ČSSD mění po 30 letech název: je tu SOCDEM. Předsedou zůstává Šmarda

AKTUALIZOVÁNO

Nejstarší politická strana v zemi mění po dlouhých třiceti letech název. Zkratka ČSSD už bude jen historií. Stranický sjezd v Plzni rozhodl o tom, že se z České strany sociálně demokratické stane prostá Sociální demokracie. A nová zkratka? SOCDEM. Pro změnu názvu byly zapotřebí dvě třetiny souhlasných hlasů, což činilo 119 delegátů. Nakonec bylo rozhodnutí poměrně suverénní – pro se vyslovilo 152 hlasujících, pouze tři byli proti a čtrnáctka se hlasování zdržela.

Před hlasováním ovšem došlo ke sporu, kdy bývalý místopředseda a senátor Zdeněk Škromach argumentoval tím, že za něj se volby vyhrávaly, a to pod názvem ČSSD. »O změně názvu by měli rozhodovat všichni členové ve vnitrostranickém referendu,« řekl v Plzni Škromach.

Naopak Petr Pavlík či další bývalý místopředseda Jiří Dientsbier se změny zastávali s tím, že sjezd je suverén a jeho právem je odhlasovat cokoli. »O změně názvu Československé sociální demokracie na Českou stranu sociálně demokratickou se před 30 lety také rozhodovalo na sjezdu,« uvedl předseda Michal Šmarda, který v Plzni úspěšně obhájil svůj post.

Proti němu dnes kandidoval vedle ohlášeného místopředsedy Břetislava Štefana také bývalý ministr zahraničí a kultury Lubomír Zaorálek. Ten dnes podrobil stranu největší kritice. »Nezastáváme se lidí, nevadí nám nabubřelost ODS, a tím neplníme roli, jakou máme,« řekl Zaorálek, který má rovněž z minulosti zkušenost coby místopředseda sociální demokracie. Právě nad jeho nominací se nejvíce pozastavovali diskutující, kdy padlo mj. to, že »byl u všech průšvihů sociální demokracie«.

Šmarda v tajné volbě získal 97 hlasů, což představuje přibližně 56 procent hlasů. Zaorálka volilo 58 delegátů, tedy o něco více než 32 procent. Štefan si vysloužil 20 hlasů, tedy cca 11 procent. Šmarda následně delegátům poděkoval. »Nesmíme opakovat stejné chyby a ztratit důvěru českého národa. Sociální demokracie má za sebou skvělou minulost, a teď i ještě lepší budoucnost,« řekl ve svém projevu po volbě staronový předseda.

Změny personálního charakteru v samotném čele strany nastaly jen dílčním způsobem. Posty místopředsedů uhájili Karel Machovec, Martin Netolický, Daniela Ostrá a Břetislav Štefan. Dalšími třemi místopředsedy jsou po dnešku Lubomír Zaorálek, Josef Říha a Lukáš Ulrych, který je šéfem Mladých sociálních demokratů.

K vizuálním novinkám zato došlo ve velkém. Nová loga ze spolupracující agentury sází na abstraktní tvar, který by měl připomínat okvětní lístek růže, již strana používala v minulosti. Barevné provedení bude cihlové a novým sloganem je »Lidskost místo sobectví«, což je připomenutí motta »Lidskost proti sobectví«, s nímž vedl stranu do voleb roku 1996 Miloš Zeman.

Právě exprezident, jemuž vypršel mandát v tomto roce, podrobil svoji bývalou stranu kritice v nedávném rozhovoru pro iportaL24.cz. »Na můj vkus má sociální demokracie příliš časté sjezdy, ale volby se nevyhrávají četností sjezdů, ale výrazným zviditelnění se – zejména vedoucích představitelů této strany – což se bohužel poněkud nedaří. Já bych samozřejmě přál sociální demokracii, aby alespoň byla v Poslanecké sněmovně, ale záleží to na jejím pozitivním programu. Nestačí jenom kritizovat. A záleží to také na charismatu vedoucích představitelů,« řekl přímo Zeman, ale o charismatu podrobně mluvit odmítl s tím, že »chce být zdvořilý«.

Nejstarší politická strana u nás v roce 2021 ve volbách se ziskem 4,65 procenta hlasů nepřekročila poprvé za dobu samostatné ČR zákonnou pětiprocentní hranici pro vstup do Sněmovny. Od té doby absolvovala již třetí sjezd. Její preference však podle průzkumů většiny agentur rostou.

Šmarda na následné tiskové konferenci označil za jednoznačný cíl návrat Sociální demokracie do poslaneckých lavic. »Máme připravená opatření, díky nimž může během dvou let Česká republika ve svém rozpočtu dosáhnout ročně výsledku až o 200 miliard lepším,« dodal Šmarda. O těchto opatřeních bude dvoudenní sjezd v západočeské metropoli teprve jednat.

(pk)

Související články

3 KOMENTÁŘŮ

  1. Socdem defenitivně rozmnožuje pravicové politické spektrum. Co bude výsledkem dnešního sjezdu? Delegáti přijedou domů a manželka jim ve dveřích řekne “dobře´s jim řekl, Pepo”. A to bude všechno. Sociální demokracii není pomoci. Jsem ráda, že jsem zažila její rozkvět a ty obrovský sjezdy, ale všechno má svůj konec. Tyhle neslaný nemastný vznešený kecy. Sbohem, socani. Věnec vám nikdo posílat nebude.

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy