Home Domácí Co nám říká výrobní inflace? Růst už tak extrémně vysokých cen nekončí!

Co nám říká výrobní inflace? Růst už tak extrémně vysokých cen nekončí!

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Ceny výrobců, které v předstihu signalizují vývoj spotřebitelských cen, klesly v červenci podle dnes zveřejněných údajů Českého statistického úřadu oproti stejnému měsíci minulého roku pouze v zemědělství, a to teprve potřetí od února 2021. V průmyslu, stavebnictví a ve službách naopak meziročně rostly. Navíc je nutno vzít v potaz srovnávací základnu z července minulého roku, kdy ceny všech výrobců a zejména pak zemědělských naopak prudce stoupaly a vyšplhaly se už do závratné výše. Dosavadní vývoj takzvané výrobní inflace tak rozhodně nesignalizuje ústup z dnes stále extrémně vysokých spotřebitelských cen.

Meziročně se ceny producentů v zemědělství podle statistiků v letošním červenci snížily o 14,3 procenta, přičemž o měsíc dříve šly dolů o 13,8 %. V průmyslu došlo k mírnému poklesu meziročního tempa růstu po červnových 1,9 % na 1,4 %. Ceny stavebních prací se zvýšily o 4,8 % (v červnu o šest procent). V případě tržních služeb pro podniky meziroční růst zpomalil na 5,6 % z červnových 6,1 %.

Připomeňme ale, že v červenci 2022 ceny zemědělských výrobců vzrostly meziročně o 39,8 %, ceny průmyslových výrobců o 26,8 %, stavebních prací o 13 % a tržních služeb o 6,3 %.

Meziměsíčně ceny zemědělských výrobců v letošním červenci klesly o čtyři procenta a v průmyslu se snížily o 0,1 %. Ceny stavebních prací ale naopak vzrostly o 0,1 %. V případě tržních služeb pro podniky pak klesly o 1,3 %.

Zemědělství

Ceny v rostlinné výrobě se podle statistiků snížily meziročně o 24,5 %. Čerstvá zelenina nicméně zdražila o 22,9 % (brambory o 40 %) a ovoce o 18,7 %. Zlevnily ale olejniny (o 37 %) a obiloviny (o 32,6 %). V živočišné výrobě byly ceny vyšší o 1,8 %. Prasata podražila meziročně o 29 %, vejce o 27,6 % a drůbež o 3,1 %. Naopak mléko a skot byly meziročně levnější, a to o 7,7 %, resp. 1,3 %.

Průmysl

Ceny černého uhlí, hnědého uhlí a lignitu vzrostly meziročně o 73,4 %, elektřiny, plynu, páry a klimatizovaného vzduchu o 15,9 %, ostatních nekovových minerálních výrobků o 11,2 %, potravinářských výrobků o 4,9 % a motorových vozidel o 3,4 %. Klesly naopak ceny koksu a rafinovaných ropných produktů. Chemické látky a chemické přípravky zlevnily o 20,8 %, dřevo, dřevěné a korkové výrobky o 18,6 % a základní kovy o 14 %.

Při hodnocení podle hlavních průmyslových skupin byly vyšší zejména ceny zboží krátkodobé spotřeby (o 8,2 %) a energií (o 4,4 %). Klesly pouze ceny meziproduktů, a to o 5,8 %. Ceny průmyslových výrobců bez energií meziročně vzrostly o 0,4 % (v červnu stouply o 1,2 %).

Stavebnictví

Materiály a výrobky spotřebovávané ve stavebnictví v červenci podle statistiků zdražily meziročně o 0,9 % (v červnu o 1,2 %).

Tržní služby pro podniky

Ceny služeb v oblasti zaměstnání vzrostly v červenci meziročně o 21,3 %, za poštovní a kurýrní služby stouply o 12,8 %, za služby v oblasti programování o 9,1 %, za služby v oblasti nemovitostí o 6,7 %, za architektonické a inženýrské služby o 4,5 % a za služby v pozemní dopravě o 3,5 %. Tržní služby pro podniky nezahrnující reklamní služby zdražily o 5,8 % (v červnu o 5,9 %).

Ivan Cinka

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here