Home Rozhovory Funkce senátora má být bezplatná. Prosadím to, tvrdí kandidát Václav Ort

Funkce senátora má být bezplatná. Prosadím to, tvrdí kandidát Václav Ort

Pokud chtějí občané změnu, neměli by zůstávat doma, ale měli by se za týden vydat k volbám. To je vzkaz Václava Orta, bývalého místopředsedy KSČM, dlouholetého pracovníka v zemědělství, právníka, ekonoma i úspěšného hoteliéra, který se popere o místo v Senátu ve volebním obvodě č. 37, jenž zahrnuje Jičínsko a část Nymburska. Vláda občanům lže a je potřeba, aby co nejdříve skončila, dodává Ort, který by v případě zvolení inicioval, aby senátoři vykonávali svou práci bezplatně.

KSČM volby do Senátu dlouhodobě neumí – to několikrát zaznělo i od vrcholných představitelů strany. Čím to je podle vás zapříčiněno? Většinovým systémem? Nebo dvoukolovým?

Je to dané celkovou náladou, protože se nám tak nějak vrylo do paměti, že Senát je pro lidi zbytečný – a říkají to dlouhodobě i naši představitelé. To se samozřejmě odráží na výsledku samotných voleb. Lidé nechodí k volbám do Senátu, protože ho také nepovažují za důležitý, ale takhle to přece není možné pojmout! Senát má svoji úlohu, která je dána Ústavou, a pokud by plnil to, jaké má zadání, pak pochopitelně potřebný bude! Je to hlídač demokracie, a pokud bude tuhle roli skutečně plnit a dohlížet nad přijímanými zákony a nad jejich kvalitou – aby sloužily drtivé většině občanů této země – potom zbytečný rozhodně není. Musí ale plnit svoji ústavní úlohu, to je jednoznačné.

A není v této souvislosti chyba, když například i předsedkyně strany Kateřina Konečná na mítinku v Sekeřicích hovoří o Senátu jako o odkladišti nepotřebných politiků? Vždyť to může od účasti ve volbách odradit i sympatizanty strany…

Samozřejmě že je to chyba. Jde o jeden z těch motivů, aby lidé k volbám nechodili. Ale my přece máme zájem na tom, aby k nim šli! Protože pravice má ukázněné voličstvo, a to se odráží nejen v Senátu, ale v obou komorách parlamentu, kde pravicové strany dají dohromady ústavní většinu. Potom si mohou dělat, co chtějí, a prohlasují si, co se jim zamane. A my se musíme snažit, abychom tam měli své zástupce, i když třeba v opozicí. Aby měli obyčejní lidé také své zastání.

A víte, co mě ještě mrzí? Že jsme měli možnost obsadit 27 volebních obvodů a obsadili jsme jich sedm. To o něčem svědčí. Je mi to líto, protože při té hluboké hospodářské a politické krizi, kterou momentálně prožíváme, jsme měli obsadit všechny volební obvody. A nebát se! Protože lidé začínají plně chápat, že je nutné zvolit takovou opozici, která bude pracovat pro ně.

Každý senátor má určitý program, s nímž předstupuje před své voliče. Přiznám se, že sliby se dost opakují. Můžete občanům nabídnout něco jiného, řekněme, originálního?

Jak už jsem řekl, jsem přesvědčen, že Senát není zbytečný a uvedl jsem i proč. Bylo by ale rozumné, pokud budou práci pro občany vykonávat lidé, kteří jsou znalí dané problematiky a mají zkušenosti jak z hospodářské, tak i politické činnosti, aby tato funkce byla čestná, a tudíž neplacená. Tohle nezaznělo od žádného jiného kandidáta. Pokud budu zvolen, jsem připraven podat návrh zákona, který to stanoví. Je evidentní, že to ušetří spoustu finančních prostředků z toho našeho chabého rozpočtu. A veřejnosti možná zároveň přestane Senát vadit a přestane na něj být pohlíženo jako na nadbytečnou instituci. V tom případě by svou roli plnil určitě!

