Home Zahraničí Evropa před zákazem horečně doplňuje zásoby ruské nafty, má jen málo alternativ

Evropa před zákazem horečně doplňuje zásoby ruské nafty, má jen málo alternativ

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Evropští obchodníci pospíchají s doplňováním zásob ruské nafty před tím, než začne v únoru platit v Evropské unii zákaz jejího dovozu, protože alternativní zdroje jsou stále omezené. Píše to agentura Reuters.

EU zakázala dovoz ruských ropných produktů od 5. února. Na importu nafty z Ruska je přitom region stále značně závislý. Jen od 1. do 12. listopadu se tak objem nákladu produktu určený pro skladovací oblast Amsterodam-Rotterdam-Antverpy (ARA) zvýšil proti říjnu o 126 procent na 215 000 barelů denně, upozornila analytička společnosti Vortexa Pamela Mungerová.

Rusko se zatím tento měsíc na celkovém dovozu pohonných hmot do Evropy podílí 44 procenty, protože existuje jen málo okamžitých nákladově efektivních alternativ. V říjnu jeho podíl činil 39 %, ukazují údaje agentury Refinitiv. Před válkou na Ukrajině byla Evropa na dovozu ruského paliva závislá z více než 50 %, i přes pokles je Rusko stále největším dodavatelem nafty na kontinent.

»EU bude potřebovat zajistit zhruba 500 000 až 600 000 barelů nafty denně, aby nahradila ruský objem, náhrada bude pocházet z USA a také z oblasti na východ od Suezu, především z Blízkého východu a Indie,« uvedl analytik firmy FGE Eugene Lindell.

Za současný příliv ruské nafty může částečně zákaz dodávek nafty původem z Ruska na burzu ICE Futures Europe před sankcemi EU. Od 30. listopadu musí obchodníci na ICE prokázat, že do žádných nádrží v širším regionu ARA, které se použijí pro lednové dodávky, se nedostal žádný ruský produkt. Do zásobníků v ARA sice může v prosinci ještě dorazit ruská nafta, ale musí být přesunuta do jiných nádrží, ze kterých nebude možné realizovat lednové dodávky.

(ici, čtk)

Předchozí článekVést 2:0 v první minutě? To jsem ještě nezažil, řekl Zdráhal
Další článekKdo ovládá ČT? Přece Marek Wollner. To jste nevěděli?

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here