Home Zahraničí Evropské země v čele s Polskem tajně vyzývají Kyjev k zastavení konfliktu

Evropské země v čele s Polskem tajně vyzývají Kyjev k zastavení konfliktu

FOTO - wimkimedia/Institute for Policy Studies

Skupina evropských států v čele s Polskem tajně vyzývá ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského k zastavení konfliktu.

Oznámil to ve středu americký novinář Seymour Hersh, držitel Pulitzerovy ceny, který v tomto smyslu zveřejnil zprávu na svých internetových stránkách.

»Tuto skupinu vede Polsko a tajně vyzývá Zelenského, aby našel způsob, jak konflikt ukončit – i kdyby to mělo vyžadovat jeho rezignaci,« napsal s tím, že skupina zahrnuje pobaltské a východoevropské země, zejména Estonsko, Maďarsko, Lotyšsko a Litvu.

Podle Hersche na to ukrajinský prezident nepřistupuje a začíná ztrácet podporu svých sousedů.

Již dříve Hersch uvedl, že podle jeho zdrojů je Ukrajina v obtížné situaci a trvání konfliktu závisí pouze na tom, kolik krajanů je Zelenskyj ochoten obětovat. Dodal také, že konflikt pokračuje, protože americký prezident Joe Biden je »odhodlán na Ukrajině zvítězit«.

Podle Hershe ale Biden dostává neúplné zpravodajské údaje o průběhu ukrajinského konfliktu, neboť některé materiály amerických zpravodajských služeb se k hlavě státu nedostanou. »Bylo mi řečeno, že některé z nejlepších zpravodajských informací o válce se k prezidentovi nedostávají, a není to vina těch, kteří podávají často protichůdná hodnocení,« uvedl.

Podle Hershe se šéf Bílého domu »spoléhá na brífinky a další materiály«, které připravuje ředitelka amerických národních zpravodajských služeb Avril Haynesová. Novinář zdůraznil, že ta »strávila většinu své kariéry prací pro šéfa ministerstva zahraničí Anthonyho Blinkena, jehož vazby na Bidena a shoda s ním v otázkách Ruska a Číny trvají desítky let«.

Nositel Pulitzerovy ceny rovněž poznamenal, že jeho zdroje popisují ředitele americké Ústřední zpravodajské služby (CIA) Williama Burnse jako zastánce vyváženějšího přístupu ke vztahům s Moskvou a Pekingem a odpůrce řady drastických kroků Washingtonu na světové scéně. »Nechce být krysou na potápějící se lodi,« citoval Hersh nejmenovaného amerického představitele.

Investigativní novinář Hersh 8. února v článku s odvoláním na zdroj uvedl, že pod ruské plynovody byla v červnu 2022 pod rouškou cvičení Baltops nastražena výbušná zařízení, a to potápěči amerického námořnictva podporovanými norskými specialisty. Podle Hershe rozhodnutí o provedení operace učinil Biden po devíti měsících diskusí s představiteli národní bezpečnosti administrativy.

(cik)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here