Díky svátkům respiračních infekcí ubylo, nemocnost je i tak dál vysoká

Počet lidí s respiračními infekcemi a chřipkami se v několika krajích na konci roku snížil, epidemie však nadále pokračuje. Údaje o nižších počtech nemocných podle hygieniků ovlivnily vánoční svátky, kdy se mnozí lidé léčí doma a nevyhledají lékaře. Navíc díky školním prázdninám a častým dovoleným se zpomaluje přenos vzduchem přenášených infekcí. Hygienici odhadují, že po Novém roce se nemocnost znovu zvýší. Vrcholu epidemie chřipky dosahuje většinou na přelomu ledna a února.

Na jihu Moravy nemocných s virózami a chřipkou sice během Vánoc ubylo, epidemie těchto chorob tam nicméně trvá čtvrtým týdnem. Krajská hygienická stanice uvedla, že k dnešnímu dni bylo mezi 1,2 milionu obyvatel v kraji 30 000 nemocných, před týdnem to bylo přes 40 000. »Oproti minulému týdnu došlo k poklesu celkové nemocnosti, avšak podíl chřipky výrazně vzrostl, a to z 16 procent v minulém týdnu na aktuálních 30 procent,« uvedla ředitelka protiepidemického odboru jihomoravské hygienické stanice Renata Ciupek. Aktuálně je podle údajů hygieniků v kraji 2500 nemocných na 100 000 obyvatel. Nemocných je ale v kraji pravděpodobně více, řada lidí se léčí doma a k lékaři nejde.

Nemocných s akutními respiračními onemocněními ve Zlínském kraji ubylo proti minulému týdnu o 40 procent, momentálně je to 1471 lidí na 100 000 obyvatel, před týdnem jich bylo 2462. Celková nemocnost chřipkou je 121 nemocných na 100 000 obyvatel, což je o polovinu méně než před týdnem. »Hodnoty jsou zkreslené vánočními svátky, kdy došlo jako každoročně k výraznému poklesu nemocnosti. Předpokládáme, že v následujících týdnech bude nemocnost opět stoupat,« řekla dnes zástupkyně Krajské hygienické stanice Zlínského kraje Vendula Ševčíková. Nemocnost na akutní respirační onemocnění je podle ní stále vysoká a stoupá i podíl laboratorně prokázaných onemocnění chřipkou A. Již dříve podle hygieniků nemocnost v kraji překročila práh epidemie.

Také v Královéhradeckém kraji přes pokles nových případů trvá epidemie chřipky a akutních respiračních infekcí. V souvislosti s chřipkou zatím v kraji zemřeli dva lidé. Počet nemocných v kraji v tomto týdnu klesl o 28 procent na 1695 nemocných v přepočtu na 100 000 obyvatel. »I přes tradiční povánoční pokles nemocnosti evidujeme nyní výrazně více případů než ve stejném období v letech předcházejících,« řekla mluvčí Krajské hygienické stanice Královéhradeckého kraje Veronika Krejčí.

V Pardubickém kraji bylo minulý týden 3084 hlášených respiračních onemocnění na 100 000 obyvatel, v současném týdnu klesl počet potvrzených nákaz na 1976. Pořád se ale množství nakažených pohybuje na hranici epidemie. Snížení počtu nemocných podle hygieniků neznamená, že chřipek a dalších onemocnění je méně. Ve vánočním období lidé mají dovolenou, děti nechodí do školy, a proto méně chodí k lékaři. V lednu nakažených, kteří se dostanou do statistiky, nejspíš bude opět víc.

V Plzeňském kraji v uplynulém týdnu nemocnost klesla o 27 procent, ze sedmi okresů kraje stoupla jen na Domažlicku. Na 100 000 obyvatel nyní v kraji připadá 1054 nemocných, před týdnem to bylo 1448 nemocných. Lékaři i hygienici ale upozorňují, že údaje zřejmě ovlivnily vánoční svátky, kdy se mnozí lidé léči z infekce sami doma a nevyhledají lékaře.

I ve Středočeském kraji hlásí hygienici výrazný úbytek lidí s respiračním onemocněním, oproti předchozímu týdnu o více než třetinu. Na 100 000 obyvatel mají hygienici v regionu hlášeno 1488 nemocných. Nejvyšší nemocnost byla v okrese Mělník, nejnižší v okrese Mladá Boleslav. V porovnání s předchozím kalendářním týdnem hygienici neevidovali nárůst onemocnění s klinickým obrazem chřipky. Celková nemocnost chřipkou ve Středočeském kraji je 86 případů na 100 000 obyvatel, což je necelých šest procent z celkové nemocnosti akutními respiračními chorobami.

V Ústeckém kraji nyní připadá na 100 000 obyvatel 1236 případů infekcí dýchacích cest, minulý pátek to bylo 1830. Hygienici tento pokles přičítají zejména tomu, že řada praktických lékařů a pediatrů má zavřené ordinace a lidé s potížemi chodí ke specialistům. Nejvyšší nemocnost je aktuálně v okrese Louny, kde připadá 1701 nemocných na 100 000 lidí. V dalších okresech se počet lidí s nemocemi horních cest dýchacích pohybuje okolo 1100 až 1200 nemocných na 100 000 obyvatel. Z typů onemocnění převažují RS viry, chřipka, ale jsou i nové případy covidu. Vysoká nemocnost dělá nyní potíže například Dopravnímu podniku města Ústí nad Labem, který má nemocných okolo 50 řidičů. Kolegové, kteří by je mohli nahradit, mají podle ředitelky podniku Simony Mohasci vyčerpané hodiny přesčasů, které jim za rok povoluje zákoník práce. Podnik proto zavedl víkendový provoz linek, po Novém roce pojedou spoje už podle jízdních řádů.

(jb, čtk)

Související články

1 KOMENTÁŘ

  1. “respiračka” minulý týden trvala 7 dní, ale furt kašlu a mám ucpaný nosohltan…
    K “doktorům” jsem nešel….
    A pak jsem se ohnul a už mě bolí dva dny záda- no není to pech….
    🙁

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy