FOTO - pixabay

Tržby v maloobchodě v září podle dnes zveřejněných údajů Českého statistického úřadu sice meziměsíčně vzrostly o 0,8 procenta, avšak meziročně jsou o 5,6 % nižší. Pokles má bezesporu hlavní příčinu v letošním stále se stupňujícím růstu spotřebitelských cen

»Meziročně maloobchodní tržby v září klesly pátý měsíc v řadě. Oproti předchozímu měsíci pokles zmírnil u prodeje potravin, nepotravinářského zboží i pohonných hmot. Méně zboží než vloni se prodalo ve všech sortimentních typech prodejen s výjimkou farmaceutických a zdravotnických obchodů. Těm tržby rostly nepřetržitě již osmnáct měsíců,« uvedla Jana Gotvaldová, vedoucí oddělení statistiky obchodu, dopravy a služeb ČSÚ.

Tržby za pohonné hmoty podle statistiků klesly meziročně o 6,1 %, za nepotravinářské zboží o 5,8 % a za potraviny o 5,3 %.

Tržby ve specializovaných prodejnách s výrobky pro domácnost klesly o 9,9 %, s počítačovým a komunikačním zařízením o 7,8 %, s výrobky pro kulturu, sport a rekreaci o 4,6 %, s oděvy a obuví o 4,2 % a s kosmetickými a toaletními výrobky o 2,2 %. V prodejnách s farmaceutickým a zdravotnickým zbožím pak tržby vzrostly o šest procent. Nižší tržby než loni zaznamenaly jak specializované prodejny potravin (o 9,6 %), tak i nespecializované prodejny s převahou potravin (o 5,1 %). V nespecializovaných prodejnách s převahou nepotravinářského zboží se tržby zvýšily o 5,4 %. Internetovým a zásilkovým obchodům se tržby snížily o 3,6 %.

Tržby za prodej a opravy motorových vozidel meziměsíčně stouply o 1,7 % a meziročně se zvýšily o jedno procento, přičemž za prodej motorových vozidel včetně náhradních dílů vzrostly o 2,8 % a naopak za opravy motorových vozidel tržby klesly o 5,6 %.

»Za celé třetí čtvrtletí se maloobchodní tržby snížily reálně meziročně o 7,2 %, v tom tržby za pohonné hmoty klesly o 10,2 %, za nepotravinářské zboží o 7,6 % a za potraviny o 5,6 %. Za prodej a opravy motorových vozidel se tržby snížily o 3,7 %,« doplnila Marie Boušková, ředitelka odboru statistiky obchodu, dopravy, služeb, cestovního ruchu a životního prostředí ČSÚ.

(ici)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here