Deficit pod 300 miliard? Jen zbožné přání premiéra

Udržet deficit letošního státního rozpočtu pod hranicí 300 miliard korun, jak předpokládá premiér, není nemožné, otázka ale je, za jakou cenu. Pro iportaL24.cz to uvedla bývalá předsedkyně rozpočtového výboru Sněmovny Miloslava Vostrá (KSČM). Podle bývalého premiéra za ČSSD a předsedy spolku Nespokojení Jiřího Paroubka se premiér pohybuje mimo realitu, ve sféře svých přání.

Předseda vlády Petr Fiala (ODS) v Otázkách a odpovědích z Kramářovy vily, které v neděli zveřejnil na sociálních sítích, uvedl, že pokládá za velmi pravděpodobné, že deficit státního rozpočtu se letos podaří udržet pod 300 miliardami korun. »Je velmi pravděpodobné, že toto číslo dodržíme,« uvedl premiér v pořadu, který natočil před odjezdem na dovolenou.

Rozpočet na letošní rok počítá se schodkem ve výši 295 miliard korun. Ke konci června však už byl ve výši 215,4 miliardy. Premiér je i tak přesvědčený, že letos Česko deficit dodrží a příští rok ho sníží o 94 miliard.

Podle Vostré jde o vroucí přání jak premiéra Fialy, tak ministra financí Zbyňka Stanjury (ODS). »Nemyslím si, že to je nemožné, ale samozřejmě ta cena za to bude hodně vysoká, protože by to znamenalo další desítky miliard úspor ještě v tomto roce,« řekla Vostrá. Není si prý jistá, že ministři na to budou slyšet. »Koneckonců už projednávání balíčku ukazuje, že jsou tam určité »revolty« některých ministrů a úspora dvaceti miliard zase není tak malá, když si vezmeme, že už je v podstatě srpen. Takže ne, že by to bylo nemožné, ale myslím si, že pokud to chtějí dosáhnout, tak to bude opravdu bolet a nejenom státní správu, ale myslím si, že ten dopad na občany bude opravdu velký,« uvedla Vostrá.

Pokud jde o příjmovou stránku rozpočtu, vláda podle ní velkou část finančních prostředků bude chtít získat zejména od občanů. »Tím, že predikují nízkou inflaci, tak vlastně chtějí, aby se občané přestali bát, aby začali opět utrácet, aby se zvýšila spotřeba,« uvedla. O tom, zda to bude fungovat, není bývalá poslankyně tak úplně přesvědčena, zejména po letních měsících, kdy začnou lidem chodit různá vyúčtování. »Nicméně závěr je, že si nemyslím, že je to nemožné, ale myslím si, že to bude bolet a jenom doufám, že mají jak premiér, tak ministr financí naprosto jasno, kde ty prostředky do státního rozpočtu do konce tohoto roku chtějí získat,« konstatovala Vostrá.

O ekonomice se přece nebudete bavit s elektrikářem

Podle Paroubka se premiér pohybuje úplně mimo realitu, ve sféře svých přání. »Bohužel většina mainstreamových médií bez nějaké ekonomické analýzy tyhle hlouposti opakuje. Jsou to zbožná přání,« řekl bývalý premiér pro iportaL24.cz. Pokud jde o letošní rozpočet, dělat nějaká opatření je už podle něj skoro pozdě. Administrativně lze podle Paroubka ovlivnit maximálně 20 až 30 miliard. Na rozdíl od předsedy vlády je Paroubek přesvědčený, že letošní rozpočet skončí se schodkem mezi 350 až 400 miliardami korun.

Proč vládní představitelé neustále opakují své představy, když je zřejmé, že jsou nereálné? »Dlouho jsem si myslel, že to dělají záměrně, ale oni jsou opravdu tak neschopní, ekonomicky tomu nerozumí, a navíc jsou kolem nich lidé, kteří tomu také nerozumí, což je vážnější, protože každý by měl mít v týmu lidi, z nichž aspoň někdo dané problematice rozumí. O ekonomice se přece nebudete bavit s elektrikářem, při vší úctě k panu Stanjurovi, možná, že kdyby řídil fabriku, kde se vyrábí nějaká elektrotechnika, tak by ji třeba řídil dobře, ale řídit státní finance, a ještě nemít oponenturu ve vlastních řadách, tak to má tyhle důsledky, že prostě věří svým fantaskním představám,« míní Paroubek.

Stejně kriticky se staví také k dalšímu vyjádření předsedy vlády, a sice, že příští rok se inflace přiblíží dvěma procentům. Podle Fialy není žádný předpoklad, že by se inflace vrátila na dvouciferná čísla. »Naopak je předpoklad, že v příštím roce bychom se mohli dokonce přiblížit dvěma procentům, což je dlouhodobý cíl České národní banky,« řekl. Fiala odmítl názory, že na poklesu inflace neměla podíl jeho vláda.

»Ve vztahu k inflaci tato vláda neudělala vůbec nic, v souhrnu dvou let, loňského a letošního, inflace bude mít takový dopad, že sníží životní úroveň někde mezi čtvrtinou a pětinou, a to jsou velmi vážné důsledky, a samozřejmě ten tzv. balíček bude mít další proinflační dopad, takže představy, že v příštím roce se přiblížíme ke dvěma procentům, to je úplná hloupost,« uvedl Paroubek.

Fiala považuje za pravděpodobné, že příští rok bude Česká republika plnit klíčové maastrichtské kritérium pro přijetí eura. »A to je, že deficit veřejných rozpočtů bude pod třemi procenty,« řekl.

Podle Vostré jde o věštění z křišťálově koule. »Popravdě řečeno já bych si na to moc nevsadila,« uvedla Vostrá.

Paroubek považuje Fialova slova za »velmi nezodpovědné vyjádření«.

(jad)

Související články

1 KOMENTÁŘ

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy