FOTO - psp.cz

»Pan Michálek nám tady vykládal věci, o kterých vůbec nic neví.« Těmito slovy reagoval předseda hnutí ANO Andrej Babiš na vystoupení předsedy pirátských poslanců Jakuba Michálka, který hájil vládní takzvaný konsolidační balíček při jeho dnešním projednávání. K závěrečnému hlasování se podle očekávání poslanci ani dnes nedostali. Koalice si prosadila pevné hlasování v pátek v 11 hodin.

Sněmovna dnes jednala o vládním daňovým balíčku v závěrečném kole už potřetí. Na hlasování ve třetím čtení jsou vyčleněny středy a pátky od 9. do 14. hodin. Opozice blokovala jednání i v odpoledních a nočních hodinách, jak navrhovala vládní většina. Předseda poslaneckého klubu ODS Marek Benda proto dnes navrhl pevný čas pro závěrečné hlasování v pátek v 11 hodin. »Myslím si, že všechno již zaznělo,« odůvodnil svůj návrh. Do diskuse bylo v tom čase přihlášeno ještě 68 poslanců.

»Je to zásah do práv opozice,« reagovala předsedkyně poslanců ANO Alena Schillerová. Nevyloučila, že hnutí se i v tomto případě obrátí na Ústavní soud. »To už není dvojí metr, to už je dvojí Dozimetr,« přidal se Patrik Nacher (ANO). Podle jeho stranické kolegyně Věry Adámkové jde ze strany koalice o »zneužití moci«.

Předseda poslanců hnutí SPD Radim Fiala poukázal na to, že pevné hlasování není součástí zákona o jednacím řádu Sněmovny. »To jste si vy vymysleli, to je váš zákon,« prohlásil směrem k vládním poslancům.

Žádná katastrofa se nekoná, tvrdí Piráti

V úvodu dnešního jednacího dne vystoupil k obhajobě vládního balíčku Jakub Michálek, který uvedl, že vládou navrhovaná opatření jsou mírná a rozumná. »Když se přece podíváme na to, že zdanění práce roste o 0,45 procentního bodu na nemocenském pojištění, tak je to velmi mírný krok,« hájil Michálek jedno z navrhovaných opatření. Koalici pochválil za to, že zvýšila tempo poklesu zadlužování státu. Připomněl zrušení superhrubé mzdy v minulém volebním období, které snížilo rozpočtové příjmy. »Měli jsme možnost upravit daňový mix tak, aby odpovídal daňovým mixům vyspělých států. Je to věc, která se povedla,« řekl šéf pirátských poslanců. Zdůraznil, že 91 procent lidí na tom bude příjmově lépe než před zrušením superhrubé mzdy. Zbylých devět procent populace, které si pohorší, jsou podle něj lidé s příjmem kolem 30 000 korun, kteří čerpali slevu na manželku nebo manžela a v důsledku změny nesplňují podmínky pro její čerpání. »Ale to je devět procent, čili žádná katastrofa se nekoná,« zdůraznil Michálek s tím, že sleva na manželku nebo manžela má demotivační efekty od zaměstnávání.

Předseda pirátských poslanců vyzdvihl také například vyšší zdanění takzvaných neřestí, omezení příjmů obcí z hazardu, snížení daňového zatížení výstavby a rušení některých daňových výjimek. Navrhovaným zvýšením daně z nemovitostí se kabinet podle něho vyhnul potřebě více zdanit práci. »Všechny kroky v souhrnu jsou relativně mírné a rozumné,« řekl Michálek.

»Pan Michálek nám tady vykládal věci, o kterých vůbec nic neví. Něco tady četl,« reagoval Babiš, podle kterého Michálek »říkal nesmysly«. Všichni občané, kteří to poslouchali, musí mít podle něj pocit, že žijí v ráji. Babiš se pak pustil do vlády i do pirátského ministra zahraničí Jana Lipavského kvůli repatriaci Čechů z Izraele.

»Vláda se vykašlala na naše občany,« prohlásil Babiš, který také uvedl, že další státy se postaraly o své občany už v pondělí. Lipavský si podle předsedy ANO udělal jen propagaci, když přivezl z Izraele 34 Čechů. »Jak vybírali těch 34 vyvolených? A co ti ostatní?« ptal se Babiš. »Je to totální chaos a totální neschopnost,« dodal.

Paskvil, který nemá hlavu ani patu

Daňový balíček poté kritizovala exministryně financí a předsedkyně poslanců ANO Alena Schillerová. »Historicky nejvyšší zvyšování daní mělo být kompenzováno úsporami na straně státu a na národním dotačním byznysu,« uvedla. Balíčku se věnovala také na tiskové konferenci před začátkem schůze. »Ze slibovaných úspor na výdajové straně se stalo čistokrevné zvyšování daní a poplatků,« konstatovala předsedkyně klubu. Připomněla náklady na bydlení, které jsou dnes v České republice třetí nejvyšší v Evropě, po přijetí balíčku však budou nejvyšší. Podobně to je podle ní i s pojistnými odvody zaměstnanců, které jsou dnes v ČR druhé nejvyšší ze zemí OECD, po zavedení nemocenské, s čímž balíček také počítá, budou nejvyšší ve vyspělém světě. Fiala i Stanjura se podle hnutí dopustili podvodu na svých koaličních partnerech i Poslanecké sněmovně, když slibovali úspory na národním dotačním byznysu a provozu státu za více než 62 miliard. »V návrhu rozpočtu na rok 2024 provozní náklady rostou o 3,5 %, a to už z poměrně velké základny roku 2023 a nekonají se ani úspory na dotacích, místo nich má přijít astronomické zvýšení cen elektřiny,« uvedla Schillerová.

Také podle místopředsedy Sněmovny Karla Havlíčka (ANO) navrhovaná konsolidace není založená na úsporách státu a už vůbec ne na krácení dotačního byznysu.

Předseda hnutí SPD Tomio Okamura připomněl, že podal návrh na vrácení balíčku do druhého čtení. »Je to paskvil, který nemá hlavu ani patu a postrádá veškerou logiku,« prohlásil.

Opozice schvalování balíčku brzdí. Tvrdí, že balíček je pouze o zvyšování daní, může navíc způsobit růst inflace a záporně ovlivnit ekonomický výkon.

(jad)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here