Dnes začíná astronomické jaro, v týdnu se teploty přiblíží 20 stupňům

S příchodem jara se teploty v Česku během tohoto týdne dostanou skoro na 20 stupňů. Bude ale většinou oblačno s deštěm. Vyplývá to z týdenní předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Koncem týdne se pak ochladí a na horách může i sněžit. Ani v noci však už teploty zřejmě neklesnou pod nulu.

Dnes večer začíná jarní rovnodenností astronomické jaro a přinejmenším teploty budou v nejbližších dnech jarní. Ode dneška do pátku mohou přes den dosahovat až 16 nebo 17 stupňů Celsia. Ve středu se mají pohybovat mezi 15 až 19 stupni. V sobotu se začne zase ochlazovat, teploty přes den klesnou na 11 až 15 stupňů. V neděli a na začátku příštího týdne pak mohou spadnout na osm až 12 stupňů.

Po celý týden ale zůstanou i v noci teploty nad nulou. Minulý týden v některých dnech mrzlo i v nižších polohách a na horách se ochladilo až na minus 15 stupňů, tento týden se noční teploty pravděpodobně nesníží pod dva stupně nad nulou. V nocích na čtvrtek a pátek může být až plus deset stupňů. Ačkoli se denní teploty budou blížit dvacítce, obloha zůstane po většinu týdne zatažená. Každý den v tomto týdnu také meteorologové očekávají déšť nebo přeháňky. O víkendu navíc mohou být přeháňky po ochlazení ve vyšších polohách smíšené nebo sněhové.

Rovnodennost

Rovnodennost nastává dvakrát ročně: v březnu a v září (přesná data neexistují, mohou být posunuta o jeden nebo dva dny). Na severní polokouli se březnová rovnodennost nazývá jarní rovnodennost a zářijová rovnodennost podzimní rovnodennost; na jižní polokouli je tomu naopak. V těchto dnech Slunce osvětluje obě polokoule planety stejně a délka dne a noci je stejná. Při rovnodennosti na rovníku se Slunce nachází přesně v zenitu, linie dne a noci prochází zřetelně jižním a severním pólem, tedy podél poledníků. Slunce vychází téměř přesně na východě a zapadá téměř přesně na západě. Po jarní rovnodennosti (na severní polokouli) bude vycházet více na severovýchod a zapadat více na severozápad, délka dne se bude rychle prodlužovat až do letního slunovratu (21. června 2023), kdy bude nejkratší noc v roce.

(jb, čtk)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy