Home Domácí Důvěra v ekonomiku je stále nízká, pesimističtější jsou spotřebitelé

Důvěra v ekonomiku je stále nízká, pesimističtější jsou spotřebitelé

ILUSTRAČNÍ FOTO – pixabay

Zatímco důvěra podnikatelů v tuzemskou ekonomiku v srpnu meziměsíčně vzrostla, spotřebitelé jsou naopak proti předchozímu měsíci ještě víc pesimističtí. Vyplývá to z šetření Českého statistického úřadu. Přestože souhrnný výsledek ukazuje mírné zlepšení, z dlouhodobého pohledu je důvěra jak podnikatelů, tak i spotřebitelů stále nízká.

Souhrnný indikátor důvěry nebo také indikátor ekonomického sentimentu, vyjádřený bazickým indexem, se meziměsíčně zvýšil o dva body bodu na hodnotu 93,4, ovšem při rozdílném vývoji jeho složek, uvádějí statistici. Indikátor důvěry podnikatelů vzrostl o 2,8 bodu na hodnotu 93,9 a indikátor důvěry spotřebitelů klesl o 1,7 bodu na hodnotu 91,0.

Mezi podnikateli se podle ČSÚ v srpnu zvýšila důvěra v ekonomiku v průmyslu (o 3,7 bodu), ve vybraných službách (o tři body) a ve stavebnictví (o 1,2 bodu), snížila se pouze v obchodě (o čtyři body).

»Za příznivým meziměsíčním vývojem celkové důvěry v ekonomiku stojí zejména zlepšující se situace v odvětví průmyslu, kde se postupně zvyšuje tempo růstu výrobní činnosti a současně se snižují zásoby naakumulované v předchozích měsících. K růstu podnikatelské důvěry také přispívají podniky ve stavebnictví a vybraných segmentech služeb,« sdělil Jiří Obst, vedoucí oddělení konjunkturálních průzkumů ČSÚ.

Mezi spotřebiteli se naopak zvýšil počet respondentů očekávajících v následujících dvanácti měsících zhoršení celkové ekonomické situace v Česku. Počet domácností hodnotících svou současnou finanční situaci hůře ve srovnání s předchozími dvanácti měsíci se nezměnil. Pouze se mírně zvýšil počet domácností, které se obávají zhoršení své vlastní finanční situace. Podíl dotazovaných, kteří se domnívají, že současná doba není vhodná k pořizování velkých nákupů, pak vzrostl.

»Důvěra spotřebitelů osciluje od počátku roku v poměrně úzkém pásmu několika procent. Většímu zlepšení v průběhu roku brání přetrvávající obavy různého charakteru. Zatímco ty z růstu cen postupně pominuly, obavy z vývoje celkové hospodářské situace v následujících 12 měsících přetrvávají. To se v kombinaci s vyššími obavami ze zhoršení finanční situace domácností promítá v tom, že meziročně je důvěra spotřebitelů sice výrazně vyšší, ale stále poměrně hluboko pod svým dlouhodobým průměrem,« uvedla Anastasija Nejasova z oddělení konjunkturálních průzkumů ČSÚ.

(ici)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here