Hnutí STAN neopustí koaliční kabinet Petra Fialy (ODS). Informovalo o tom na brífinku po mimořádném jednání představenstva v souvislosti s vládní krizí, kterou rozpoutal včerejší den, kdy se premiér rozhodl odvolat ministra pro místní rozvoj Ivana Bartoše. Piráti budou od pátku do pondělního večera na stranickém foru hlasovat, zda mají opustit vládu jako celek.
»My jsme s Pirátskou stranou jednali v odpoledních hodinách, abychom si potvrdili, že z koaliční smlouvy nevyplývá a není v ní staveno, že pokud se Pirátská strana rozhodne opustit vládu Petra Fialy, není to nic, co by naše hnutí následovalo. Bylo by to od nás nezodpovědné a nehodláme to učinit,« uvedl první místopředseda STAN Lukáš Vlček.
Starostová spolu s Piráty kandidovali v koalici ve volbách do Poslanecké sněmovny 2021. Jejich heslo tehdy znělo »Společně do vlády. Společně do opozice.« I odstupující předseda Pirátů Bartoš nicméně potvrdil, že to reflektovalo situaci po parlamentních volbách a nešlo o závazek do budoucna.
»Předsednictvo hnutí STAN se zabývalo aktuálním konfliktem mezi koalicí SPOLU a Pirátskou stranou, který započalo rozhodnutí premiéra odvolat z vlády odstupujícího předsedu Pirátské strany Ivana Bartoše. Tenhle konflikt nás netěší, nepočítali jsme s ním, vyvolal vlnu emocí. To, co zažíváme, neprospívá atmosféře v naší zemi. Byli bychom rádi, aby se situace uklidnila a dokázali jsme v takových podmínkách jednat věcně, racionálně a slušně,« připojil šéf STAN Vít Rakušan.
Piráti odvolání Bartoše včera označili za »hnusný podraz«, mluvili o »vykopnutí« a premiéra obvinili, že postrádá zásady slušného jednání. Podle STAN je v současné době nutné neštěpit síly. »Milion propadlých hlasů ze sněmovních voleb se nám nepovedlo jako vládní koalici sebrat, navíc se ukazuje, že ztrácíme další voliče další a v téhle situaci necháváme i liberální hlasy propadávat, což se ukazuje jako problém při sestavování krajských koalic,« dotkl se Rakušan uplynulých voleb.
V nich získali Piráti pouhé tři mandáty a jejich vedení dalo své funkce k dispozici. Bartoš byl ale dle Fialy odvolán kvůli nezvládnuté digitalizaci stavebního řízení. Tu dostal nově na starost ministr dopravy Martin Kupka (ODS), který na dnešní tiskové konferenci oznámil, že se na úřady vrátí staré systémy stavebního řízení. Oprava digitalizace by podle jeho vyjádření měla být hotová za 18 měsíců, ovšem teprve v říjnu se koaliční kabinet rozhodne, zda v tomto ohledu naváže na Bartošovu verzi, nebo spustí novou.
Na úskalí změny však dnes upozornil známý advokát a emeritní hejtman Michal Hašek (PRO). »Ono to asi zajímá v tom vládním cirkusu málokoho, ale na rozdělení kompetencí mezi resorty máme ZÁKON. Nelze jen tak rozhodnutím premiéra nebo i vlády svěřit úkoly jednoho resortu druhému. Třeba digitalizaci stavebního řízení vzít ministrovi pro místní rozvoj (pokud je MMR zadavatelem zakázek a odběratelem výsledku práce dodavatelů systému) a dát ministrovi dopravy. I kdyby to byl super ajťák. Leda by se ten ministr dopravy stal (třeba i dočasně) i ministrem pro místní rozvoj. To je pravomoc prezidenta republiky na návrh předsedy vlády. Říká se tomu právní stát a řídí se to celé Ústavou a zákony,« upozornil na Facebooku Hašek.
(pk)