Ekonomika zůstává v útlumu, útraty domácností odpovídají propadu reálných příjmů

Hrubý domácí produkt se ve druhém čtvrtletí letošního roku podle prvního předběžného odhadu Českého statistického úřadu zvýšil proti předchozímu kvartálu nejnižším možným tempem, a to o 0,1 procenta. Proti stejnému období minulého roku ale klesl o 0,6 %. Ekonomika se tak dál nachází ve stavu stagnace.

Připomeňme, že v předchozím kvartálu ekonomika mezičtvrtletně nerostla vůbec, a to poté, co se v druhé polovině minulého roku dvěma mezičtvrtletními poklesy dostala do recese. Snížila se i meziročně – o půl procenta.

GRAF – ČSÚ

»Meziroční vývoj HDP byl negativně ovlivněn nižšími výdaji na konečnou spotřebu domácností a nižší tvorbou hrubého kapitálu. Pozitivně opět působila zahraniční poptávka,« sdělil k výsledku druhého letošního čtvrtletí Vladimír Kermiet, ředitel odboru národních účtů ČSÚ. K mezikvartálnímu růstu podle statistiků přispěla domácí poptávka, »přičemž výdaje na konečnou spotřebu domácností stagnovaly«, což odpovídá dlouhodobému poklesu reálných příjmů.

Meziroční vývoj hrubé přidané hodnoty (HPH) nejvíce pozitivně ovlivnil průmysl a informační a komunikační činnosti. Naopak negativní vliv mělo stavebnictví a skupina odvětví obchodu, dopravy, ubytování a pohostinství, uvedl ČSÚ. Mezičtvtletně ovšem došlo k poklesu HPH ve většině odvětví národního hospodářství.

Zaměstnanost proti předchozímu čtvrtletí podle statistiků vzrostla o 0,9 % a meziročně se zvýšila o 0,7 %.

(ici)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy