Historicky nejvyšší výhra v derby »S«! Slavia zesměšnila bezmocnou Spartu

Šlágr 13. ligového kola nebyl ani trochu vyrovnaný. Fotbalisté Slavie v něm deklasovali neškodnou Spartu 4:0 a upevnili si druhou příčku v tabulce. Vyprodaný Eden jásal, zatímco hosté aby po pražském derby propadli do deprese. Do čeho jejich rival v první půli kopnul, to skončilo v brance. Po půli, která vyzněla 4:0 pro domácí, už nebylo o co hrát. Sparta potvrdila, že na současnou Slavii, jakkoli té chyběla řada zraněných hráčů, nemá. Červenobílí ztrácejí na vedoucí Plzeň čtyři body.

Slávisté zaznamenali nejvyšší výhru v pražském derby v samostatné historii. Letenští prožili svůj nejhorší poločas v samostatné historii nejvyšší soutěže a všechny čtyři branky inkasovali už do přestávky. Postupně se trefili Václav Jurečka, Jakub Hromada, Lukáš Masopust a Peter Olayinka.

Slavia oplatila rivalovi porážku ze závěru nadstavby minulé ligové sezony. »Červenobílí« vyhráli i sedmý domácí zápas tohoto ročníku nejvyšší soutěže a zaznamenali při tom neuvěřitelných 32 branek.

»Samozřejmě skvělý výsledek. Snový vstup do zápasu, aktivitou jsme si vynutili situace, po kterých přišly góly. Byli jsme produktivní. Hodně nám pomohl první gól, v těchto velkých zápasech vždy ulehčí vstup. Dali jsme rychle dvě branky a ještě jeden gól, který nebyl uznaný. Plus jsme hlavně v první půli byli hodně nebezpeční ze standardních situací. Vyhrávali jsme osobní souboje, byli jsme důrazní. Z naší strany po všech stránkách dominantní výkon s dobrými individuálními výkony. Dlouho jsem neviděl takovouhle nažhavenost na zápas, všichni hráči se dotkli optimálního výkonu,« mluvil v superlativech slávistický kouč Jindřich Trpišovský.

Pískání a nadávky pro Kuchtu

Slavistický trenér postavil do základní sestavy útočníka Jurečku, na pozici defenzivních záložníků pak při velké marodce dostali šanci Hromada a Oscar. Dánský kouč Sparty Brian Priske nasadil na pravé křídlo defenzivněji laděného Wiesnera a na hrotu nechyběl Kuchta, který dal v létě při návratu z Ruska přednost Letenským před Slavií, kde předtím působil. Domácí fanoušci na něj pískali a neodpustili si ani nadávky.

»Červenobílí« sice nezačali aktivněji než soupeř, ale hned v páté minutě po obrovské chybě hostující defenzivy otevřeli skóre. Vitík chtěl poslat malou domů brankáři Kovářovi, jeho pomalou hlavičku ale vystihl Jurečka a sám před sparťanským gólmanem nezaváhal. Slávistický útočník navázal na trefu z minulého kola.

Domácí ve 12. minutě zvýšili. Odražený míč propadl k Hromadovi a ten zpoza vápna přízemní střelou k bližší tyči prostřelil Kováře. Slávistický záložník skóroval v lize poprvé od února. V 18. minutě po centru a nejistém zákroku Kováře skončil míč ve sparťanské síti znovu, ale sudí Zelinka odpískal domácím útočný faul na gólmana.

Ve 23. minutě Jurečka tečoval střílený centr vedle, ale za dalších sedm minut už špatně bránící Sparta inkasovala potřetí. Kovář po rohovém kopu vyboxoval vysoký zblokovaný míč jen před sebe a nepokrytý Masopust s pomocí břevna zvýšil na 3:0.

Poté poprvé výrazně zahrozili i Letenští. Kuchta obrat o balon Ousoua, ale brankář domácích Kolář tečovaný pokus na bližší tyči vyrazil na roh. Sparťanský trenér Priske už v první půli dvakrát vystřídal a místo Daňka s Wiesnerem nasadil Karabce s Minčevem.

