Home Domácí Fialovou vládou nehnula ani tripartita

Fialovou vládou nehnula ani tripartita

AKTUALIZOVÁNO

Premiér Petr Fiala (ODS) podotknul, že na téměř čtyřhodinovém jednání tripartity zazněly různé názory, debata byla ale mnohem věcnější, než jak to vypadá podle vyjádření sociálních partnerů v médiích. Zopakoval, že vláda na opatřeních trvá, je ale ochotna uznat případné věcné chyby či technické nedostatky návrhu.

Jako příklad zmínil, že by vláda mohla ustoupit u některého z plánovaných dotačních škrtů, kdyby se ukázalo, že přehlédla význam dané dotace. V celkovém objemu plánovaných škrtů by se to podle něj ale neprojevilo.

Fiala označil po dnešním jednání sociálních partnerů ve Strakově akademii o konsolidačních rozpočtových opatřeních vyhlášenou stávkovou pohotovost odborů za nezodpovědnost. »K dialogu nepatří nátlakové akce, vláda není připravená ustupovat od svých návrhů, chce ale o nich jednat. Jsme připraveni hájit své názory a svá rozhodnutí, k dialogu ale nepatří nátlakové akce,« uvedl premiér s tím, že v tom směru koaliční vláda nerozumí dnes vyhlášené stávkové pohotovosti odborů.

Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula na tiskové konferenci uvedl, že odbory vyzývaly vládu k jednáním o rozpočtových opatřeních bez odezvy půl roku, podobně neměly prostor ani v debatě o změnách důchodů. Stávková pohotovost je legitimní právo odborů dát jasně vidět, jak se díváme na situaci, řekl. Další postup odbory budou podle něj zvažovat podle průběhu připomínkového řízení k připravovaným návrhům a podle přesného znění návrhů, které vláda musí teprve přepsat do legislativní podoby. V případě důchodů věří ve větší prostor pro debatu. Uvedl také, že někteří odboráři dnes dopoledne na společné poradě hovořili i o možnosti vyhlášení generální stávky.

Za dosavadní přístup ke komunikaci rozpočtových škrtů vládu kritizují i zaměstnavatelé, postup odborů ale neschvalují. »Zatím k žádnému věcnému dialogu nedošlo. Žádáme proto vládu o detaily návrhů a projednání některých opatření s dopadem na firmy a jejich konkurenceschopnost. Od vlády očekáváme dodržení standardního legislativního procesu, včetně řádného meziresortního připomínkového řízení a důkladného projednání našich připomínek. Na všech příslušných resortech by měla být neprodleně zahájena konstruktivní jednání se zaměstnavateli tak, aby došlo k jasnému vyhodnocení všech dopadů a praktických aspektů jednotlivých opatření,« uvedl po jednání prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR Jaroslav Hanák.

Sociální demokracie stojí na straně odborářů, zaměstnanců a dalších, které návrhy současné vlády silně poškozují, protož kroky vlády vůči běžným lidem jsou nesolidární a nezodpovědné. »Vláda při tvoření konsolidačního balíčku měla možnost vybrat si, zda stojí na straně běžných lidí, zaměstnanců a drobných živnostníků, nebo vysokopříjmových osob, bank a velkých firem. Vybrala si to druhé. Celý konsolidační balíček byl přitom představen bez předchozí konzultace se sociálními partnery v rámci tripartity. Pro sociální demokracii je tento postoj neakceptovatelný. Vláda se ve svém konsolidačním balíčku rozhodla prostředky pro zalátování děr ve státním rozpočtu hledat v kapsách zaměstnanců, rodin s dětmi, seniorů, drobných živnostníků nebo studentů. Plně tak chápu rozhořčení odborářů a jejich kroky tímto směrem plně podporuji,« vysvětlil předseda sociální demokracie Michal Šmarda.

»Za vlád sociální demokracie bylo standardem, že všechny připravované změny v hospodářské a sociální oblasti byly předem konzultovány s partnery z řad zaměstnanců a zaměstnavatelů. Díky tomu také v této zemi fungoval sociální smír. Nyní vláda sociální partnery ignoruje a odmítá se zabývat jejich připomínkami,« doplnil Šmarda.

Odborové svazy vyhlásily s okamžitou platností kvůli vládnímu konsolidačnímu balíčku stávkovou pohotovost dnes dopoledne. Vládu kritizují za to, že s odbory nevede seriózní dialog, není tak podle nich možné dosáhnout sociálního smíru. Vadí jim také nekoncepčnost vládních kroků. Odbory chtějí nyní situaci sledovat »den po dni«. Odborářům vadí například snížení sumy na platy, možné zdražování po úpravě DPH, zavedení nemocenských odvodů či zvyšování penzijního věku a škrty zaměstnaneckých benefitů.

(zmk)

1 KOMENTÁŘ

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here