Nedávno iportaL24.cz přinesl exkluzivní analýzu toho, kteří uchazeči o místo senátora kde kandidují, a ukazuje se, že mnozí nemají k danému regionu žádný vztah, ani z hlediska narození, ani místa bydliště. Nicméně, je to podle vás tak zásadní problém?

Ano! To je přece úplný základ. Od toho máme konkrétní volební obvody! V nich by měli kandidovat lidé, kteří jsou s tímto místem spjati. Protože pokud jste se tu narodil nebo tu delší čas žijete, znáte problematiku toho daného regionu. A pak můžete i lépe pomoci! Jenže nám se tu rozšířil nešvar, že se to ve volebních obvodech hemží kandidáty, kteří tam ani nebydlí, a navíc jsou místem bydliště na hony vzdálení příslušnému obvodu! Takže se nechají zvolit jen tak, že využijí konkrétní politické situace, kdy kandidují někde, kde si myslí, že uspějí. A to je nešvar, který v poslední době vidíme zejména u české pravice.

A jaký je pak výsledek? Senátoři se už po volbách ve svém obvodu prakticky neukážou, čehož zářivým příkladem je současný senátor v mém regionu Czernin. Sice říká, jak je s Jičínskem a Nymburskem spjatý, ale za celou tu dobu – a to vykonávám v našem okrese hospodářskou i politickou činnost – jsem se s ním nesetkal. Nikde jsem ho neviděl, ani jsem neslyšel od občanů, že by někam zavítal.

To se jen těsně před volbami udělá masivní reklama za velké peníze. Ale účel světí prostředky. Takoví lidé jdou do politiky hlavně s cílem získat pro sebe osobní prospěch, ať je to v jakékoliv podobě.

Jak byste tedy zhodnotil stávající volební kampaň? Byla něčím jiná, zvláštní…?

Volební kampaň v těchto dnech vrcholí, ale ještě máme dostatek času na to, abychom ještě trošku utáhli závity. Kampaň jsme začínali poměrně dost brzy. Měli jsme volební setkání ve Svojšicích a vše se prolínalo až do celostátní akce minulý týden v Sekeřicích, kam přišlo docela dost lidí. Situace se každým dnem dramaticky mění s tím, jaké problémy se objevují a jaké starosti lidem přibývají, zejména v energetické oblasti, ale nejenom tam. Je tu obří inflace a s ní související drahota, u všeho, na co se podíváte. Ty lidi to momentálně dohání a začínají mít strach o budoucnost svojí i svých dětí.

A my toho chceme, ne že přímo využít, ale ukázat lidem, že je jiná alternativa. Že to, co občany trápí, jsme schopni řešit, a to říkám zcela jasně. Je na to jednoduchý recept. Ať nikdo neříká, že to nejde. Jde to! Vláda nám lže, lžou nám média a jsme v zajetí zvláštní doby. Proto si přejeme, aby nás lidé pochopili, a pokud chtějí skutečnou změnu, mohou ji dosáhnout jedině ve volbách. Budeme rádi, když budou volit naše kandidáty, a zejména bych byl rád, aby ve volebním obvodu číslo 37 volili mě. Jsem připraven pracovat pro lidi, dělal jsem to vždycky a budu to dělat dál.

Řekl jste, že existuje jednoduchý recept. Ovšem nebyl jste konkrétní. Voliči přece chtějí slyšet, co přesně míníte oním receptem, jaká jsou vaše řešení…

Za prvé musíme absolutně co nejrychleji nastartovat potravinovou soběstačnost…

Vidíte, na to jsem se chtěl zeptat. Když tedy dovolíte, skočím vám do řeči. Co vy jako zemědělec říkáte na výrok premiéra Fialy na Zemi živitelce, že úplná potravinová soběstačnost není v České republice možná.

Pan premiér jasně ukazuje, že v té branži nikdy nepracoval, že nikdy neprovozoval hospodářskou činnost. Je to profesor, nevím ani čeho, ale tuhle problematiku vůbec nezná a nemá k ní blízko. Jinak by nemohl plácnout takový nesmysl!

