elektřiny včetně DPH a 3000 Kč za jednu MWh plynu. K tomu je potřeba připočíst distribuční poplatky. Premiér Petr Fiala (ODS) tehdy uvedl, že náklady na toto opatření budou činit kolem 130 miliard korun. Maximální ceny budou podle nařízení vlády plošně platit od ledna příštího roku pro domácnosti, malé a střední podniky a instituce a vybrané firmy z veřejného sektoru.

V připomínkovém řízení je nyní návrh nařízení vlády, aby zastropované ceny energií platily i pro státní nebo městské podniky, které nemají obchodní charakter. Typicky půjde například o technické služby nebo kulturní centra. Podmínkou je, aby je vlastnil stát nebo územní samosprávné celky. Původně měl pro firmy z veřejného sektoru bez obchodní povahy zajišťovat energie státní obchodník, jeho fungování je však po přijetí zastropovaných cen nejisté.

(jb, čtk)

Předchozí článekV říjnu při dopravních nehodách zemřelo 43 lidí, od začátku roku 390
Další článekNártoun v akci aneb Jak nás obětovali