Hostům to ale nepomohlo a ve třetí minutě nastavení první půle dostali další gól. Jurečka z pravé strany přihrál do vápna a Olayinka z první prostřelil Kováře. Slavia prožila nejlepší úvodní dějství v derby v samostatné historii, naopak Sparta odehrála v nejvyšší soutěži nejhorší poločas od rozdělení federace.

O vítězi bylo už do přestávky prakticky rozhodnuto a po změně stran tempo výrazně opadlo. Zároveň přibylo ostrých soubojů. Sparta v minulé sezoně i s domácím pohárem vyhrála tři ze čtyř derby, tentokrát si ale uřízla ostudu. »Červenobílí« psali historii, když překonali dvě vítězství 4:1 z let 2005 a 2008.

»Neřekl bych, že jsme sem přijeli nepřipraveni. Věnovali jsme hodně času videu, věděli jsme, jak bude Slavia hrát. Ale prvních 45 minut bylo z naší strany trapných. Slavia nás přehrála fyzickou silou, přeběhala nás, mnoho našich hráčů dnes zahrálo pod své možnosti. Jsem zklamaný, jak jsme zareagovali na první inkasovaný gól. Osobní chyby se mohou stát, tým musí držet pospolu a společně to řešit. Chybělo nám sebevědomí v ofenzivě, nechtěli jsme útočit. Inkasované góly byly vánoční dárky pro Slavii, první branka ani nebyla šance. Můžu se jen omluvit fanouškům. Prohráli jsme bitvu, bolí to, ale musíme to akceptovat a pracovat na tom, aby se už takový výkon neopakoval. Musíme hrát mnohem lépe,« uvedl kouč Sparty Priske.

Pochod příznivců Sparty do Edenu FOTO – ČTK/Michaela Říhová

První práci ale měla policie. V poklidu za skandování a policejního dohledu prošlo okolo tří stovek fotbalových fanoušků Sparty na ligové derby do Edenu. Cestou z náměstí Míru se jen vždy na několik minut zastavila doprava. Mimo pochod se víc než stovka sparťanů a slávistů pokusila o střet, policie jim v tom zabránila, oznámila na Twitteru.

»Votroci« využili přesilovku

Fotbalisté Hradce Králové zvítězili na hřišti oslabených Českých Budějovic 3:0 a upevnili si čtvrté místo. Ve 49. minutě byl vyloučen Lukáš Havel a hosté využili přesilovku třemi brankami. Dvě z nich vstřelil Filip Kubala, který navíc asistoval u trefy střídajícího Matěje Koubka. »Votroci« v nejvyšší soutěži vyhráli potřetí za sebou, Jihočeši nebodovali po třech kolech a v neúplné tabulce jsou devátí.

Opatrný začátek zápasu na Střeleckém ostrově oba týmy vystupňovaly až v závěru poločasu, kdy si připravily první nebezpečné šance. Nejprve ve 39. minutě Smrž vyslal kolmicí do solidní pozice Kubalu. Královéhradecký útočník se pohotově otočil a vypálil, ale mířil těsně vedle pravé tyče.

Domácí odpověděli v nastaveném čase první půle. Přesný centr Hellebranda zpracoval Zajíc pro Horu, jehož střelu však defenziva hostů zblokovala na roh. Po něm se Jihočeši dožadovali penalty, když se jim zdálo, že Kodeš fauloval Havla. Rozhodčí celou situaci zkontroloval na videu, ale souboj jako faul neposoudil.

Video sehrálo důležitou roli i v úvodu druhého poločasu a opět v tom figuroval Havel. Ve 47. minutě nejprve udělil sudí Křepský za ostrý zákrok českobudějovického zadáka na Kubalu žlutou kartu. Následně si však souboj prohlédl ze záznamu a svůj verdikt změnil na červenou kartu. Hradec toho dokázal využít, zato České Budějovice potvrdily, že se jim před vlastním publikem nedaří. Na Střeleckém ostrově ještě v sezoně nevyhrály, ze sedmi utkání tam získaly jen dva body jsou nejhorším domácím mužstvem nejvyšší soutěže.

