Dobré zprávy ohledně vody. Špatné ohledně voleb, které nebudou rovné

Po více než týdnu špatných zpráv se situace v České republice obrací k lepšímu a prognóza počasí vypadá příznivěji. Povodňová situace se zvolna uklidňuje a extrémní nebezpečí už na žádném z míst nehrozí, ovšem to nemůže zakrýt události z posledních čtyř dní. Tisíce lidí přišlo o majetek, byli vystaveni riziku života, a tak se nyní sčítají i škody. Dle vyjádření moravskoslezského hejtmana Josefa Bělici (ANO) by mohly jít až do desítek miliard korun.

Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) uvedl, že všechny toky by měly kulminovat během dnešního či zítřejšího dne. Problémy hlásí ještě ještě jihočeská Lužnice, Malše, Nežárka a Blanice. V Olomouci zafungovala protipovodňová opatření, která zabránila rozlití vody do města. Podle předpovědi počasí budou srážky již jen ojedinělé. Aktuálně probíhá nebo v brzké době bude probíhat poskytování potřebného vybavení, materiálu a karet na pohonné hmoty do postižených oblastí. Ústřední povodňová komise apeluje na občany, aby při odklízecích pracích dodržovali základní hygienická opatření.

»Ústřední povodňová komise se dnes věnovala aktuální situaci na řekách Malše, Lužnice, Nežárka a Blanice, kde je nyní situace nejhorší, ale i tyto řeky by měly během dnešního, maximálně zítřejšího dne, kulminovat. Během dneška dosáhne maximální úrovně Vltava a během zítřejšího večera Labe v oblasti Hřenska. Tím budou všechny řeky za kulminací a skončí nejkritičtější fáze povodní, která ale plynule přejde do obnovy území a pomoci zasaženým obcím,« řekl ministr životního prostředí a předseda Ústřední povodňové komise (ÚPK) Petr Hladík (KDU-ČSL).

»Je důležité ale myslet na to, že povodňová situace v České republice bude trvat ještě několik dní. Chtěl bych připomenout, že na místech, kde již voda opadla, je nezbytné dodržovat hygienická pravidla, jelikož bahno může být silně kontaminováno a hrozí zdravotní rizika. Česká inspekce životního prostředí je připravena začít okamžitě pomáhat s likvidací odpadu i budováním dočasných skládek a zároveň bude také ověřovat funkčnost čistíren odpadních vod. Česká geologická služba bude posuzovat svahy, které by mohly být nebezpečné, Česká komora autorizovaných inženýrů a techniků bude posuzovat statiku poškozených domů nebo mostů. Výzkumný ústav krajinářský zhodnotí stav stromů a zeleně poškozených povodní,« doplnil Hladík.

Ústřední povodňová komise rovněž vyzývá k dodržování základních hygienických pravidel. »Pro odklízecí práce v zasažených oblastech je potřeba zvolit vhodný oděv, mít pevnou obuv, pracovní rukavice a respirátory nebo roušky, které slouží pro každého zúčastněného jako ochrana před rizikem infekčního onemocnění. Doporučuji lidem zkontrolovat, zda mají platné očkování proti tetanu – ideálně ještě před zahájením odklízecích prací a návratem domů, pro případ, že by došlo k poranění,« upozornila hlavní hygienička a ředitelka Státního zdravotního ústavu Barbora Macková.

V jižních Čechách v noci ještě poměrně vydatně pršelo, především v povodí Malše. Průtoky ještě stále narůstají, neměly by se ale dostat nad úroveň vybudovaných protipovodňových opatření. »Dobře dopadla i situace ve Veselí nad Lužnicí, kde kapacita vybudovaných opatření dostačuje a voda zůstane v korytě, i když průtok bude ještě poměrně dlouho na vysoké úrovni a hladina bude klesat velmi pozvolna,« řekl ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL).

Dobré zprávy přišly také z Olomouce a Kroměříže. Kulminace Moravy v Olomouci byla podle predikcí odhadována na průtoku maximálně 336 m3/s, už nyní ale průtok klesá a aktuálně je na úrovni 305 m3/s. »Kapacita protipovodňových opatření centra Olomouce, která se podařilo vybudovat za posledních 20 let, je na průtok 400 m3/s. Podobně příznivě se vyvíjí aktuální situace i v Kroměříži a ani zde by nemělo dojít k rozlití vody mimo koryto,« dodal ministr Výborný s tím, že průtok v řece Moravě se podařilo snížit jak díky rozlití vody v Litovelském Pomoraví, tak v oblasti Soutoku.

Jednou z nejvýše postižených oblastí je Ostravsko a Opavsko. Tam nejsou schopni s ohledem na škody zajistit regulérnost krajských a senátních voleb, které jsou na programu 20. a 21. září. »Vláda volby nechce odložit. Dělá si jen PR, kdy se přijeli podívat na Moravu a zase s majáčky odjeli do Prahy. Bylo by férové, kdyby se volby odložily, ať mohou všichni volit, ale na tom oni nemají zájem. Situace se zásadně projeví na Bruntálsku, Opavsku nebo Jesenicku, kde lidé k volbám nepřijdou, protože mají jiné starosti, ani nemají jak volit. Leda by přijeli na člunech. Volby tak nebudou rovné, když každý nemůže dát svůj hlas,« stěžoval si například místopředseda ČSSD a lídr pro krajské volby Petr Gawlas.

V pátek a v sobotu budou volit lidé ve 13 krajích a ve 27 senátních obvodech. V nich bude v případě, že nikdo nezíská v prvním kole nadpoloviční většinu, za týden následovat druhé kolo, které již definitivně rozhodne o obsazení horní komory parlamentu.

(pk)

FOTO – iportaL24.cz/Marcela Špičková

Související články

1 KOMENTÁŘ

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy