Home Zahraničí Čtyři z deseti Američanů se obávají chodit v noci ven

Čtyři z deseti Američanů se obávají chodit v noci ven

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Čtyřicet procent Američanů se bojí chodit v noci samo v okruhu jedné míle od svého domova, což je podle nedávného průzkumu agentury Gallup nejvíce za posledních třicet let. Tato statistika dosáhla v říjnu 2020 nejnižší hodnoty 29 %, ale s odezněním pandemie covid-19 a sociální distanční politiky se vyšplhala až na současné číslo, upozornila stanice Fox News.

Více než 30 % respondentů uvedlo, že jim strach z kriminality brání v tom, aby se ve svém okolí procházeli nebo běhali sami, a 17 % respondentů uvedlo, že jim strach z kriminality brání v návštěvě místních parků, uvádí Gallup. Kromě toho se 28 % Američanů kvůli kriminalitě vyhýbá koncertům, jiným přeplněným akcím a rozhovorům s cizími lidmi.

»Ať už kvůli prudkému nárůstu násilných trestných činů během pandemie nebo kvůli medializaci jiných trestných činů, pocit bezpečí Američanů před kriminalitou byl v posledních letech otřesen,« uvedl Gallup při zveřejnění výsledků. »To se přenáší i do jejich dnešních postojů, což se odráží v nárůstu strachu Američanů chodit v noci sami ve svém okolí na tříleté maximum a v jejich obavách stát se obětí několika násilných trestných činů, které jsou nejvyšší v rámci vývoje od roku 2000.«

Podle průzkumu je strach z kriminality vyšší také mezi dospělými žijícími v domácnostech s příjmem nižším než 40 000 dolarů (880 tisíc korun) ročně, a to 49 %, zatímco mezi těmi, kteří vydělávají 40 000 až 99 999 dolarů (dva miliony dvě stě tisíc korun), je to 39 % a mezi těmi, kteří vydělávají 100 000 dolarů a více, 32 %. Kromě toho 50 % obyvatel měst, 39 % obyvatel žijících na předměstích a 30 % obyvatel měst nebo venkovských oblastí uvádí, že mají strach z kriminality.

Téměř 30 % Američanů se také často nebo někdy obává, že budou zavražděni, což je více než v roce 2020, kdy se vraždy obávalo 17 %.

Kromě toho 72 % dospělých Američanů uvádí, že se často nebo občas obává, že se stanou obětí krádeže identity, což je nejčastější obava z trestné činnosti, za níž následuje krádež nebo vloupání do auta, vykradení domu, když tam nejsou, a přepadení s podíly 50 %, 44 % a 37 %. Mezi další obavy z trestné činnosti patří napadení při jízdě autem, možnost stát se obětí trestného činu z nenávisti nebo sexuálního napadení.

Gallup se také zabýval tím, jak strach z kriminality ovlivňuje chování jednotlivců, a zjistil, že 34 % Američanů se vyhýbá jízdě autem do určitých oblastí města, kde žijí, 31 % uvádí, že se vyhýbá návštěvě center okolních měst, a 17 % se vyhýbá návštěvě nákupních center.

Zvýšený strach z kriminality by podle Gallupa mohl způsobit, že Američané změní své chování způsobem, který by ovlivnil ekonomiku a sociální strukturu národa, nebo ovlivní jejich preference kandidátů či stran ve volbách v roce 2024.

V březnu se »kriminalita umístila na třetím místě mezi patnácti otázkami, pokud jde o výši obav Američanů z každé z nich«, uvedl Gallup ve své zprávě. Kriminalita »byla také třetím nejvýše hodnoceným tématem z hlediska důležitosti pro registrované voliče ve volbách v roce 2022. Zdá se tedy, že kriminalita jako taková je spícím tématem, které však Američany zajímá, když je o něm řeč«.

(cik)

1 KOMENTÁŘ

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here