Home Domácí Dětské tábory budou letos dražší, zájem je i tak vysoký

Dětské tábory budou letos dražší, zájem je i tak vysoký

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Prázdniny se mílovými kroky blíží a řada rodičů řeší, kam alespoň na nějaký čas umístit své ratolesti. Řešením jsou samozřejmě dětské letní tábory. Ani je ale neminulo zdražování. Kvůli růstu cen energií, pohonných hmot, potravin či pronájmů ceny táborů stoupnou zhruba v řádu stokorun. Navzdory tomu však zůstává zájem o tábory velký, někde dokonce vzrostl.

Z informací od zástupců mládežnických spolků, které iportaL24.cz poskytla Česká rada dětí a mládeže (ČRDM), vyplývá, že se cena nekomerčních táborů pořádaných mládežnickými organizacemi zvyšuje v meziročním srovnání o deset i více procent. Řada rodin především s více dětmi tak může mít problém letní tábor zaplatit.

Mluvčí ministerstva školství mládeže a tělovýchovy (MŠMT) Aneta Lednová nám potvrdila, že resort některé dětské tábory finančně podporuje. »Jedná se o ty pobytové akce, které jsou vyvrcholením pravidelné celoroční práce s dětmi a mládeží, a dále o integrované tábory, tábory pro zdravotně handicapované děti a mládež, děti z dětských domovů a sociálně slabých rodin,« uvedla pro iportaL24.cz.

I když se náklady táborů zvýší zhruba o 10 procent, zejména z důvodu zdražení dopravy a potravin, některé organizace se podle ní snaží cenu udržet např. úpravou programu tábora. »Řada organizací nabízí tábor i pro děti ze sociálně slabších rodin. Organizace, která od MŠMT získá dotaci, může použít finanční prostředky na tábor pro dítě ve výši max. 100 Kč na dítě a den. U táborů, kterých se účastní sociálně znevýhodněné děti do 18 let a děti/mládež se závažným zdravotním postižením, lze použít finanční prostředky na tyto děti/mládež ve výši max. 250 Kč na osobu a den,« dodala Lednová.

Rodiče kvůli ceně podle mluvčí ČRDM Soni Polak v první řadě vybírají tábory u spolků, které je v porovnání s komerčními tábory pořádají levněji.

Pionýr pomůže s řešením i poradí, na koho se obrátit

Podle mluvčí skautů Barbory Trojak lze předpokládat, že ceny za tábory se zvýší především kvůli vyšším cenám potravin. »Jídlo je v táborovém rozpočtu nejvyšší položka, další případně může být pronajatá táborová louka. Vedoucí jsou dobrovolníci, takže žádnou finanční odměnu za svou práci nedostávají,« řekla. Odhadla, že průměrná cena za dvoutýdenní skautský tábor se nyní pohybuje mezi 3000 a 4000 Kč.

»Zájem o naše tábory je stejný jako v minulém roce, i když jejich cena narostla o deset procent, čtrnáctidenní tábor vyjde na 3650 Kč,« řekl pro iportaL24.cz předseda Pionýra Dušan Pěchota. Pomoc rodičům řeší podle něj jednotliví pořadatelé táborů. »Je rozdíl, jestli je tábor v Praze nebo např. jižních Čechách, ta podpora je tam nastavena jinak, i s ohledem na to, jestli tábor podporuje magistrát nebo obec. Sami žádnou podporu neposkytujeme, ale jsou na to určité zdroje, takže když někdo chce, tak mu pomůžeme s řešením, poradíme, na koho se obrátit,« dodal.

Přibližně desetiprocentní růst cen očekává Sdružení mladých ochránců přírody, v řádu stokorun ho odhadují organizace Sarkander a Křesťanské sdružení mladých lidí (YMCA). Až o 20 procent se ceny mohou zvednout podle předsedy Asociace turistických oddílů ČR (tomíků) Tomáše Novotného. »Je to logické, vše zdražilo, a to se do táborových nákladu žel bohu promítne,« uvedl Novotný.

