ČSSD vyzývá k dobrovolnému zastropování cen základních potravin

Ceny potravin prudce rostou a vládní recepty naprosto selhávají. Sociální demokracie proto vyzývá obchodní řetězce a další partnery, aby přistoupili na dobrovolné zastropování cen základních potravin tak, jak se to osvědčilo například na Slovensku nebo ve Francii.

»Vláda i řetězce veškeré snahy o zmírnění dopadu zvyšování cen, zejména u potravin, odmítaly. Jsme svědky přestřelky mezi svazem obchodu a ministerstvem zemědělství, která nikam nevede,« konstatoval předseda sociální demokracie Michal Šmarda.

Ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL) včera uvedl, že nechce zavést strop cen v obchodech jako na Slovensku. K poklesu cen podle něj povede zdravá konkurence mezi obchodníky. Osm největších maloobchodních řetězců na Slovensku od pondělí na tři měsíce stanovilo cenový strop na vybrané potraviny. Opatření se dotkne téměř 400 různých položek. Nekula řekl, že ceny potravin na Slovensku jsou u některých položek vyšší než ceny v České republice v akčních nabídkách.

Sociální demokracie už dříve navrhovala snížení DPH u základních potravin spojené s kontrolou cen a zavedení tzv. věcně usměrňovaných cen u potravin a dalšího nezbytného základního zboží. »Ministr zemědělství místo reálného řešení problému vyvolal diskusi o tom, zda na drahých potravinách více vydělávají řetězce nebo zemědělci. Nekomunikuje dostatečně ani se zástupci cenového regulátora a ani s Úřadem pro ochranu hospodářské soutěže,« uvedla v tiskové zprávě sociální demokracie.

»ČSSD vyzývá maloobchodní řetězce v České republice, aby se dohodly na dobrovolném zastropování cen základních potravin tak, jak se to podařilo ve Francii nebo na Slovensku. Zároveň žádáme ministra zemědělství Zdeňka Nekulu a prezidenta Svazu obchodu a služeb ČR pana Tomáše Prouzu, aby neprodleně tuto iniciativu sociální demokracie podpořili,« apeloval předseda Šmarda. »Už nejde dál nečinně přihlížet tomu, jak rostou životní náklady českým spotřebitelům a odmítat skutečně fungující řešení. Je třeba jednat,« zdůraznil šéf ČSSD.

Nyní mají všechny strany, které na sebe navzájem svalovaly vinu možnost dokázat, že je jim přednější prospěch občanů, nikoliv pouze vlastní zisk. »Mohou dostát svým ústním proklamacím a přistoupit k samoregulaci cen,« dodal předseda ČSSD.

Jak Francie, tak i Slovensko jsou, stejně jako Česká republika, členy Evropské unie. Argumentace nemožnosti iniciovat tuto dohodu kvůli evropským směrnicím, jsou tedy naprosto liché, dodává sociální demokracie.

(pk)

Související články

2 KOMENTÁŘŮ

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy