Home Zahraničí Fico míří na summit EU. Nepodpoří sankce proti Rusku ani vojenskou pomoc...

Fico míří na summit EU. Nepodpoří sankce proti Rusku ani vojenskou pomoc Ukrajině

FOTO - síť X

Nový slovenský premiér Robert Fico při cestě na summit EU v Bruselu prohlásil, že nebude hlasovat pro nové sankce EU vůči Ruské federaci, pokud poškodí Slovensko.

Fico podle portálu pravda.sk zdůraznil, že nebude hlasovat pro uvalení sankcí proti Rusku, dokud nebude na stole analýza jejich dopadu na Slovensko. »Pokud nám sankce přinesou škodu, nevidím důvod, proč je podporovat,« řekl Fico.

Fico navíc potvrdil, že slovenská vláda zastavuje vojenskou pomoc Ukrajině. Na nadcházejícím summitu se podle portálu premiér republiky vysloví pro »nulovou vojenskou podporu« kyjevským úřadům. Ukrajinu zároveň označil za nejzkorumpovanější zemi na světě. Vyjádřil se tak k možnému členství Ukrajiny v Evropské unii.

Premiér také prosazuje, aby se EU stala jedním z hlavních tvůrců plánu na dosažení míru na Ukrajině. Před odjezdem na summit EU premiér informoval členy Výboru pro evropské záležitosti Národní rady Slovenské republiky, že mezi členskými státy stále nepanuje shoda na tom, zda by měl zástupce EU začít jednat s Kyjevem o bezpečnostních zárukách pro Ukrajinu.

EU by se podle Fica »měla změnit z dodavatele zbraní, kterým je nyní, na mírotvorce«. Plán navržený ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským je podle něj nereálný. Hlavní slovo v ukončení vojenského konfliktu mají nadále Ruská federace a Spojené státy.

»Jsem pro co nejrychlejší ukončení nepřátelských akcí. Je mi jedno, jaký bude plán vedoucí k dosažení tohoto cíle. Záleží na Rusích a Američanech, jak se dohodnou. Ukrajinci zde nehrají žádnou roli – na čem se Rusové a Američané dohodnou, to bude mít platnost, a já chci, aby nastal mír. Žádné Zelenského plány nepodporuji, protože jsou naprosto nereálné,« řekl Fico.

Zopakoval své stanovisko, že za nynějším konfliktem na Ukrajině stály dříve útoky »ukrajinských fašistů na civilní obyvatelstvo ruské národnosti«.

(jb, TASS)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here