Home Domácí Fiala neřekl nic nového, neschopnost vlády se snaží hodit na Rusko a...

Fiala neřekl nic nového, neschopnost vlády se snaží hodit na Rusko a Babiše

FOTO - ČTK/Screenshot

AKTUALIZOVÁNO

Rusko nás chce učinit slabými a vydíratelnými a má k tomu dvě mocné zbraně: narušení trhu s potravinami a závislost Evropy na jeho plynu a ropě, řekl premiér Petr Fiala (ODS) v dnešním mimořádném televizním projevu k národu. Minulá vláda Andreje Babiše (ANO) podle něj zvýšila tempo zadlužování země na rekordní úroveň a pomohla rozpoutat historicky nevídanou drahotu. Krátkozraká politika Babišova kabinetu doléhá na domácnosti i firmy – jak ceny energií, tak reálná hrozba, že Rusko vypne plyn a ropu, řekl premiér. Levice jeho projev kritizuje, šéfka České suverenity Jana Volfová dokonce označila Fialu za lháře.

»Bohužel, Česká republika patří mezi několik málo zemí, jejichž závislost je v tomto ohledu mimořádně vysoká. A není to jen proto, že jsme kdysi byli součástí sovětského bloku. Je to přímý důsledek toho, jak se chovaly minulé vlády, zejména pak vláda Andreje Babiše,« prohlásil premiér. »Ještě před pěti lety jsme zhruba čtvrtinu plynu měli zajištěnu z Norska, tedy z bezpečné západní země. Minulá vláda neudělala nic proto, aby tyto dodávky udržela a zajistila tak energetickou bezpečnost České republiky. Naopak dovolila, abychom se v dodávkách plynu stali téměř stoprocentně závislí na Putinově Rusku. Zdali to byla chyba nebo záměr, těžko dnes soudit,« pokračoval Fiala.

Stát je tady podle Fialy od toho, aby v takto mimořádné krizové situaci nabídl pomocnou ruku. Jako příklad uvedl plánované odkoupení 30 procent podílu ve státní firmě ČEZ od soukromých akcionářů. Kvůli jejich zájmu o zisk prý nemůže v současné době vláda ovlivnit ceny elektřiny. »Fiala je lhář. Říci, že stát nemůže snížit ceny elektřiny, protože 30 procent akcií v ČEZu není pod jeho kontrolou, a pak slíbit, že je vykoupí, je něco neuvěřitelného. Proč potom dovolil ČEZu, aby nakoupil zásobníky, když je teď bude znovu od 30 procent vlastníků vykupovat? Proč nedala vláda napřed pokyn fondu státních rezerv, aby zásobník koupil? To je další tunel na Českou republiku,« řekla předsedkyně České suverenity Volfová.

Podle ní Fiala lhal i v momentě, kdy tvrdil, že taková válka, jaká se odehrává na Ukrajině, v Evropě nebyla desítky let. »Nebudu mluvit o tom, že podle něj za všechno můžou Putin a Babiš, ale spíše o tom, že to s tou válkou je naprostá lež. Vždyť před dvaceti lety padaly bomby na Jugoslávii. A posledních sedm let v Luhansku a Doněcku probíhají boje, v nichž má prsty pan Zelenskyj, a kde jsou zabíjeny i děti,« připojila Volfová.

Z jejího pohledu zaujal Fiala jen svým mimoverbálním projevem. »Ústně to nezvládal, tak zkoušel námořní abecedu,« prohlásila Volfová. Gestikulace předsedy vlády si všiml i bývalý předseda vlády Jiří Paroubek. »Krasořečnit pan premiér umí a hezky máchá rukama, ale jinak mě ten jeho projev vcelku nepřekvapil. Pan Fiala jen shrnul ty věci, co se objevovaly v médiích,« okomentoval Fialův projev pro iportaL24.cz Paroubek, jehož jméno se stále více skloňuje v souvislosti s prezidentskými volbami v roce 2023. »Jednak pan premiér hodil všechno na předchozí vládu, což není korektní, protože ta měla problémy s růstem cen komodit hlavně ve druhé části covidové krize, a pak také svedl stávající problémy na rusko-ukrajinský konflikt, což je další nekorektnost. Kdyby řekl, že snížit ceny energií a potravin, zejména pšenice, lze tak, že se rychle ukončí válka na Ukrajině, bylo by to něco jiného,« dodal Paroubek.

Vlastní výroba elektřiny

Česká vláda chce mít v blízké budoucnosti pod kontrolou celou síť tuzemských klíčových elektráren, tedy vlastní výrobu elektřiny, uvedl dále Fiala. Do pěti let chce země dosáhnout energetické suverenity. Prioritou bude jádro, podporu bude mít i fotovoltaika a tepelná čerpadla. Během přechodu k energetické suverenitě bude Česko podle Fialy »čelit vysokým cenám a nejistotě dodávek z východu«.

»Součástí naší strategie je, aby stát získal v blízké budoucnosti pod kontrolu celou síť tuzemských klíčových elektráren, tedy vlastní výrobu elektřiny,« uvedl ministerský předseda. ČR by měla být v budoucnu schopná vyrobit si sama maximum energie a vyrobit ji za přijatelné ceny, řekl Fiala. V případě dovozu plynu a ropy by měla mít možnost se sama suverénně rozhodnout, od koho a za kolik suroviny nakoupí.

»Vláda musí zajistit dostupné energie, teplo a stabilizaci cen základních potravin. Místo toho řeší korupci, mafiánské praktiky a organizovaný zločin v blízkosti svých členů,« zmínil aktuální kauzu v české politice Michal Šmarda, předseda ČSSD. Vláda čelí kritice v souvislosti s kauzou údajné korupce v pražském dopravním podniku. Kvůli kontaktu s obviněným podnikatelem Michalem Redlem rezignuje ministr školství Petr Gazdík (STAN).

To starosta města Náchoda Jan Birke (ČSSD) pro iportaL24.cz už odpoledne uvedl, že projev Petra Fialy sledovat nebude, protože jsou »důležitější věci«. »Vláda pro nás nic nedělá. Jestli něco dělá, tak jen ostudu v době, kdy následuje české předsednictví Evropské unie. Ať si pan Fiala nejdřív zamete před vlastním prahem. Třeba STAN dělá svým názvem ostudu nám všem, poctivým starostům,« konstatoval pro iportaL24.cz Birke.

Vládu začíná dohánět vlastní nečinnost

Kritikou k projevu Fialy nešetřil ani ekonomický expert KSČM Jiří Dolejš. »Vládu Petra Fialy zjevně začíná dohánět vlastní nečinnost. Vzletná slova k národu mají zakrýt viditelný konflikt mezi jejím politickým velikášstvím a ekonomickou bezradností,« uvedl pro iportaL24.cz Dolejš. »Kabinet prohrává boj s drahotou a vinu háže na minulou vládu a na Rusko. Okamžité odstřižení od dodávek plynu a ropy je z říše snů. Investice do energetické bezpečnosti jsou nutné dlouhodobě. A byla to i vládnoucí pravice, která zdržovala tendr na dostavbu Jaderné elektrárny Temelín,« upozornil Dolejš.

Deštník proti drahotě a tzv. válečný balíček podle něj přichází pozdě a zejména lidem ohroženým chudobou pomáhá nedostatečně. »Odsouvá se rozhodnutí o platech, včetně minimální mzdy. A chybí odvaha pomoci státnímu rozpočtu zvýšením daní firmám, které z inflace nejvíce bohatnou. Takové těšítko není skutečně podanou rukou. A vládní strany by to měly pocítit v podzimních volbách,« uzavřel Dolejš s odkazem na zářijové volby do místních zastupitelstev a třetiny Senátu.

Petr Kojzar

Předchozí článekVládní úsporný tarif je pouze náplast na bolest
Další článekSmolař Hovorka: další zranění. Je po operaci kolena

6 KOMENTÁŘE

  1. S obsahem vystoupení prof.Fialy mohou mít problém příznivci politických minorit, jak pravých tak levých. Zásadní u dodávek ruského zemního plynu je neodebírat jej přímo . K odstranění plynové závislosti Česka na Ruské federaci klíčově přispěl druhý kabinet Václava Klause ( 1996 – 1998) kdy byl 14. dubna 1997 podepsán dvacetiletý kontrakt na dodávku 53 miliard metrů krychlových norského zemního plynu mezi společností Český plynárenský a norským konsorciem firem Statoil, Norsk Hydro. Transport plynu umožnil severoněmecký plynovod NETRA, kterým se na území ČR plyn dostal přes Hory Svaté Kateřiny. Tento plyn tvořil po léta (prakticky do roku 2017) pětinu až čtvrtinu dovozu, plyn ovšem nepocházel z norských mořských nalezišť, ve skutečnosti se jednalo o přeprodaný ruský plyn. (využití plynu ze Severního moře by bylo u nás velmi obtížné,má jiné složení než ruský plyn). Proč poslední dva kabinety (Sobotkův a Babišův) kontrak s Nory neobnovily by měli představitelé ANO, ČSSD, ale i KDU-ČSL objasnit, o partajích tyto kabinety podporované nebo tolerující není třeba mluvit.

    • Milý Martine, naprosto jsem chápal, když jste chodil nadávat na web Haló novin – někteří lidé po vyhození z dlouholeté práce tak prostě reagují… To, že chodíte nadávat sem, je už spíš diagnóza, asi související s personálním obsazením. Ale vězte, že i to se dá léčit 🙂
      Zbyšek

      • Milý Zbyšku vidím, že je vám nejasný význam a obsah slova „nadávat“ má poznámka je věcná a konkrétní. Na vaše představy na moji adresu nepovažuji za potřebné reagovat, ale jednu věc vám řeknu. S velkou pozorností jsem si přečetl ohlasy čtenářů na diskusním fóru seznam.cz. Přestože se jedná o segment mediálního domu Borgis, o jehož nikoliv úplné nestrannosti lze částečně pochybovat, což se týká i skladby registrovaných diskutérů, projev premiéra Fialy je vysoce kladně hodnocen, jde o hodnocení v řádu více stovek lidí. Poznámka kterou jste na Iportal.24.cz dnes přinesli je tendenční a dokazuje smutnou pravdivost první věty mé glosy. PS: ona tendenčnost je ovšem neléčitelná…

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here