Home Domácí Fialův kabinet bude v úterý čelit vyslovení nedůvěry

Fialův kabinet bude v úterý čelit vyslovení nedůvěry

FOTO - Twitter Poslanecké sněmovny

Na schůzi k vyslovení nedůvěry koaliční vládě Petra Fialy (ODS) se poslanci sejdou v úterý 17. října. Jednání by mělo začít v 10 hodin. Dnes se na tom shodlo grémium Poslanecké sněmovny. Schůze se uskuteční z podnětu hnutí ANO, které považuje za nepřijatelné, aby v čele ministerstva vnitra stál předseda STAN Vít Rakušan.

Žádost o svolání schůze podepsalo 71 poslanců hnutí. Předsedkyně poslaneckého klubu Alena Schillerová potvrdila, že žádost o svolání schůze předají předsedkyni Sněmovny Markétě Pekarové Adamové (TOP 09) do konce týdne. Ta ji musí na základě jednacího řádu svolat neprodleně.

Schillerová novinářům před začátkem dnešního jednání dolní komory řekla, že ji velice zklamal přístup prezidenta Petra Pavla a způsob, jakým reagoval na dopis předsedy hnutí ANO Andreje Babiše. V něm expremiér hlavě státu vysvětloval situaci okolo šifrovaného telefonu ministra vnitra. Pavel se ministra zastal. Uvedl, že nevidí důvod k diskusi o Rakušanově odvolání kvůli vlastnictví šifrovaného telefonu či o vyslovení nedůvěry vládě. Podle komunikačního odboru Hradu na tom nic nemění ani obsah Babišova dopisu.

»Prezident měl jednu z dalších možností přesvědčit veřejnost, že není prezidentem pětikoalice, ale že je prezidentem všech tak, jak avizoval po svém zvolení. Místo toho nás ale bohužel spíše přesvědčil o opaku,« uvedla předsedkyně klubu.

Prezident podle ní společně s premiérem Fialou přikryli celou korupční kauzu. »Nám nezbývá nic jiného než hlasování o nedůvěře vládě vyvolat,« uvedla Schillerová. Korupční kauza Dozimetr ale není podle ní jediným problémem vlády. »Je to přesně naopak, těch problémů a důvodů je mnohem více, zdravotnictvím počínaje a lhaním občanům o nezvyšování daní konče,« konstatovala Schillerová.

Hnutí ANO už dříve uvedlo, že hlasování vyvolá, pokud bude premiér Fiala i nadále držet Rakušana ve vládě. Fiala podle ANO dosud bagatelizoval informace o tom, že Rakušan měl šifrovaný telefon. Ministr vnitra uvedl, že telefon měl po posledních sněmovních volbách kvůli obavám z odposlechů, ale prakticky ho nevyužíval.

Zástupci koaličních stran označují avizovaný postup opozičního hnutí za legitimní, ale zbytečný s ohledem na koaliční většinu v dolní parlamentní komoře.

Pokusu o svržení kabinetu bude Fialova vláda čelit potřetí. Vzhledem ke koaliční většině ve Sněmovně je pravděpodobné, že pokus o vyslovení nedůvěry kabinetu ani tentokrát nebude úspěšný. K tomu, aby kabinet padl, musí se pro nedůvěru vyslovit nadpoloviční většina všech poslanců, tedy nejméně 101. Vládní tábor ODS, STAN, KDU-ČSL, TOP 09 a Pirátů má 108 hlasů. Opozice dá dohromady 91 hlasů. Ivo Vondrák, bývalý poslanec ANO, je nezařazený.

Z dosavadních 17 pokusů o vyslovení nedůvěry vládě uspěl zatím pouze jeden v březnu 2009. K opozici se při hlasování o vládě Mirka Topolánka v době českého předsednictví EU připojili čtyři koaliční poslanci, takže získala potřebných 101 ze 197 hlasů. V minulém volebním období odolal menšinový kabinet Andreje Babiše (ANO) třem hlasováním o vyslovení nedůvěry.

(jad)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here