KOLÁŽ - iportaL24.cz/Jindřiška Brucknerová

Videoposelství ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského se setkalo s nezájmem účastníků zasedání Evropské rady, které se konalo 26. října. Uvedl to slovenský premiér Robert Fico v prohlášení, které v pondělí zveřejnil na své facebookové stránce.

»Vůbec mě nepřekvapilo, když jsem viděl, že Zelenského videoposelství na zasedání Evropské rady se setkalo s nezájmem,« řekl premiér. »Časy se skutečně mění. Není to tak dávno, co ho všude vítali potleskem, a teď mu v některých komorách (vyšších zákonodárných orgánů) nedovolí promluvit, jako tomu bylo nedávno ve Spojených státech.«

Fico uvedl, že Evropská rada se »cítila strašně unavená« debatou o Ukrajině. »EU místo toho, aby nabídla mírové řešení, slepě kopíruje politiku administrativy (amerického prezidenta Joea Bidena) a Kyjevu dává pouze peníze a zbraně,« zdůraznil premiér a dodal, že společenství chybí vlastní zahraniční politika.

»Válka se dostala do slepé uličky. Jsem stále více přesvědčen, že nejde o Ukrajinu, ale o politiku zaměřenou na ekonomické oslabení Ruské federace,« upozornil.

Podle Fica by EU měla vystupovat jako prostředník a iniciátor jednání mezi Ruskem a Spojenými státy, které se podle jeho názoru »fakticky střetly ve vojenském konfliktu na území Ukrajiny«. »Pokud by EU měla zájem (o takovou roli), byla by pro to nyní nejlepší doba,« řekl.

»EU by musela začít formulovat bezpečnostní záruky, které by mohla Ukrajině poskytnout. Jednou z takových záruk je samozřejmě členství vojensky neutrální Ukrajiny v EU. Základem toho všeho by muselo být okamžité zastavení všech vojenských akcí. S politováním musím konstatovat, že o míru se ve čtvrtek a v pátek (na zasedání Evropské rady) v Bruselu vůbec nehovořilo,« uzavřel slovenský premiér.

The Time: Zelenský klame sám sebe

Časopis The Time s odvoláním na osoby z prezidentova okolí uvedl, že Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenský klame sám sebe, když si nevšímá porážek Ozbrojených sil Ukrajiny (AFU) na frontě.

Podle autora článku Simona Schustera se navzdory neúspěchům na bojišti Zelenského přesvědčení nezměnilo a nehodlá usilovat o mír, chce pokračovat v boji. »Sám sebe klame. Nemáme už žádné možnosti, nevyhráváme. Ale zkuste mu to (Zelenskému) říct,« řekl jeden z prezidentových asistentů.

Jak publikace poznamenává, Zelenského tvrdohlavost zabránila jeho týmu vypracovat novou strategii a také projednat možnost mírové dohody s Ruskem.

Kritika korupce a slábnoucí nadšení v USA

Zelenský byl podle Schustera při své poslední cestě do Spojených států konfrontován s výzvami k boji proti korupci a »slábnoucím nadšením« z konfliktu, který »nemá konce«. Podle prezidentova blízkého spolupracovníka byl Zelenskyj po této cestě »rozzlobený«.

Podle článku ukrajinský prezident po cestě do USA »ztratil svůj obvyklý záblesk optimismu, smysl pro humor a sklon oživovat vtipem jednání ve válečné místnosti«. »Teď přijde, dostane zprávy, vydá rozkazy a odejde,« uvedl člen Zelenského týmu.

Článek rovněž poznamenává, že Zelenskij se stále více cítí zrazen západními spojenci, protože ho »nechali bez prostředků k vítězství«, k dispozici jsou jen minimální prostředky k přežití, upřesňuje publikace.

Již dříve vedoucí kanceláře ukrajinského prezidenta Andrij Jermak uvedl, že si rozmyslel doporučit čtení článku z časopisu The Time, v němž se uvádí, že ukrajinská armáda odmítá plnit Zelenského ofenzivní rozkazy.

Washingtonská administrativa v čele s demokratickým prezidentem Joem Bidenem požádala 10. srpna Kongres o 13 miliard dolarů dodatečných výdajů z federálního rozpočtu ve fiskálním roce 2023, který skončil 30. září, na mimořádnou vojenskou pomoc Kyjevu. Dalších 8,5 miliardy dolarů bylo požadováno na hospodářskou a bezpečnostní pomoc Ukrajině a dalším zemím. Několik amerických zákonodárců z opoziční Republikánské strany však veřejně odmítlo podpořit jakékoli nové iniciativy, které by Kyjevu dále poskytovaly významnou finanční pomoc. Ve světle prudké eskalace blízkovýchodního konfliktu hovořili někteří republikáni o potřebě přesměrovat vojenskou pomoc Ukrajině směrem k Izraeli.

Vyhazovy a změna strategie?

Zelenského asistenti také tvrdí, že jsou v plánu velké změny ve vojenské strategii a otřesy prezidentského týmu ještě před příchodem zimy. »Je prý třeba vyhodit alespoň jednoho ministra a také vysoce postaveného generála velícího protiofenzívě, aby byla zajištěna odpovědnost za pomalý postup Ukrajiny na frontě,« dodává Shuster.

Jeden z novinářových respondentů bez obalu přiznal, že »není vidět žádný posun vpřed«. Zelenský se zároveň vyslovuje pro pokračování bojů v zimě a odmítá možnost jejich zmrazení, poznamenává článek.

Ukrajinská armáda podniká od 4. června neúspěšné útočné pokusy. Ruský ministr obrany Sergej Šojgu 30. října uvedl, že Kyjev za tu dobu přišel o více než 90 000 zabitých a zraněných vojáků a také o přibližně 600 tanků a 1900 obrněných vozidel různých tříd. Podle ruského ministra obrany se Ukrajině nepodařilo dosáhnout žádných takticky významných úspěchů.

(jb, TASS)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here