Výjimkou je v tomto ohledu Liga lesní moudrosti, která nabízí dvoutýdenní tábory většinou za 2500 až 3500 Kč a navýšení proti loňsku nechystá. »Jsme rádi, že můžeme fungovat v plném rozsahu. Náklady pro rodiny se i tak zvýší, proto naše kmeny udrží cenu na úrovni velmi podobné jako v roce 2021,« uvedlpředseda Ligy lesní moudrosti Tomáš Sadílek.

Klub Pathfinder poskytuje letos tábory v průměru za 1750 Kč za týden. »Oproti předchozím letům se jedná o mírné navýšení cen z důvodu vyšších cen potravin a energií. V loňském roce jsme využili mimořádné dotace MŠMT na pořádání letních kempů, které byly pro děti zcela zdarma,« řekl předseda Klubu Pathfinder Roman Buchtel.

Zájem o tábory navzdory růstu cen zůstává velký

Tábory skautů nebo Ligy lesní moudrosti naplní jako obvykle členové těchto organizací. Zájem je podle Trojak v některých oddílech tak velký, že se nebudou moct zúčastnit ani všechny děti, které by chtěly. »Očekáváme, že s námi letos pojede na více než 1100 táborů přes 32 000 kluků a holek,« řekla mluvčí skautů, kteří se označují za největšího organizátora táborů v ČR.

Velký zájem o tábory evidují také YMCA a Klub Pathfinder, srovnatelný s loňskem pak hasiči, pionýři nebo mladí ochranáři. Zájem o tábory podle Milady Umlaufové ze sdružení Sarkander stoupá s dorůstáním silných ročníků dětí a mládeže. Předseda tomíků Tomáš Novotný očekává nárůst i proto, že po dvou předešlých letech nebudou už letos povinná zvláštní hygienická opatření proti covidu-19. »Můj mírný optimismus může být ale narušen tím, že řada oddílů byla nucena kvůli obřímu zdražování téměř všeho zvýšit cenu tábora. To může některé rodiče odradit,« poznamenal Novotný.

Většina táborů mládežnických organizací bude podle předsedy ČRDM Aleše Sedláčka tradičně ve stanech či chatkách v přírodě. »Novinky se týkají spíše technického zajištění tábora. Tomíci sází letos na bezobalové tábory, pionýři se snaží zamezit plýtvání jídlem při společném táborovém stravování. Křesťanské organizace se zaměří na ochranu životního prostředí a etickou výchovu,« řekl.

Na tábory budou moci i děti ukrajinských uprchlíků

Speciální tábory pro děti uprchlíků z Ukrajiny oslovené organizace většinou neplánují, nevylučují ale účast jednotlivců z řad Ukrajinců na běžných táborech. Skauti chtějí účast svých nových členů z Ukrajiny na táborech podpořit i finančně. »Pro ukrajinské kluky a holky máme nyní dvě hlavní nabídky: pokud se již účastní činnosti v některém skautském oddílu, mohou jet na tábor a my podpoříme jejich účast finančně – například uhrazením účastnického poplatku, dopravy apod. Skautská střediska také podporujeme v pořádání příměstských táborů. Dostávají od nás programovou, organizační a finanční podporu, z které bude možné krýt náklady na účast ukrajinských holek a kluků, na finanční ohodnocení pro vedoucí a lektory, kuchaře ap.,« uvedla Trojak.

Spolek Sarkander se rozhodl, že nebude po případných začleněných dětech z Ukrajiny požadovat účastnický poplatek.

YMCA vyčlenila pro běžence na táborech 105 míst, které jim chce zaplatit pomocí veřejné sbírky. »Kolik prostředků ze sbírky získáme, tolik dětí budeme moci na tábory vyslat,« uvedla Julie Bergerová ze společnosti YMCA.

Klub Pathfinder pro ukrajinské děti připravuje letní adaptační skupiny s kapacitou pro asi 40 dětí, doplnil Buchtel.

Jana Dubničková

Předchozí článekSpolehlivé a zaručené rady. Co dělat, aby vám dítě nerozbilo manželství
Další článekVýkon na hranici možností. To je recept na jeden z nejlepších týmů světa, ví Šilhavý

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here