AKTUALIZOVÁNO
Česká republika se připravuje na extrémní tři dny, kdy vinou vydatného deště hrozí povodně, jež mohou být až tak silné jako v letech 1997 a 2002. Pořadatelé ruší akce plánované od pátku do neděle, složky Intergrovaného záchranného systému se připravují na nebývale náročný víkend. Obce spouští protipovodňová opatření…
Nejvíce by mělo pršet během soboty. Výstraha na extrémní srážky platí kromě Karlovarského a části Ústeckého kraje pro celé území České republiky. Nejvydatnější srážky předpokládají modely do nedělního večera v pásu od Novohradských hor přes Vysočinu až po Jeseníky. Zejména na severním a severozápadním návětří Jeseníků dávají modely extrémní srážkové úhrny přes 300 milimetrů za čtyři dny. Uvedl to Český hydrometerologický ústav (ČHMÚ) v tiskové zprávě.
»Situace bude také složitá z hlediska silného větru, který může způsobovat pády stromů a v souvislosti s podmáčením půdy také její sesuvy. Nejhorší situace by měla být v Jeseníkách, kde by dle optimistického scénáře mělo spadnout 395 mm srážek, v případě negativního scénáře 452 mm. Ohrožena nejsou jen území poblíž řek, bleskové povodně mohou napáchat škody i v údolích a na svazích,« konstatoval ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). »Nechceme strašit obyvatele, ale je důležité, abychom byli připraveni na nejhorší scénář. Děláme vše pro to, abychom situaci zvládli co nejlépe,« dodal Hladík
ČHMÚ dnes uvedl, že během pátečního večera bude severní až severozápadní vítr zesilovat na většině území ČR. »Nárazy větru o síle 15 až 25 m/s (55 až 90 km/h), na horách i kolem 30 m/s (110 km/h) budou pokračovat do nedělního poledne (15. 9.), kdy začnou pozvolna slábnout,« vypočítali meterologové na Facebooku. »V důsledku vydatných srážek očekáváme od pátečního večera výrazné vzestupy hladin vodních toků. Nejvyšší vzestupy s četným překročením 3. SPA předpokládáme až během soboty a neděle. V povodích, kde budou 24hodinové úhrny přesahovat hodnoty nad 120 mm, předpokládáme i možnost výrazného překročení limitů pro 3. SPA. Odtokově nejvýznamnější situaci očekáváme na tocích, které odvodňují Jeseníky a další severovýchodní horské oblasti a Českomoravskou vrchovinu,« varoval ČHMÚ před překročením třetího povodňového stupně.
Na očekávané dešťové srážky se připravují jednotlivá povodí. Z Vltavské kaskády nyní odtéká dvakrát více vody, než do ní přitéká. Každou vteřinu to je 80 tisíc litrů vody. Odtoky z významných vodních děl zvýšili vodohospodáři i v dalších částech republiky, zejména v povodí Moravy a v povodí Odry, kde se předpokládají nejvydatnější deště.
Podniky Povodí preventivně zajišťují i nepřetržitou službu vodohospodářského dispečinku a také dostupnost provozních pracovníků, členů povodňových komisí a pracovníků technicko-bezpečnostního dohledu i mimo pracovní dobu. Povodí rovněž standardně prověřují připravenost a stav jednotlivých staveb a vybavení, jako jsou mobilní uzávěry nebo čerpadla. Kontaktují také představitele všech obcí, ve kterých bude v případě potřeby možné/nutné postavit připravené mobilní stěny.
Dnes pršelo na většině území, ovšem srážky zatím nebyly nijak vydatné. Dvanácté září bylo zároveň prvním dnem letošní zimní sezony, kdy je na stanicích ČHMÚ zaznamenána sněhová pokrývky. Konkrétně k termínu měření v 8 hodin ráno ležel 1 cm na šumavských vrcholech Blatný vrch, Boubín a Plechý. »Dle webové kamery leží poprašek sněhu i na Sněžce. Ležící zářijový sníh je na horách v Česku pozorován cca jednou za 3 roky. Naposledy tomu tak bylo v září roku 2022. Sníh bude v následujících dnech přibývat hlavně na severní straně Alp, kde např. v oblasti Dachsteinu napadne až kolem 1 metru sněhu,« napsal ČHMÚ na svém Facebooku.
Ruší se řada plánovaných akcí, což doporučila pořadatelům na svém dnešním zasedání Ústřední povodňová komise. Například Znojmo zrušilo historické vinobraní a přesunulo ho až na rok 2025. Vinobraní se nebude z bezpečnostních důvodů konat ani v Praze, ve vinici sv. Kláry v trojské Botanické zahradě. O víkendu neproběhne ani Street food festival na náplavce na Smíchově, spanilá jízda veteránů v Makotřasech na Kladensku či festival Březina sobě. Ruší se i dvoudenní dostihy v Pardubicích včetně závěrečné čtvrté kvalifikace na Velkou pardubickou, jež se měla konat v sobotu.
Ohroženy jsou také víkendové zápasy první fotbalové ligy. Ligová fotbalová asociace (LFA) oznámila, že bude situaci sledovat a podle konkrétní situace a způsobilosti hracích ploch bude informovat fanoušky.
Ústřední povodňová komise zároveň vyzvala, aby lidé od pátečního večera nechodili do lesů a parků, kvůli větru a podmáčenému terénu v nich hrozí vývraty stromů a sesuvy půdy.
Komise opakovaně zhodnotí situaci zítra. To se preventivně za účasti premiéra Petra Fialy (ODS) sejde také Ústřední krizový štáb. Praha zároveň v pátek hned po ránu nechá zavřít bezpečnostní vrata na Čertovce. Kvůli zvyšující se hladině Vltavy navíc bude na Rohanském ostrově automatický pytlovací stroj písku.
(pk)
Žhavé dívky na vás čekají na — Top25.fun