Home Sport Hokejové MS s bronzovou tečkou. 3×3 – co se povedlo, a co...

Hokejové MS s bronzovou tečkou. 3×3 – co se povedlo, a co nikoli

FOTO - ČTK/AP

Bronzové medaile! Cenný kov po deseti letech. Důvod k radosti? To rozhodně. Ale ne vše je tak růžové, jak vypadá. Pojďme si zrekapitulovat tři věci, které se nejvíce povedly, a tři, které naopak ne.

Co se povedlo?

  1. Medaile

K tomu netřeba cokoli dodávat. Deset let čekání na cenný kov skončilo. A nezapomenutelným způsobem. Mužstvo, které bylo v duelu o bronz dlouho marné, pak předvedlo úchvatnou třetí třetinu. I sami hokejisté kroutili hlavami a nechápali tu nezapomenutelnou euforii ze závěrečné části hry, kdy Spojeným státům americkým tým nasypal šest branek. »Je to především medaile pro malé hokejové talenty. Kvůli jejich motivaci,« tvrdí kouč Kari Jalonen. A to je asi ta klíčová informace. Vždy jde především o mládež, protože to je naše budoucnost, ať už v jakémkoli směru.

2. Styl hry

Že jste u Filipa Pešána neměli ani potuchy, jaký styl chce pod ním tým předvádět? Mnohdy to byl problém i u jeho předchůdců. Ale Kari Jalonen? Finská škola se nezapřela již od úvodních přípravných duelů poté, co převzal českou reprezentaci. Propracovaná defenziva, ale i pohledné akce směrem dopředu. A hlavně skvělá parta! A autorita kouče. S tím už se dalo něco udělat!

3. Hvězdy ve vůdčí roli

David Pastrňák přijel, viděl a zvítězil. Tedy alespoň, co se medaile týče. Stmelil mužstvo a jeho přínos si uvědomovali – a i nahlas – nejen jeho spoluhráči, ale také trenér Jalonen. »Byl to rozhodujícím moment pro medaili,« zhodnotil jeho připojení k mužstvu finský stratég. Ale Pastrňák nebyl sám. Hvězdou byl především kapitán Roman Červenka, který vyhrál jako čtvrtý Čech v historii kanadské bodování MS, a pak také David Krejčí, jenž prodal své letité zkušenosti. A David Kämpf? Jeho přínos byl nejen ve vyhraných buly, ale v duelu o bronz i v čichu na góly. Osobnosti zkrátka uměly vzít tíhu okamžiku na sebe, a to je dobře!

Co se nepovedlo?

  1. Zbytečná vyloučení

Právě jsme pochválili největší hvězdy českého týmu, ale David Pastrňák s Davidem Krejčím ukázali i odvrácenou stranu hokeje. V duelu o finále s Kanadou zbytečnými fauly ve druhé třetině nabdídli soupeři přesilovky – a ten nemilosrdně trestal. I jindy klidný kouč Jalonen láteřil, ačkoli jedním dechem prohlásil, že má pro reakce hráčů ve vypjatých duelech pochopení.

2. Historická ostuda ve skupině

Prohrát s Rakouskem? To pozor! Něco takového bylo jako noční můra. Naštěstí porážka nic zásadního neřešila, ale i tak budou naši jihozápadní sousedé navždy vzpomínat, jak si poradili v základní skupině při nájezdech s Čechy – poprvé v dějinách – a přitom se na turnaj dostali jen jako zástup za vyloučené Rusko…

3. Trápení hvězdy Detroitu

Zatímco jiné osobnosti ze zámořské NHL zářily, Jakub Vrána si střeleckou formu na MS nepřinesl. Zklamal v koncovce, když se prosadil pouze proti Norsku, navíc kupil i defenzivní chyby. Forvard Detroitu zkrátka nebude tím, na jehož výkony se v rámci uplynulého MS bude vzpomínat v těch nejbáječnějších myšlenkách. Naštěstí se našli jiní – a můžeme být trochu optimističtější než v minulosti….

Petr Kojzar