Home Zahraničí Evropský parlament podpořil uznání ukrajinské kandidatury do EU

Evropský parlament podpořil uznání ukrajinské kandidatury do EU

FOTO - pixabay

Členové Evropského parlamentu se dnes jasnou většinou vyslovili pro to udělit Ukrajině a Moldavsku status kandidátské země pro vstup do Evropské unie. Krok přišel několik dní poté, co uznání kandidatury obou zemí doporučila Evropská komise.

V EP příslušné usnesení podpořilo 529 poslanců, zatímco 45 jich bylo proti a 14 se zdrželo. Europarlament tak vyzval unijní lídry, aby »neprodleně« udělili Ukrajině a Moldavské republice status kandidátských zemí EU. Jakákoli rozhodnutí v tomto směru totiž činí zástupci členských zemí unie, přičemž musí být jednomyslná. Komise a parlament mají pouze poradní funkci.
Podle europoslance, generála Hynka Blaška, je v současné situaci vstup Ukrajiny do Evropské unie nereálný. »Klidně můžeme s Ukrajinou uzavřít dohodu o volném obchodu, ale ne ji připojit k našemu centralizačnímu projektu, který je škodlivý i pro nás,« konstatoval pro iportal24.cz.

Ukrajina podala přihlášku do EU 28. února, tedy těsně po začátku speciální ruské operace. Moldavsko a Gruzie se přidaly o několik dní později. V případě Gruzie by ale podle EP měli unijní lídři přiznat status kandidátské země až poté, co vláda kavkazské země splní podmínky vytyčené komisí v nedávném stanovisku.

Prezidenti a premiéři sedmadvacítky odpoledne zahájí dvoudenní summit a očekává se, že kandidátský status pro Ukrajinu a Moldavsko podpoří. Jeho případné udělení by nicméně bylo do velké míry symbolické, následná jednání o vstupu do unie mohou trvat i více než deset let. EK minulý týden deklarovala, že Ukrajina má před sebou ještě řadu reforem, které jsou nutné pro postup složitého přijímacího procesu.

(cik, čtk)

Předchozí článekFotbalová reprezentace si v žebříčku polepšila
Další článekHvězda ZOO v plavkách! Míša Pecháčková »procachtala« soustředění

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here