»Máme za sebou další domácí prohru, z čehož jsem rozladěný,« zlobil se kouč domácích Jozef Weber. »Po domácí prohře s Olomoucí jsme se dostali výhrou v Ostravě, tak snad se nám venku zase bude dařit. Spíš než ztráta bodů mě ale dneska mrzí ztráta Havla, který určitě dostane trest,« dodal Weber.

Zleva Benjamin Čolič z Českých Budějovic, Matěj Ryneš z Hradce Králové a brankář Dynama Martin Janáček FOTO – ČTK/Petr Skřivánek

»Pro nás je to velmi cenné vítězství. I když výsledky Českých Budějovicích na domácím hřišti nebyly kdo ví jaké, ale to mužstvo stále považuji za velmi dobré. Přitom jsme do utkání nevstoupili úplně povedeně a trochu jsme byli zaskočeni náporem domácích, i když jsme na to hráče upozorňovali. Byli jsme pasivní a České Budějovice měly několik standardních situací, ale ustáli jsme to a postupně jsme se dostávali k naší hře. Ve druhé půli nám nepochybně prospělo, že soupeř dostal červenou kartu. Vycítili jsme šanci, kterou jsme dokázali vhodně využít,« připojil Miroslav Koubek, trenér Hradce Králové.

Obrat v podání Slovácka i Mladé Boleslavi

Fotbalisté Slovácka otočili zápas s Teplicemi a zvítězili 2:1. Hosty poslal do vedení na konci první půle Abdallah Gning, v 86. minutě vyrovnal střídající Filip Vecheta a vítězný gól vstřelil v páté minutě nastavení Stanislav Hofmann. Tým z Uherského Hradiště vyhrál po dvou porážkách a doma teprve podruhé v sezoně, v tabulce si polepšil na desáté místo. Čtrnácté Teplice nebodovaly potřetí za sebou.

V sestavě domácích odehrál hodinu devětatřicetiletý Milan Petržela a 464. startem v nejvyšší soutěži vyrovnal rekord současného reprezentačního kouče Jaroslava Šilhavého. »Klobouk dolů před tím, jaké mety dosáhl. Milan je pořád rozdílový hráč a já jsem rád, že s ním mohu pracovat,« vysekl Petrželovi na tiskové konferenci poklonu domácí kouč Martin Svědík, jehož svěřencům tak vyšla generálka na čtvrteční klíčový duel Evropské konferenční ligy proti Kolínu nad Rýnem.

Obrat se povedl i Mladé Boleslavi v duelu s pražskou Bohemkou, které se jinak venku v této sezoně mimořádně dobře daří. V dosavadním průběhu sezony v šesti zápasech na soupeřových hřištích ztratili body jen za remízu na Spartě. A také ve městě automobilů byli blízko úspěchu, jenže v 86. minutě přestřelku rozhodl svým druhým gólem v utkání Daniel Mareček, který je v Boleslavi na hostování právě z pražského klubu. Hosté třikrát vedli po dvou proměněných penaltách Romana Květa a střele Václava Drchala. K první domácí výhře Středočechů v této sezoně střelecky přispěli také David Pech a David Šimek. »Klokani«, kteří dohrávali od 68. minuty bez vyloučeného Adama Jánoše, přišli o venkovní neporazitelnost v ligovém ročníku a v tabulce zůstali pátí. Mladá Boleslav se posunula na deváté místo.

»Když třikrát pohráváte, tak je to super vyhrát, hlavně doma, což se nám letos ještě nepodařilo. Já to zvládám, ale trenér brankářů Malík, který měl kdysi problémy se srdcem, nám na lavičce kolaboval. Bohemka hrála velmi dobře, jsou sebevědomí. Pro nás byl důležitý gól do šatny, znovu jsme je ale pustili do vedení. Povedlo se nám v závěru vytažení Šimka, a jsme rádi, že se Mareček stane hráčem Boleslavi. Byl to emotivní zápas, takový fotbal mě baví, oba týmy šly za vítězstvím. Nastavení bylo strašně dlouhých osm minut, blesklo mi hlavou, že se rozhodčí zbláznil,« rozpovídal se Pavel Hoftych, trenér Mladé Boleslavi.