Je to krajně nerozumné, naopak my budeme muset tlačit na to, aby soběstačnost byla zcela evidentní. Dosáhli jsme ji v roce 1989, kdy bylo Československo plně soběstačné ve výrobě potravin, a navíc jsme jich značné množství vyváželi. Byla to klíčová komodita, s níž souvisela významná zaměstnanost, protože v zemědělství tou dobou pracovalo více než 600 tisíc lidí. To rozhodně není malá síla! A ti lidé pracovali ku prospěchu celého státu a ku prospěchu všech lidí této země. To je základ, a tak současně zní recept na drahé potraviny.

Druhou stránkou jsou energetické zdroje, které u nás v republice máme! To je potřeba si jasně říci! Máme dvě atomové elektrárny a ty nám spolu s dalšími zdroji zabezpečují dostatek výroby elektrické energie proto, abychom byli soběstační. A k tomu máme ještě vodní a tepelné elektrárny, navíc teď přibývají další možnosti z těch solárů. Takže máme přebytek elektrické energie a vyrábíme ji lacino, a tudíž nechápu, jak je možné, že se našim občanům prodává tato energie jako nejdražší komodita v celé Evropské unii. Je to zločin! Je jasně vidět, že vláda to neumí, lže nám a místo, aby řešila ekonomické problémy, tak jenom dělají politické kroky, které nejsou v souladu s potřebami lidí této země.

Co se týče plynu, tam je potřeba si jednoznačně a jasně přiznat, že jsme zcela závislí na ruských dodávkách. A jestliže plyn nebude možné odebírat z ruské strany, potom u nás nastane hotová katastrofa. Nejde jen o to, že vláda, jak říká, zabezpečí plyn a energie pro školy nebo státní správu. Tady se musí zabezpečit dostatek energie a plynu pro obyvatelstvo, a zejména pro firmy, protože jakmile by přestaly vyrábět, začnou krachovat. Bude tady spousta nezaměstnaných a na to náš rozpočet není připraven, to nejsme schopni zvládnout. Potom se budou ti nahoře divit, že lidé začnou vycházet ulic stále častěji a že budou nepokoje. Přitom je možné tomu předcházet. Lidé mají opravdu strach o svou budoucnost a už je jim jedno, jestli plyn bude z Ruska, Ameriky, Norska nebo Kataru. Chtějí mít ten plyn lacino, a ne že odmítneme ruský plyn a začneme ho nakupovat čtyřikrát, pětkrát i desetkrát dráž z jiných zemí. Nad tím by se měla vláda zamyslet, ale ona to neudělá. Měla by proto co nejdříve skončit, jinak dojde ke skutečné katastrofě.

Politici se shodují, že změnu – pokud je potřeba – mohou přinést pouze volby. Ale někteří lidé si myslí, že nemá cenu chodit k urnám, protože jeden hlas nic nezmění…

No, a to je přesně ta chyba! Jít k volbám, to je skutečně jediná šance, jak něco změnit. Vždyť nám propadá 50 procent hlasů úplně zbytečně, protože řada lidí si myslí, že jejich hlas nic nezmůže. Každý hlas má stejnou váhu, stejnou cenu, a proto bych rád vzkázal všem, kdo chtějí mít lepší lidi ve vedení státu – a mně teď jde především o Senát – potom je nutno se spojit.

Vím, že jsme ve volební kampani udělali maximum, i když finanční zdroje, které jsme na to vyčlenili, byly tak nízké, že nejsme schopni konkurovat bohatým stranám. Ovšem je potřeba vědět, jak pětikoalice ty finanční prostředky načerpala. To jsou ty, o které obrala občany! A dneska se je snaží oblbnout, že jejich strana je právě ta nejlepší. Není to pravda. Za sebe říkám, že je tu alternativa, která se nabízí. Jsem připraven pracovat pro občany, seč mi síly budou stačit!

Petr Kojzar

Předchozí článekPočet migrantů nelegálně vstupujících do Německa z Česka se zvyšuje
Další článekNově nakažených covidem mírně přibývá

1 KOMENTÁŘ

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here