Home Pel mel Zajímavosti Co je malé, to je hezké? Podívejte se na nejmenší náměstí, člověka...

Co je malé, to je hezké? Podívejte se na nejmenší náměstí, člověka či psa na světě

Souhlasíte s tím, že co je malé, to je hezké? Někde to platí, jinde ne. Necháme na vás, zda vám následující zápisy ze světa rekordů přijdou roztomilé, či nikoli, v každém případě jsou ale navýsost zajímavé. Prohlédněte si nejmenšího koně, psa, ale i náměstí nebo auto. Stojí to za to!

Náměstí

Na úvod nemusíme cestovat nikam do zahraničí. V roce 2004 totiž vzniklo ve Třech Studních na Vysočině nejmenší náměstí na světě nazvané Náměstí Evropské unie. Od tohoto roku se v obci každoročně pořádají slavnosti připomínající výročí založení této kuriozity, která přirozeně nechybí ani v České knize rekordů. Oslav se jako vzácní hosté účastní i známé osobnosti ze světa showbyznysu či politiky…

Stát

O tom, že nejmenším oficiálně uznávaným státem světa je Vatikán, se všeobecně ví. Enkláva uvnitř města Řím má rozlohu přibližně 44 ha a méně než tisíc obyvatel. Ovšem zajímavé je podívat se, kterým státům patří další pomyslné příčky: druhé nejmenší je Monako (2,2 km²), třetí Nauru (21 km²) v Mikronésii, čtvrté Tuvalu (26 km²), které má vyjma Vatikánu nejméně obyvatel (11 636) ze všech nezávislých států, dále páté San Marino (61,2 km²), šesté Lichtenštějnsko (160 km²) a sedmé Marshallovy ostrovy (181 km²). Další země už mají nad 200 kilometrů čtverečních, včetně karibské konstituční monarchie Svatý Kryštof a Nevis (261 km²), kterou tvoří dva ostrovy a která získala nezávislost teprve v roce 1983.…

Člověk

Nejmenším člověkem na světě byl pětasedmdesátiletý Nepálec Čandra Bahádur Dangi měřící jen 54,6 centimetru. Zemřel před osmi lety, ale ještě předtím si stihl splnit sen, když se v roce 2014 u londýnského parlamentu setkal s nejvyšším člověkem světa Turkem Sultanem Kösenem, který měří 2,51 metru. Droboučký stařík vážící pouhých 15 kilogramů byl v jižním Nepálu celebritou. Pravidelně se objevoval na místních akcích a zahajoval náboženské slavnosti.

Kůň

Které dítě by nesnilo o tom, mít ve svém pokoji vlastního živého koně?! Pokud řeknete, že by se tam nevešel, pak neznáte Thumbelinu, která byla velká asi jako menší pes. Nebyla dílem přírody, ale manželů Goesslingových, kteří se na chov miniaturních koní specializují. Právě Thumbelina, vysoká 45 centimetrů a vážící 25 kilogramů, která se narodila v roce 2001 a zemřela v roce 2018, se stala jejich největším úspěchem. Jejími rodiči nebyli poníci, ale takzvaní američtí miniaturní koni, které Goesslingovi vytvořili křížením nejmenších jedinců různých plemen koní – shetlandských, islandských, plnokrevných či arabských. 

Pes

Dlouhá léta byla nejmenším žijícím psem na světě slovenská fenka čivavy Danka. Pak ji předběhl sameček čivaváka – Ducky ze Spojných států amerických, který měl výšku jen pouhých 12,4 centimetrů! V roce 2012 se však narodil ještě větší »prcek« – sedm centimetrů na výšku, 12 na délku, vážící 150 gramů. Dostal jméno Meysi a jeho majitelkou se stala Anna Pohlová z polského města Jarocin. Štěně se narodilo s třikrát menší váhou než jeho pět sourozenců a mělo z pekla štěstí – ztratilo se totiž v matčině placentě a málem skončilo v odpadkovém koši… Jenže ještě v témže roce se narodila i fenka Miracle Milly (na snímku), která se stala nejpopulárnějším psem nejen v Americe. Tato čivava, která poprvé spatřila světlo světa a v Portoriku, ale přestěhovala se na Floridu, se zapsala do knihy rekordů svými unikátními rozměry – 9 a půl centimetru.

Počítač

Není to tak dávno, co Solu, start-upová společnost z Finska, vyvinula údajný nejmenší počítač na světě o rozměrech 10 krát 10 centimetrů. Největší přednostní minimalistického počítače se podle jeho vynálezce Kristoffera Lawsona stalo to, že kompletně funguje v takzvaném cloudu. Před pěti lety ale tento rekord několikanásobně překonali v IBM, kde vyvinuli prototyp o rozměrech 1×1 mm, který je doslova menší než krystal soli – sice hrubozrnné, ale přesto je o unikát. 

Mobil

Vzpomínáte? Kdysi to býval trend – mít co nejmenší mobil. Éra smartphonů čili chytrých telefonů však tento trend zaplašila. Výrobci se předhánějí ve stále více zdokonalených mobilech s velkým dotekovým displejem. A jakoby proti proudu se vydali Japonci. Tamní operátor Willcom představil před sedmi lety nejmenší a nejlehčí mobil na světě. Phone Strap 2 WX06A měl rozměry 70×32×10,7 milimetru a vážil 32 gramů. Konkurencí se mu před dvěma lety stal telefon jménem Mony Mint, který má třípalcovou úhlopříčku displeje a jeho rozměry jsou 59,5×45,5×11,5 milimetru (na snímku). Platí za nejmenší smartphone modré planety.

Auto

Padesát let stará konstrukce, délka 1,4 metru a hmotnost 60 kilogramů – takový je nejmenší sériový automobil světa Peel. Psal se rok 1962, když společnost Peel Engineering Copany začala vyrábět jednomístný tříkolový mikrovůz Peel P-50, na nějž v letech 1965 až 66 navázal model Trident. Nejde však jen o hudbu daleké minulosti – před deseti lety se totiž »minivozítko« na trh vrátilo v obou karosářských verzích. A hned se kolem toho strhl boom – jak mediální, tak obchodní…

Marcela Špičková

FOTO – ČTK/AP/Niranjan Shrestha, The Telegraph, pixabay, zdarskevrchy.cz, wikipedia.org/CC BY-SA 3.0/Philip Kromer, YouTube, techcrunch.com

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here