Kouč Bohemky Jaroslav Veselý k tomu dodal: »Když třikrát venku vedete, je škoda neodvézt alespoň bod. Domácí dali o gól víc, takže vyhráli zaslouženě. Nelituju toho, že mohl nastoupit Mareček, já jsem přející člověk a tak mu blahopřeju.«

* * *

Slavia Praha – Sparta Praha 4:0 (4:0)

Branky: 5. Jurečka, 12. Hromada, 30. Masopust, 45.+3 Olayinka. Rozhodčí: Zelinka – Nádvorník, Paták – Klíma (video). ŽK: Tiéhi, Olayinka – Daněk, Minčev, Mejdr. Diváci: 19 370 (vyprodáno).

Slavia: Kolář – Masopust, Ousou, Kačaraba, D. Jurásek – Oscar (89. Kričfaluši), Hromada (74. Tiéhi) – Douděra (66. Usor), Lingr (89. Ewerton), Olayinka – Jurečka (74. Tecl). Trenér: Trpišovský.

Sparta: Kovář – Mejdr, Vitík, Sörensen, Höjer – Pavelka, Sadílek (60. Zelený) – Wiesner (39. Minčev), Daněk (39. Karabec), Haraslín (60. Čvančara) – Kuchta (74. Sáček). Trenér: Priske.

1. FC Slovácko – FK Teplice 2:1 (0:1)

Branky: 85. Vecheta, 90.+5. Hofmann – 42. Gning. Rozhodčí: Radina – Váňa, Arnošt – Franěk (video). ŽK: Kohút, Kalabiška – Žák, Kučera, Grigar. Diváci: 3810.

Slovácko: Nguyen – Reinberk (63. Trávník), Hofmann, Kadlec, Duskí (46. Kalabiška) – Havlík, Daníček – Tomič, Petržela (60. Vecheta), Kohút (75. Holzer) – Kozák (46. Mihálik). Trenér: Svědík.

Teplice: Grigar – Vondrášek, Knapík, Hybš – Hyčka, Kučera, Mareček, Jukl (54. Žák), Shejbal (24. Kodad) – Trubač (90.+3. Křišťan), Gning. Trenér: Jarošík.

FK Mladá Boleslav – Bohemians Praha 1905 4:3 (1:1)

Branky: 45.+3 a 86. Mareček, 62. Pech, 83. Šimek – 4. a 73. obě z pen. Květ, 58. Drchal. Rozhodčí: Berka – Machač, Slavíček – Petřík (video). ŽK: Kubista – Květ, Hronek. ČK: 67. Jánoš (Bohemians).

M. Boleslav: Šeda – Suchý, Karafiát, Šimek – Pech, Kubista, Dancák (80. Mašek), Fulnek – Mareček (90. Darmovzal), Skalák (90.+3 Stránský) – Ladra. Trenér: Hoftych.

Bohemians: Valeš – Köstl, Křapka, Hůlka – Dostál (90. Bartek), Jindřišek, Jánoš, Kovařík (63. Hronek) – Květ (80. Krch), Prekop (90. Hála) – Drchal (80. Mužík). Trenér: Veselý.

Dynamo České Budějovice – FC Hradec Králové 0:3 (0:0)

Branky: 53. a 65. Kubala, 88. Matěj Koubek. Rozhodčí: Křepský – Horák, Antoníček – Szikszay (video). ŽK: Čmelík – Kučera, Matěj Koubek. ČK: 49. Havel (Č. Budějovice). Diváci: 3472.

Č. Budějovice: Janáček – Broukal, Havel, Králik – Čolič, Čavoš, Hellebrand (55. Sluka), Skovajsa – Hora (72. Sladký) – Potočný (55. Škoda), Zajíc (46. Čmelík). Trenér: Weber.

Hradec Králové: Reichl – Klíma, Čihák, Smrž – Gabriel, Rada (76. Dvořák), Kodeš, Kučera, Ryneš – Kubala (90. Ševčík), Vašulín (82. Matěj Koubek). Trenér: Miroslav Koubek.