Fiala, Vondra a další zradili to, o čem léta mluvili, tvrdí lídr Přísahy a Motoristů Turek

Když si šéf hnutí Přísaha Robert Šlachta plácnul na koaliční spolupráci pro červnové volby do Evropského parlamentu se stranou Petra Macinky Motoristé sobě, ještě nikdo netušil, že vytáhnou jako eso v rukávu mezinárodně uznávaného automobilového experta a investora i politického komentátora v jedné osobě Filipa Turka. V minulém týdnu tzv. superlídr absolvoval první debatu vedoucích kandidátů na CNN Prima News přímo ze sídelního města EU Bruselu a nyní již objíždí republiku v rámci horké předvolební kampaně. V rámci ní mj. odpovídal i na otázky webového deníku iportaL24.cz a v prvé řadě tepal do tzv. Zelené dohody pro Evropu. »Green Deal ničí životy normálních lidí,« řekl mimo jiné Turek…

Na tiskové konferenci v rámci výkopu ostré volební kampaně vaší koalice zaznělo, že jste se s panem Šlachtou potkal poprvé loni v prosinci a že jste byl ke kandidatuře přemluven. Prozraďte, jak to přesvědčování probíhalo?

Přesvědčování probíhalo asi rok ze strany Petra Macinky. A také od mnoha a mnoha příznivců a od mých fanoušků a také od lidí, kteří sledují pořady, v nichž se věnuji společenským a politickým tématům a jejich komentování…

…omlouvám se, že skáču do řeči, ale to bylo přesvědčování ještě mimo Přísahu.

Přesně tak. Jenže pak nastal moment, kdy Petr Macinka na pomoc při přesvědčování přivedl Roberta Šlachtu. Sešli jsme se v mojí garáži a poprvé, jak jsme si podali ruku, jsem si s Robertem lidsky sednul a během pár hodin jsme věděli, že jsme podobná krevní skupina. Řeknu to zcela na rovinu – vyměňovali jsme si názory na konkrétní politiky. A samozřejmě jsem se ho ptal na jeho minulost, včetně té, kdy stál v čele Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu, a padla řeč i na různé konspirační teorie, které jsou kolem jeho osoby. My jsme si během pár hodin uvědomili, že to jsou opravdu jenom konspirační teorie a že máme v podstatě stejné cíle.

V prvé řadě stojí národní zájmy a další témata. Například že chceme českou korunu, vadí nám přístup k migraci, což je typické téma pro Přísahu, kde mají spoustu odborníků na problematiku bezpečnosti. Přesvědčilo mě, do jaké hloubky se v tom Robert vyzná, a jeho zase přesvědčily moje znalosti ohledně Green Dealu a jeho dopadu na průmysl, a myslím, že i celkový postoj udělat něco pro Českou republiku za každou cenu.

Takže jsem – bohužel – po pár hodinách podlehl a uvědomil si, že je to asi moje svatá povinnost jít do toho prostě naplno a ne dění jenom komentovat.

Není to tak dávno, co na tiskové konferenci jedné nejmenované opoziční strany padlo, že Green Deal, který tak kritizujete a je jedním z pěti klíčových bodů vaší koalice pro evropské volby, není sprosté slovo a že je potřeba s klimatem něco dělat. Co říkáte vy? Je to sprosté slovo?

Green Deal je opravdu velmi rozsáhlý, já mám vytištěných přes tisíc stran souvislých textů, které nesou přibližně 50 paragrafů, tedy 50 zákonů, které tu Zelenou dohodu tvoří. Tam toho opravdu moc nenajdete. Jsou to ušlechtilé myšlenky, za kterými je schováno něco úplně jiného.

Green Deal si plete klimatismus s ochranou přírody. A plete si to ještě i s tím, že dělá komplexní zdanění úplně všeho a zdražení života ve všech sférách. A samozřejmě povolenky a emise jsou něco neměřitelného. Něco, co funguje jenom jako jakási chiméra, kterou se politické elity snaží zlikvidovat životy normálních lidí a zajistit, aby měli povinnost za každý svůj pohyb i za všechno co dělají a vytvářejí víc a víc platit. Není to nic jiného. Takže – ochrana přírody ano, ale klimatický fanatismus, zelená transformace a převýchova lidí NE.

