ČSSD počítá se zapojením exprezidenta Zemana do eurokampaně. »Nejsme hyeny skvrnité,« řekl Paroubek

ČSSD – Česká suverenita sociální demokracie na dnešní tiskové konferenci v pražském hotelu Ambassador představila své programové priority a cíle pro volby do Evropského parlamentu. Mimo jiné uvedla, že počítá se zapojením exprezidenta Miloše Zemana do kampaně, nicméně konkrétní podoba ještě není známa, hlavně s ohledem na stávající rekonvalescenci bývalé hlavy státu.

Zeman podpořil ČSSD na ustavujícím sjezdu v polovině února. Pochválil, že slavnou a úspěšnou značku resiscutovala poté, co někdejší Česká strana sociálně demokratická změnila svůj název na Sociální demokracie (SOCDEM). O svých sympatiích k nové ČSSD koneckonců hovořil předtím i v lednovém exkluzivním rozhovoru pro iportaL24.cz.

V březnu však Zeman skončil hospitalizován v nemocnici s krevní sraženinou, kvůli níž se mu nedokrvovala noha. Nyní je v rekonvalescenci a jeho veřejné politické aktivity souvisely především se slovenskými prezidentskými volbami. Před nimi absolvoval on-line debatu s premiérem Robertem Ficem na televizní stanici TA3 a po zvolení Petera Pellegriniho novou hlavou státu vítězi druhého kola pogratuloval a konstatoval, že vítězství předsedy slovenské Národní rady mu udělalo »velkou radost«.

I vzhledem k Zemanovu pobytu v nemocnici s ním ČSSD zatím nekoordinovala společné předvolební kroky. »On je solitér, v dobrém slova smyslu, a já nemůžu mluvit za něj. Jsem rád, že se po krátkém pobytu v nemocnici znovu zapojil do života, ale nerad bych předjímal, co bude. Čekali jsme, jak se věci vyvinou. Nejsme hyeny skvrnité, takže teprve po jeho uzdravení se může začít jednat,« odpověděl na dnešní tiskové konferenci na přímý dotaz iportaL24.cz předseda ČSSD a vedoucí kandidát do Evropského parlamentu Jiří Paroubek. Podle něj by spolupráce mohla probíhat nejen s ohledem na letošní volby, ale i na ty parlamentní v roce 2025. »Přál bych si, aby byla co nejširší. Oba jsme už na sjezdu řekli, že cítíme odpovědnost za značku ČSSD, jíž byl on dlouholetým předsedou a já posléze také. Tehdy byla na vrcholu a jednu dobu šlo o nejsilnější stranu u nás, kdežto SOCDEM je spíš politickým komparzem. I proto jsme rádi, že se do toho nyní zapojil právě Miloš Zeman,« dodal Paroubek.

Statutární místopředsedkyně ČSSD Jana Volfová k tomuto tématu doplnila: »Odpoledne mám setkání s Milošem Zemanem a jedna z otázek bude, jak ho zapojíme do kampaně. Pan předseda mě tím pověřil a já to splním.«

Program ČSSD pro evropské volby vychází za základního programu představeného na sjezdu strany 17. února. »Letos nás čekají troje volby, ale až ty následující do Poslanecké sněmovny bereme jako vrchol našeho úsilí. I pro evropské volby si přejeme mít co nejlepší výsledek, tedy přes 5 procent, ale měli jsme jen šest týdnů mezi sjezdem a nominaci. To je krátká doba na přípravu všeho, některé věci jsou improvizované, ale ne tak program, ten máme podrobně zpracován,« řekl dnes Paroubek.

ČSSD považuje volby do EP  za referendum o vládě Petra Fialy a sama do nich jde s pěti politickými prioritami, kdy na prvním místě je mír. »Některé strany, i ty opoziční, se předhánějí v tom, jak to vždycky říkaly. Jenže ještě před pár měsíci mluvily o tom, jak posílit válečné úsilí Ukrajiny, aby došlo k vítězství nad Ruskem, přitom se to ukazovalo každému, kdo rozumí geopolitice, jako nereálné. Víme, že ukrajinská fronta se hroutí, Charkov je bez energie, 30 000 povolanců v Poltavě odmítá nastoupit vojenskou službu. Nikdo se nechce nechat zabít, to je jasné. Je potřeba ukončit válku a zahájit jednání o příměří a následném míru,« řekl Paroubek.

Ostatně právě kvůli míru je na kandidátce ČSSD i předseda Českých bojovníků za svobodu (ČSBS) Jaroslav Vodička (10. místo), který se kvůli nemoci nemohl dnešní tiskové konference zúčastnit, ale poslal přítomným vzkaz, že členové ČSBS na vlastní kůži prožili utrpení války, a tudíž nechce, aby »naše děti, vnuci a budoucí generace zažili, co válka je, a uděláme vše proto, aby se již žádná nekonala«.

Ze stejných důvodů kandiduje do EP z ČSSD i koordinátor iniciativy Ne základnám Leoš Valigurský (13. místo). Její tisková mluvčí Eva Novotná dnes uvedla, že iniciativa je nejen proti válce, ale také proti přítomnosti cizích vojsk na našem území.

Paroubek dále konstatoval, že 69 procent našich spoluobčanů vidí jako jednu z hlavních příčin poklesu životní úrovně a růstu inflace právě válku na Ukrajině. »Chtělo by to ukončit válku i za cestu územních ztrát z původního území Ukrajiny,« řekl expremiér a plynně se přesunul k druhému bodu, kterým je ochrana českých zájmů. »Odmítáme hospodářskou podřízenost Česka cizím zájmům,« uvedl s tím, že ČSSD požaduje progresivní zdanění u velkých korporací oligopolního charakteru a nezbytné je mimořádné zdanění dividend, které odvádějí z Česka každoročně přes 300 miliard korun.

Dalším problémem dneška je migrace. »Odmítáme bezmocně přihlížet masové imigraci z chudých zemí,« připojil ke třetímu bodu Paroubek. Evropa podle něj musí chránit své hranice a systematicky deportovat nelegální migranty. »Je potřeba skoncovat s neokoloniální politikou vůči třetímu světu,« upozornil expremiér.

Uvedl, že je potřeba přesunout řešení problémů do těch zemí, odkud lidé přicházejí do Evropy a přinést tam investice tak, aby se neztratily v kapsách místních politických elit. Řešením je dle Paroubka například hledat důvěryhodné neziskové organizace, přes něž finance půjdou, nebo si vzít za vzor čínské investice, jež směřují ke konkrétním projektům, například do infrastruktury sloužící místním obyvatelům.

Čtvrtým bodem programu ČSSD je kritika Zelené dohody pro Evropu. Strana nezpochybňuje klimatické změny a nutnost vypořádat se se změnami životního prostředí na celé planetě. »Nicméně nápravná opatření musejí být racionální a sociálně únosná. Evropský parlament musí jednat realisticky v zájmu lidí,« sdělil Paroubek a upozornil, že všechny dokumenty Green Dealu obsahují revizní klauzule a v následujícím volebním období budou otevřeny a znovu přezkoumány.

Poslední pátý bod nese název »suverenita«. »To lze shrnout do jediné věty: zachování práva veta. Pokusné balonky, s nimiž přišel prezident Petr Pavel, jsou téměř na úrovni vlastizrady. Kdyby byla republika zbavena práva veta a rozhodovalo by se kvalifikovanou většinou, vedlo by to velké státy, jako jsou Francie nebo Německo, které by si vždy našly koalici ochotných, aby pohodlnou většinu schválily otázky, které pro nás nejsou přijatelné v té podobě, jak jsou nám předkládány. Stali bychom se zemí ne druhého řádu, kam nás domanévroala vláda Petra Fialy, ale provinční zemí třetího řádu,« vypočítal Paroubek.

»Zrušit právo veta je naprostý nesmysl. V úvahu nepřichází ani debata o přijetí eura,« připojil Petr Gawlas, místopředseda ČSSD, který bude v evropských volbách kandidovat jako dvojka. Pokud by byl zvolen do Evropského parlamentu, rád by navázal na svoji někdejší senátorskou činnost a na práci v Organizaci pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE). »Šlo o velmi ůzkou spolupráci s evropskými zeměmi,« dodal na tiskové konferenci Gawlas.

Trojkou na kandidátce je exhejtman Libereckého kraje Stanislav Eichler, který zdůraznil nutnost řešit problémy jednotlivých regionů ještě více přímo na evropské půdě. Čtyřka Elvíra Hahnová, krajská zastupitelka Ústeckého kraje, pak apelovala na to, aby Česká republika přestala být levnou montovnou Evropy a aby si ohlídala příjem levných pracovních sil ze zahraničí.

Na kandidátce ČSSD nechybějí ani zástupci politických stran DOMOV, Směr Česká republika či zástupce České strany národně sociální – bývalý šéf českého fotbalu Jan Obst. Z dalších sdružení a organizací má své zastoupení – hned dvojí – například Svaz pacientů, v podobě viceprezidenta Vladimíra Drymla (8. místo) a prezidenta Luboše Olejára (19. místo). Posledně jmenovaný dnes na tiskové konferenci zkritizoval především evropský záměr zakázat amalgámové plomby. Stranu na dnešní tiskové konferenci svojí osobní účastí podpořil i exministr zahraničí Jan Kavan.

(pk)

FOTO – iportaL24.cz/Petr Kojzar a iportaL24.cz/Marcela Špičková

Související články

3 KOMENTÁŘŮ

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy