ILUSTRAČNÍ FOTO - archiv

Čistý zisk Skupiny ČEZ za letošní tři čtvrtletí klesl meziročně o 43 procent na 29,8 miliardy korun. Informoval o tom na podnikovém webu mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. Pokles byl způsoben nově zavedenou daní z neočekávaných zisků ve výši 60 %, která zatížila letošní náklady částkou 21 mld. Kč, stojí v tiskové zprávě společnosti.

Provozní zisk firmy před odpisy (EBITDA) dosáhl za první tři čtvrtletí 95 mld. Kč, což bylo meziročně o šest procent více. Meziroční srovnání je ovlivněno extrémním růstem tržních cen komodit a následně zavedenými odvody z nadměrných tržeb z výroby.

»Výsledky hospodaření za první tři čtvrtletí reflektují postupnou stabilizaci na energetických trzích. Po schválení rekordní dividendy 145 Kč na akcii a s ohledem na mimořádná zdanění tržeb a zisků energetických firem předpokládáme, že Skupina ČEZ letos na dividendách, daních ze zisků a na odvodech z nadměrných tržeb výroby odvede českému státu 118 až 125 mld. Kč,« uvedl předseda představenstva a generální ředitel ČEZ Daniel Beneš. Budoucnost české energetiky bude podle něj založena na obnovitelných zdrojích a bezpečné jaderné energetice.

Výroba elektřiny z jaderných a obnovitelných zdrojů meziročně zůstala na stejné výši 25 TWh. Vlivem příznivých klimatických podmínek o sedm procent vzrostla výroba v obnovitelných zdrojích, produkce v jaderných zdrojích se naopak snížila o jedno procento kvůli delším plánovaným odstávkám obou elektráren.

Výroba z emisních uhelných a paroplynových zdrojů klesla o 18 % na 12 TWh v důsledku nižšího nasazení zdrojů s ohledem na pokles tržních cen elektřiny a vývoj cen emisních povolenek a zemního plynu. Podíl výroby z uhlí činil již jen 28,2 % celkové výroby Skupiny ČEZ.

Spotřeba elektřiny na distribučním území společnosti ČEZ Distribuce meziročně klesla o čtyři procenta na 24,8 TWh. Spotřeba u velkých podniků se snížila o tři procenta, spotřeba domácností klesla o pět procent a spotřeba malých podniků byla nižší o šest procent. Důvodem omezení spotřeby zákazníků jsou vysoké ceny komodit i klimatické podmínky, vyplývá z tiskové zprávy podniku.

(ici)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here