Home Zahraničí Francouzská parlamentní komise schválila znění návrhu důchodové reformy

Francouzská parlamentní komise schválila znění návrhu důchodové reformy

FOTO - Twitter

Komise složená z členů francouzského Senátu a Národního shromáždění ve středu schválila článek 7 návrhu zákona o důchodové reformě, který zvyšuje minimální věk odchodu do důchodu v zemi z 62 na 64 let. Na své stránce na Twitteru to uvedla Matilde Panot, členka komise a poslankyně Národního shromáždění za levicovou stranu Nepoddajná Francie.

»Článek 7, který posouvá minimální věk na 64 let, přijala komise s pomocí Republikánské strany,« uvedla a dodala, že podle jejího názoru je takové rozhodnutí »ostudné«.

Po schválení komisí se bude o návrhu zákona hlasovat ve čtvrtek nejprve v Senátu a poté v Národním shromáždění. Pokud se obě komory vysloví pro dokument, bude definitivně schválen parlamentem.

Návrh důchodové reformy představila francouzská premiérka Elisabeth Borneová v polovině ledna. Spolu se zvýšením věku odchodu do důchodu na 64 let by zvýšil minimální důchod na 1200 eur a zrušil několik zvláštních důchodových režimů.

Protesty pokračují

Nejméně 480 000 lidí se ve středu vydalo na osmou demonstraci proti vládou navrhované důchodové reformě. Informovala o tom televizní stanice BeFem s odvoláním na ministerstvo vnitra republiky.

Podle ministerstva se pařížské demonstrace zúčastnilo 37 000 lidí. Odborové centrály zase napočítaly 1,7 milionu lidí v celé zemi a 450 000 v Paříži.

(jb, TASS)