Do útoku proti požáru v Hřensku je nasazeno 755 hasičů, letadla nevzlétla

AKTUALIZUJEME

S požárem V Národním parku České Švýcarsko dnes bojuje celkem asi 755 hasičů z celé republiky, 420 z nich jsou hasiči dobrovolní. Během víkendu chtějí zmenšit plochu zasaženou ohněm. Kvůli špatným povětrnostním podmínkám ale nemohla pomáhat letadla. Při hašení požáru se odpoledne vážně zranil hasič. Neměl by být v bezprostředním ohrožení života.

Švédské letouny Air Tractor, z nichž každý pojme až 3000 litrů vody, zůstávají kvůli nízké oblačnosti na letišti ve Vodochodech. Nelétají ani Antonovy. Ve vzduchu je osm vrtulníků, jeden řídící, sedm v zásahu. 

Přestože v Česku v noci na dnešek silně pršelo, Hřensku a okolí se vydatné deště vyhnuly. Více vody nemá spadnout ani v dalších hodinách. Podle předpovědi by to do nedělního rána nemělo být více než deset milimetrů, spíše méně. 

Ředitel správy národního parku Pavel Benda řekl, že i když déšť moc nepomohl, tak se aspoň ochladilo. Zasahující jednotky tak pracují v příznivějších podmínkách a ne ve vedru a žáru, který sálá z požářiště. Kritická je podle něho vždycky noc. Plameny se objevily i dnes, ale byla to místa vzdálená od obydlených oblastí. Ve srovnání s minulými dny byla tak noc relativně klidná.

Problematickými oblastmi jsou Hluboký Důl, Větrovec a roh Hřenska ke státní hranici. »Tam dál intenzivně pokračují práce,« uvedl Marvan. Z obrany proti šíření požáru se dnes hasiči chtějí vydat přímo do ohnisek. »Požární ochrana – tam chráníme nezasažené části toho parku a hlavně objekty lidské. Co se týče útoku, tam jdeme aktivně do ohnisek, budeme prolévat a rozhrabávat tak, aby tam nová ohniska nevznikala,« přiblížil mluvčí hasičů Lukáš Marvan.

Obnova začne co nejdříve

Turistická návštěvnost je podle Bendy pro region klíčová. Až se požár podaří uhasit, začne správa procházet turistické cesty a stezky, zaznamená jejich poškození a začne je opravovat. Soustředit se hodlá na stabilitu stromů a skalních objektů. »Zřejmě některé stezky by mohly být bez problémů nebo velmi rychle zprůchodněny, u některých to bude běh na delší trať,« řekl Benda. Za prioritu označil soutěsky a přístup na Pravčickou bránu.

Les v národním parku začal hořet v neděli a požár se rozšířil i přes hranice do Saska. Podle satelitních snímků požár zasáhl území o rozloze 1060 hektarů. Ode dneška platí zákaz vstupu do lesa na vybraném území národního parku, který vydal děčínský magistrát. Zákaz se týká vstupu do lesů na území obcí Hřensko, Mezná, Janov, Růžová, Kamenická Stráň, Srbská Kamenice, Jetřichovice, Rynartice, Všemily a Vysoká Lípa. Výjimku mají správci parku, myslivci či hasiči, policisté a zdravotníci.

Zvažuje se pořízení hasicího letadla

Stát uvažuje o možném pořízení jednoho letadla na hašení lesních požárů, řekl dnes novinářům v Hřensku ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). »Evidentně posledních 30 let se neukázala objektivní potřeba. Třicet let se tady stanovuje nějaká investiční strategie Hasičského záchranného sboru a tam se s těmito letouny prostě nepočítalo,« řekl Rakušan. Počítalo se podle něj s technikou, která byla v podmínkách ČR daleko více využívaná. Ještě smysluplnější by podle něj byly sdružené, promyšlené evropské nákupy. »To znamená mít evropskou flotilu v různých zemích, aby byla dostačující pro rozsah požárů, který tady je. Aby to skutečně dávalo nějaký smysl, co jednotlivé země nakupují,« řekl Rakušan. ČR si může nákupy dělit podle něj například se Slovenskem.

Požár spolkne stovky milionů

Náklady na likvidaci požáru dosáhnou stovek milionů korun. Stát uvolní v první fázi 100 milionů korun na obnovu národního parku. Zásah hasičů se bude hradit z rezervy státního rozpočtu, která činí sedm miliard korun. Větší škody na hasičské technice zatím nevznikly, hasiči evidují například jen drobná poškození vozů. O kompenzacích škod podnikatelům se zatím debata podle Rakušana nevedla, na řadu má přijít až v dalších týdnech.

Do útoku se podařilo přejít jen místy

Zmenšit celkovou plochu požáru se dnes hasičům nepodařilo, nadále zůstává o rozloze asi dva krát pět kilometrů. Na řadu míst se technika stále nedostane, problematická je například Edmundova soutěska nebo okolí česko-německé hranice. Novinářům to řekla mluvčí hasičů Martina Götzová.

Při hasebním útoku se hasiči dostávají do požářiště blíže k ohniskům, následně prolévají takzvanou hrabanku a popadané stromy, aby zabránili opětovnému vzniku požáru. Podle Götzové zatím nelze vyloučit, že je na některých místech nadále plamenné hoření, v silně zakouřených prostorech se to podle ní špatně posuzuje. Práce postupují pomalu, hasiči si musí v požářišti tvořit vlastní cestu, pomocí pil například musí rozřezávat popadané stromy. Práce je velmi fyzicky náročná a hasiči se musí střídat.

Osm zraněných

Při dnešním zásahu se zranilo celkem osm hasičů. Nejvážněji zraněný byl letecky přepraven na traumacentrum ústecké nemocnice. Jeho stav nechtějí hasiči komentovat, stejně tak ponechali bez komentáře i příčinu zranění. Podle Götzové se hasič zranil při pádu stromu, záchranná služba uvedla, že spadl ze skály.

(jb, čtk)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy