Home Pel mel Dnešní »fialová drahota«. Sedmero jednoduchých triků, jak ušetřit velké množství peněz!

Dnešní »fialová drahota«. Sedmero jednoduchých triků, jak ušetřit velké množství peněz!

FOTO - pixabay

Ceny stoupají vzhůru raketovým tempem. Mluví se o Fialově drahotě. Nebo v rámci obrazného převedení o »fialové drahotě«. Inflace stoupá k rekordním číslům, přičemž v Česku je třetí největší v celé EU. Co s tím? Vláda příliš nepomůže, na to už jsme si u pětikoalice zvykli. Pomoci si musíme sami. Nabízíme sedmero jednoduchých triků, jež vám pomohu ušetřit i tisíce korun za měsíc! A to už se vyplatí, ne…?

1. Choďte na velké nákupy

Tím samozřejmě není myšleno, že máte vykoupit celý supermarket a utratit veškeré úspory, ale že se vyplatí jednou za čas nakoupit zásoby na delší časový úsek. Jednak platí, že čas jsou peníze, a vy ho ušetříte tím, že nebudete běhat každý den do obchodu, a jednak bývá pravidlem, že při velkém nákupu pořídíte zboží levněji. Nechodíte totiž pro mléko, chleba či rohlíky do přilehlé večerky, kde mají všechno – logicky – předražené, ale stavíte se v některém z velkých hypermarketů (či jak se dnes všechny ty obří plochy plné zboží nazývají) a tam si mohou dovolit nabízet potraviny (ale nejen ty) za přijatelnější peníz pro zákazníka. A znáte to – ještě mají tzv. akce. A to se pak teprve vyplatí kupovat mléko, jogurty či třeba i drogerii ve velkém.

2. Pozor na akce

Tento mezititulek jako by vyvracel to, co bylo popsáno v předchozím bodě. Uvidíte však záhy, že tomu tak není. Ano, akce na zboží jsou fajn, můžete i dost ušetřit. Jen pozor na selekci. Když totiž nakoupíte mléko v akci, je to v pořádku, protože to je základní potravina. Stejně jako máslo, ovoce či zelenina. Ale často se stává, že člověk nakoupí ve velkém zboží, jež by si jinak nepořídil, a to jen proto, že je v akci. Tím paradoxně utratí mnohem více peněz, a ještě se stává obětí umného marketingového triku prodejců.

3. Sprcha místo vany

Nakoupeno tedy máme a poté, co se najíme, musíme se umýt. Napouštíte si plnou vanu? Občas je to dobré jako relax. A pro utužení partnerského vztahu lze doporučit naložit se do vany – třeba jednou za měsíc – ve dvou a při svíčkách. Ale pro běžnou hygienu je to zbytečný luxus. Nehledě na to, že se de facto koupete ve vlastní špíně. Lepší je se pravidelně sprchovat. Jasně, nesmíte prostát pod sprchou hodinu, ale i když si omyjete celé tělo, a to důkladně, jste za tři minuty hotoví. V tom případě se dá ušetřit deset korun na osobu denně. Takže čtyřčlenná domácnost uspoří za měsíc klidně i tisícovku či výše (podle velikosti vany).

4. Tekoucí voda je hloupost

Myjete nádobí pod tekoucí vodou, aby bylo zbavené veškeré chemie? Pokud tedy nemáte myčku (a vězte, že je to hospodárnější), utratíte spoustu peněz zbytečně. Totéž platí pro mytí rukou. Ano, zvláště teď s ohledem na virová nebezpečí víme, jak nutné je důkladné mytí rukou. Ovšem nemusí to být pod tekoucí vodou! Stačí si ruce namočit, pak vypnout kohoutek, důkladně vymydlit prsty i dlaně ze všech stran a následně zase pustit vodu a mydlinky opláchnout. Tak bychom mohli pokračovat i u čištění zubů – říká se, že za jedno umytí proteče dvacet litrů. Ano, tolik. Ale když si pořídíte kelímek, do nějž si kartáček namočíte, budou vám stačit jen dvě deci, a možná ani to ne. Víte, kolik ušetříte? Jestliže si čistíte zuby dvakrát denně, je to pět korun na den za osobu. Takže ona čtyřčlenná rodina má najednou v kapse další minimálně pětistovku navíc.

5. Třiďte prádlo

Pokud zastáváte názor, že netřeba číst návody, pak u automatické pračky je to velká chyba. Dozvěděli byste se možná o programech, o jejichž existenci jste neměli ani potuchy. A když budete využívat všechny programy a důsledně třídit prádlo, ušetříte více, než byste si kdy uměli představit. Ne všechno špinavé oblečení je nutné prát na dvouhodinový program s nejvyšší spotřebou energie i vody.

6. Nebuďte líní se hýbat

Když jedete na velký nákup, je asi nutné vzít auto, abyste nebyli při cestě domů ověšení jak vánoční stromeček. Ale proč jezdit autem kvůli každé maličkosti? Třeba když zjistíte, že vám chybí k vaření jedna surovina, a obchod máte přes ulici? Nebo když máte doručit děti do školy či školky či naopak následně zpět domů? Taková rodinná procházka ušetří benzín – a ten je dnes sakra drahý – a navíc si můžete se svými ratolestmi dobře popovídat. Dozvíte se o nich něco, co by vám jinak třeba neřekly, a navíc uděláte i něco pro své zdraví.

7. Ach, ta elektřina…

Ano, je to tak v každé domácnosti. Zapomněl jsi zhasnout na záchodě. Nevypnula jsi kamna. Nesviť, vždyť je ještě vidět… A tak bychom mohli pokračovat. Jasné, zapomínat by se nemělo. To je samozřejmě první bod. Ale ten druhý je prostší – mějte na paměti jednoduchý trik, že spotřebiče byste měli vypínat přímo hlavním vypínačem nebo je vytahovat ze zásuvky. A když si pořídíte prodlužovačku s vypínačem, rychle a jednoduše (a také spolehlivě) vyřadíte několik energetických žroutů najednou. Nu, a pokud chcete surfovat po internetu, volte raději než pevný počítač notebooky, nebo ještě lépe chytré telefony. Tam je úspora za měsíc v řádu tisíce korun.

Marcela Špičková

2 KOMENTÁŘE

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here