Jak byste tedy ochranu přírody prováděl vy, když jste tak zásadně proti Green Dealu?

Klasická ochrana přírody je pro nás zásadní – tedy pokud se budeme bavit o tom, že budeme zachovávat lesy, že se budou vysazovat nové stromy a podobné věci, které jsou součástí Green Dealu také. Ale 90 procent, což je obrovské množství, z toho, co zůstává v Green Dealu obsaženo, jsou úplné nesmysly. Domnívám se, že téma ochrany přírody je znásilněno, zneužito a jedná se jen o prosté lhaní lidem v Evropě, protože Evropa není ten hlavní znečišťovatel.

Podívejme se do Asie, podívejme se do Afriky, podívejme se do Jižní Ameriky! A podívejme se třeba na to, jak velké znečištění, jak velké ekologické a etické katastrofy tvoří těžba vzácných kovů, které jsou potřeba na výrobu elektromobilů. Takže Green Deal je podvod. A mrzí mě, že česká vláda v době předsednictví Evropské unie neudělala nic pro to, aby jednala o nápravě věcí.

Proč to podle vás neudělala?

Ve středu jsem se zúčastnil superdebaty na Primě s dalšími lídry politických stran a hnutí, které kandidují do Evropského parlamentu. A když jsem přímo v Bruselu viděl, jak to tam chodí, bylo to pro mě naprosto odstrašující. Nechci nikoho nařknout z bůhvíčeho, ale ti lidé z určitých důvodů absolutně otočili a zradili všechno, o čem mluvili dlouhá a dlouhá léta. Ať už je to náš premiér Fiala nebo třeba dlouholetý europoslanec a místopředseda ODS, tedy vládnoucí strany, Alexandr Vondra.

Tito lidé se z nějaké pozice komfortu a také z pozice, že se z nich staly nedotknutelné elity a že podle jejich názoru vždycky budou automaticky zvoleni do svých funkcí, začali chovat přesně naopak, než vždy slibovali. A to je pro mě motiv vstoupit do politiky, abych přesně proti takovým věcem bojoval, a myslím si, že je potřeba jim ukázat ve volbách, že už toho bylo dost.

Co vás přímo v Bruselu tak odstrašilo? Ptám se na konkrétní témata…

Především se domnívám, že by neměl o energetice a průmyslu rozhodovat někdo, kdo se díval na Julese Verna a má fantasmagorické představy o tom, jak funguje energetika, a myslí si, že obnovitelné zdroje nepotřebují vyvažovací zdroje a že to znamená nezávislost na plynu, a takovéhle blbosti. Ti lidé vůbec nevědí, jak funguje energetika, jak funguje výroba elektrického proudu. Oni si myslí, že elektřina vzniká v zásuvce a peníze vznikají tisknutím. A my zastáváme realistickou politiku a zkrátka víme, že to tak není. Pro mě je tudíž zásadní být článkem mezi průmyslem, lidmi a politickou sférou.

Vy sám dlouhodobě upozorňujete na to, co s českým automobilovým průmyslem udělá případný zákaz spalovacích motorů. Je to skutečně tak šibeniční?

Vezměte si jen, že Škoda Auto má témě 10 procent zisku z automobilů s normálním motorem. Desetiprocentní zisk u tak velké společnosti je perfektní číslo. A zisk z elektromobilů tvoří zaokrouhleně něco přes nulu. To jsou reálně dostupná čísla.

A když se podíváme na s tím související koncern Volkswagen, tak ten žádal o 240 miliard pomoci už loni v létě. Mercedes ruší přechod na výrobu elektromobilů v roce 2030 dobrovolně. BMW se vyjádřilo – jak ústy ředitele, tak šéfa vývoje – že není možné přejít na plnou elektromobilitu.

Akio Toyoda, šéf Toyoty, řekl, že to taky není možné, že budoucností jsou klasické spalovací motory. Takže lidé, co tomu rozumí, říkají, že jsou budoucností normální motory, a piráti v Bruselu tvrdí, že nejsou, protože se dívali na nějaký dokument o zelené budoucnosti. Nevím, opravdu tomu nerozumím, proč.

V rámci vykopnutí předvolební kampaně hnutí Přísaha a strany Motoristé sobě mluvili čelní představitelé obou subjektů o dvou mandátech v Evropském parlamentu. Ale – s čím bude Filip Turek opravdu spokojen 9. června večer?

Přál bych si pochopitelně více než dva mandáty, ale musím se na celou záležitost dívat realistickýma očima. Kdybych tady říkal, že získáme až 20 procent hlasů, přišlo by mi to s ohledem na to, že de facto teprve začínáme, nezodpovědné. Myslím si, že by se mohlo stát, že získáme v evropských volbách 10 procent a že opravdu máme potenciál zburcovat lidi, ale vždy zůstávám stát oběma nohama na zemi. Jsem realista, tudíž si budu vážit i jednoho nebo dvou mandátů. Věřím ve dva, ale i kdyby to byl jen jeden, pak jsem přesvědčen, že lobování na úrovni mezi průmyslem a Evropskou unii změní mnoho věcí.

Petr Kojzar

FOTO – autor a Přísaha

Související články

7 KOMENTÁŘŮ

  1. Myslím, že jde o jediný opoziční subjekt, který se dostane do parlamentu. Samozřejmě vedle SPD a ANO, spolu s nímž utvoří dvoukoalicni vladu. Slachta bude ministrem vnitra.

  2. Ještě něco. Gratuluji iportalu24, že udělalo rozhovor s tímto člověkem. Myslím si, že to je budou premiér české vlády. Za 1. je pomsta Václava Klause současné ODSce, protože Macinka je jeho osobním tajemníkem a tudíž jej Šlachta, jehož Přísaha pobírá za minulé volby, kde dosáhla 4,68 %, což činí desítky milionů každý rok ze státního rozpočtu do stranické kasy. A ty peníze, jak policista Šlachta ví, se musí vložit do dalších voleb, což jsou ty evropské, což způsobí pro Přísahu překročení 5% hranice a pasování Šlachty do někoho “s kým se mluví”. SPOLU bude mít ve volbách do EU fiasko (uspějí jenom Lidovci) a tím se rýsuje koalice po volbách 2025 ANO, ODS a KDU-ČSL, která bude vyzobnuta ze SPOLU. TOP bude hozeno přes palubu. Fiala, jako neúspěšný ve volbách do EU a krajů bude také poslán do stínu. Babiš bude pro ODSáky nepřijatelný a jako kompromisní vrcholně pravicový kandidát, který skvěle vypadá (ženské jej budou volit kvůli zjevu a chlapi kvůli motorům), který bude spíše výlohou pro budoucí vládní koalici (též skvěle – mužně hovoří bez jakékoliv vady řeči) a fakticky budou vládnout Babiš prostřednictvím Havlíčka a Schillerové a pan Dlouhý z Hluboké, prostřednictvím Martina Kuby, který bude nejdůležitější osobností ODS. Robert Šlachta dostane Ministerstvo vnitra a všichni budou spokojeni. A Lidovci budou přcmrdávat, jako vždy, ale pozor na nižších úrovních z toho vyjdou velice dobře, jako vždy.

    • oprava, vypadla mi větička: Za 1. je pomsta Václava Klause současné ODSce, protože Macinka je jeho osobním tajemníkem a tudíž jej Šlachta vzal díky Klausovi na vědomí a do party.

  3. Green Deal vznikl mezi čtyřmi stěnami v Bruselu u lidí, kteří jsou odtržení od reality a z kanceláře vyšli maximálně, když šli na oběd.

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy