Home Sport Déšť zhatil událost dne. Finále poháru je odloženo!

Déšť zhatil událost dne. Finále poháru je odloženo!

FOTO - ČTK/Dalibor Glück

Lidé se těšili na sportovní šlágr dne. A měli smůlu! Hlavně tedy nažhavení fanoušci Sparty doufali, že po dvouleté pauze opět zvedne jejich tým nad hlavu cennou trofej. Nestalo se tak. Ale ne proto, že by prohrál. Proto, že to nedovolil svatý Petr. Finále českého fotbalového poháru MOL Cupu mezi Slováckem a Spartou Praha se kvůli nezpůsobilému terénu dnes neodehrálo.

Uherské Hradiště zasáhl před utkáním silný přívalový déšť a hlavní rozhodčí Ladislav Szikszay zápas odložil. Novináře o tom informoval Martin Gregor z tiskového oddělení Fotbalové asociace ČR, která je pořadatelem poháru.

Zápas měl mít výkop v 19.00. Náhradní termín určí řídící orgán soutěže, předběžně by se mělo hrát 18. května. Finále hostí Slovácko proto, že bylo v době semifinále hůře postaveným týmem v tabulce koeficientů poháru za léta 2017 až 2021.

Náhradní termín určí řídící orgán soutěže, předběžně by se mělo hrát 18. května. Finále hostí Slovácko proto, že bylo v době semifinále hůře postaveným týmem v tabulce koeficientů poháru za léta 2017 až 2021. To je sice kritizované pravidlo, ale platné – navíc v minulých dvou letech vždy zvítězil hostující tým – Sparta v Liberci a Slavia v Plzni.

Provazce deště

Komu asi prší štěstí, říkali si fanoušci na stadionu v Uherském Hradišti, když zhruba hodinu a půl před výkopem začaly zkrápět trávník provazce deště. A stejnou otázku si kladli i fanoušci u televizních obrazovek. Jenže štěstí nepršelo nikomu. Snad možná jen manželkám, které nemusely doma koukat na fotbal a mohly si pustit souběžné Četnické humoresky.

Vše nasvědčovalo, že se hrát nebude, zhruba půl hodiny před plánovaným startem velkého mače. Hráči nemohli kvůli tomu, že padaly trakaře – jak se tak ráno říkává – absolvovat ani tradiční předzápasovou rozcvičku. A přibližně deset minut před koncem pak hlavní sudí vyřkl jasný verdikt: ODLOŽENO. A kdyby se na to vše, co se na Slovácku dělo, díval děda Komárek z legendární komedie Na samotě u lesa, asi by prohlásil své nezapomenutelné: »A chčije, a chčije…«

»Byli jsme na hrací ploše podívat hodinu a půl před zápasem, kdy bylo poprvé po průtrži mračen. Viděli jsme, že asi 60 procent plochy je pod vodou. Když přišla druhá vlna, už jsme předpokládali, že budeme nuceni utkání odložit,« řekl sudí Szikszay. »Nezbývalo nám nic jiného, a to z důvodu nezpůsobilé hrací plochy a také z důvodu ochrany zdraví hráčů. Nebyla ani předpověď, že se to zlepší. Zatím po dobu 14 let, co rozhoduji, jsem ještě nezažil, aby přes vstupní tunel protekla voda až do kabiny rozhodčích,« doplnil.

Kluby se nečertily

Zástupci obou klubů uznali, že terén byl neregulérní. »Nemělo by to s fotbalem nic společného. Byli jsme se na hřišti projít a opravdu jsou místa, kde je to pod vodou. Je to rozumné. Nás i Spartu to mrzí i kvůli fanouškům, chtěli jsme dnes hrát, ale počasí neovlivníme. Na světě jsou horší věci, ale i z pohledu celého organizačního hlediska je to mrzuté,« řekl ČT sport kapitán Slovácka Michal Kadlec.

»Mrzí mě to, hrozně jsem se těšil. Přijelo hodně lidí, stadion byl už na rozcvičce plný. Je to strašná škoda, že se to musí přeložit. Ale všude stála voda, hrací plocha nebyla způsobilá,« prohlásil brankář Sparty Milan Heča.

Podle předběžných informací by se mělo finále odehrát za dva týdny, tedy tři dny po konci nadstavbové části první ligy. »Nikdo nepočítal s tím, že se bude hrát až 18. května, spousta kluků už má dovolené. Uvidíme, co nám řekne asociace. S tím musíme pracovat a na ten termín se nachystat,« uvedl Kadlec.

»Předběžný náhradní termín je 18. května, ale s konečnou platností o tom rozhodne řídící orgán soutěže. Pozvali jsme si zástupce klubů, padly nějaké možnosti, jestli by se to nedalo odehrát třeba zítra. Ale s tím má problém Sparta vzhledem k nabitému programu, který má v lize. Čeká ji těžký zápas v Plzni, takže tento termín nebyl druhou stranou akceptovatelný,« uvedl delegát utkání Jan Zahradníček.

Vstupenky na finále zůstávají v platnosti. Fanoušci zároveň mají možnost lístky vrátit a získat zpět plnou cenu.

Klíčový duel. A jak dál?

Pro Spartu, i pro trenéra Pavla Vrbu, měl být dnešní zápas klíčovým. Mohl ze sezony, v níž pravděpodobně opět nedosáhne na titul, učinit úspěšnou. V lize skončí s velkou pravděpodobností třetí, Slovácko má jistý čtvrtý »flek«, a tím i Evropu. I tak je ale finále MOL Cupu i pro tým z Uherského Hradiště událostí s velkým U. Do něj si proklestil cestu přes semifinálového soka z Hradce Králové, Sparta na cestě do finále zdolala v prodloužení Jablonec a o kolo předtím vyhrála na půdě rivala ze Slavie.

Petr Kojzar

Comments are closed.