Home Domácí ČSSD v Brně nahradí místopředsedu Petříčka a představí své politické cíle

ČSSD v Brně nahradí místopředsedu Petříčka a představí své politické cíle

FOTO - ČTK/Slavomír Kubeš

Česká strana sociálně demokratická zvolí na víkendovém jednodenním sjezdu v Brně nového místopředsedu či místopředsedkyni za Tomáš Petříčka (na snímku). Někdejší ministr zahraničí České republiky na svou funkci rezignoval.

»Tomáš Petříček rezignoval z osobních a profesních důvodů. Ačkoli se rozhodl, že se vzdá funkce místopředsedy, nadále zůstává velmi aktivním členem ČSSD,« uvedla dnes pro iportaL24.cz tisková mluvčí strany Jitka Pavlíková.

Petříček se stal místopředsedou v prosinci roku 2021 na 43. sjezdu ČSSD, který vzhledem k pandemické situaci proběhl kompletně online. Delegáti tehdy zvolili po neúspěchu v parlamentních volbách, kdy se nejstarší politická strana u nás nedostala do Poslanecké sněmovny, za předsedu Michala Šmardu, statutárním místopředsedou byl zvolen Igor Bruzl z Bohumína. Místopředsedy se kromě Petříčka stali i Daniela Ostrá, Robin Šín, Martin Netolický a Břetislav Štefan, předsedou Ústřední kontrolní komise ČSSD pak Radek Scherfer. Podle Pavlíkové nyní vejdou konkrétní jména kandidátů ve známost až přímo na brněnském sjezdu, který tentokrát již nemusí být online. Kromě Petříčka by však k žádným dalším personálním změnám dojít nemělo.

Další novinky se ale v sobotu 7. ledna čekat dají. Součástí návrhu programu sjezdu je mimo jiné návrh změn Stanov ČSSD, které, jak uvedla Palíková, »přinášejí revoluční zjednodušení organizační struktury a průlom ve vnitřních demokratických mechanizmech«. V průběhu sjezdu budou rovněž představeny programové a politické cíle strany na příští období.

ČSSD dlouhodobě kritizuje kroky pravicové vlády Petra Fialy (ODS). »Čekají nás těžké časy. Válku na Ukrajině nikdo z nás nezavinil. Rozsah mezinárodních problémů, v nichž jsme se ocitli, nemohl nikdo předpokládat,« uvedl na oficiálních stránkách strany její předseda Šmarda, podle nějž se v tomto roce se můžeme dočkat dalšího zdražování, pádu řady podniků a růstu nezaměstnanosti. »Není ostudou, pokud vláda přizná chybu, změní kurz a začne rázně jednat. Schopnost uznat omyl je naopak důkazem moudrosti a sebevědomí. Nikdy není pozdě udělat správnou věc,« dodal Šmarda.

Sociální demokracie získala v parlamentních volbách jen 4,65 procenta hlasů a pod vedením tehdejšího předsedy Jana Hamáčka se těsně nedostala do Sněmovny a přišla o stávajících 15 poslanců. Po loňských komunálních a senátních volbách mluvil Hamáčkův následovník Šmarda o restartu a podle většiny posledních průzkumů by nyní strana potřebnou pětiprocentní hranici těsně překročila. Pro nadcházející prezidentské volby ČSSD podpořila odborového předáka Josefa Středulu.

(pk)