Hranice při protestu zemědělců blokovaly tisíce traktorů, výrazně zpomalily provoz

Několik tisíc českých zemědělců se dnes zapojilo do mezinárodní protestní akce, při které vyjeli s těžkou zemědělskou technikou k hraničním přechodům vstříc svým kolegům ze zahraničí. Upozorňují tak na problémy, které jim působí komplikovaná a nefungující Společná zemědělská politika Evropské unie. Účastní se také zemědělci ze Slovenska, Maďarska, Německa, Polska, Litvy, Lotyšska a protesty podpořili též Bulhaři, Chorvati, Rumuni a Slovinci.

»Situace zemědělců je skutečně zoufalá, což jen potvrzují protesty farmářů napříč Evropou. Jsem proto rád, že agrární organizace ze střední a východní Evropy reagovaly tak rychle na naši výzvu a vybídli své členy k účasti na mezinárodním protestu 22. února. Akce napříč Evropou jsme tak dokázali uspořádat prakticky za týden a za to patří velký dík všem našim členům bez ohledu na jejich velikost nebo výrobní zaměření, kteří se aktivně zapojili, i profesním svazům z ČR i zahraničí, které nás v tom podpořily. Akci vyjádřily podporu kromě členů Agrární komory České republiky také členové Zemědělského svazu ČR, Českomoravského svazu zemědělských podnikatelů či Společnosti mladých agrárníků ČR a připojují se k nám i stovky malých nikde neorganizovaných zemědělců z produkčních oblastí, podhorských i horských lokalit a také mnoho společností mimo zemědělskou prvovýrobu. To jen zdůrazňuje, jak hluboká krize napříč celým sektorem je,« řekl prezident AK Jan Doležal.

Protestní akce začaly v deset hodin dopoledne. Čeští zemědělci vyjeli v protestních kolonách k hraničním přechodům a stejně tak zemědělci ze zahraničí. Protestní jízdy se konaly rovněž v centrech měst a měly podobu například cyklické jízdy na kruhových objezdech, významnějších komunikacích či jiných důležitých lokalitách v rámci oblasti, kde není státní hranice.

S až stovkami traktorů v jednotlivých krajích zemědělci zpomalovali dopravu ve městech, na hlavních silnicích a u hraničních přechodů. Tam se setkávali s kolegy z dalších středoevropských zemí, kteří se do protestu také zapojili. Akce byla naplánovaná jako spíše symbolická, zablokovala ale hraniční přechod se Slovenskem v Hodoníně a omezila průjezd přes hranice na dalších místech. Podle AK k hranicím se Slovenskem, Polskem a Německem vyrazilo asi 3000 zemědělských strojů.

»Jedná o poklidný protest, kterým chceme především upozornit na ty největší problémy zemědělců, a ne omezovat život v ČR. Nevylučujeme ale, že protesty budou pokračovat, ať již na evropské nebo národní úrovni. Předali jsme naše priority evropskému komisaři pro zemědělství Januszovi Wojciechowskému i ministrovi zemědělství Markovi Výbornému. Nyní je to na nich,« dodal Doležal.

K hlavním společným požadavkům, které byly předány Wojciechowskému, patří konec dalšího omezování rozměru zemědělské produkce, zrušení nebo zásadní úprava bezcelní dohody mezi Evropskou unií a Ukrajinou a zjednodušení a snížení byrokratických nároků na zemědělce. Pokud Evropská komise nepřijde obratem s návrhem na řešení těchto tří bodů, mohou se mezinárodní protesty pravidelně opakovat.

S manifestem nevládních zemědělských organizací, který zahrnuje tyto priority a podpořilo jej devět agrárních organizací ze střední a východní Evropy, byl seznámen i český ministr zemědělství Marek Výborný. Tyto požadavky na Evropskou komisi budou předané rovněž zástupcům parlamentních stran.

Suverenita země stojí i na potravinové bezpečnosti proto jsme na hranicích

Demonstraci zemědělců na šesti místech v republice od Chotěbuzi přes Holešov, Trutnov až po Hodonín podpořili i členové ČSSD – České suverenity sociální demokracie. »Od začátku říkáme, že podpoříme každou demonstraci, která ukáže, jak špatně řídí naši zemi tato naprosto nekompetentní vláda. Místo obrany zájmů našeho zemědělství a průmyslu se zajímají jen o podporu válečného řádění na Ukrajině, což vede k dramatickému chudnutí našich občanů,«řekl předseda ČSSD Jiří Paroubek.

Statutární místopředsedkyně Jana Volfová a člen krajského zastupitelstva Tomáš Miczka se vydali přímo do Chotěbuzi »Počet traktorů a další techniky tady od devíti hodin roste a roste. Snad se už lidé probouzejí. Nevím, jestli tenhle odpor povede k demisi vlády, bojím se, že ne, i když bych si to moc přála,« řekla Volfová.

»My budeme všude, kde lidé v moravskoslezském kraji protestují, ale především se na krajském zastupitelstvu budeme ptát vedení kraje, co pro lidi z Liberty udělají,«dodal Miczka.

Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) ocenil, že se dnešní protesty českých zemědělců vůči politice Evropské unie až na drobné výjimky odehrávají v poklidu. S některými výhradami farmářů, které se týkají vysoké byrokratické zátěže nebo množství kontrol, souhlasí. Stanovisko koaličních partnerů k návrhům na zlepšení stavu českého zemědělství, o kterých minulý týden jednal se zástupci AK, Zemědělského svazu a Asociací soukromého zemědělství, by prý měl obdržet do konce tohoto týdne.

»Dlouhodobě říkám, že mám totožné výhrady k tomu, jakým způsobem fungují někteří úředníci Evropské komise a zahlcují svými hlášeními nebo počty kontrol evropské zemědělce. Není možné tímto způsobem pokračovat nadále,« řekl Výborný na tiskové konferenci v Praze. Kvůli vysoké byrokratické zátěži podle něj čeští zemědělci často nemají čas vyjet na pole.

České zemědělce trápí nejen zemědělská politika Evropské unie, ale i neutěšená situace domácího agrárního sektoru a jeho problémy. Vedení Agrární komory ČR předložilo ministrovi zemědělství Výbornému na jednání 26. ledna ve Větrném Jeníkově soubor požadavků, které se týkají především revize národního strategického plánu pro provádění Společné zemědělské politiky Evropské unie v období let 2023-2027. Pokud ministr Výborný nepředstaví pro zemědělce přijatelné řešení do 1. března, AK podpoří protesty, které již spontánně a místy živelně propukají napříč republikou a mohou vyústit v celonárodní demonstraci na začátku března. I proto se 29. února uskuteční další jednání představenstva Agrární komory ČR, kde ministr zemědělství představí závěry vlády k požadavkům dojednané v rámci pětikoalice. Současně AK očekává písemný scénář dalších kroků směřujících ke stabilizaci agrárního sektoru, který bude schválený vládou.

Během jednání premiéra Petra Fialy (ODS) a ministra Výborného se zástupci nevládních organizací včetně AK 15. února ve Strakově akademii padly již konkrétní návrhy řešení. Jedná se o úpravu parametrů redistributivní platby v národním strategickém plánu Společné zemědělské politiky Evropské unie, dále splnění slibu na zavedení programu na podporu zaměstnanosti na venkově a konec zdaňování dotací, jež ČR uplatňuje jako jedna z mála zemí v Evropské unii a poškozuje tím konkurenceschopnost českých zemědělců oproti ostatním zemím.

(zmk)

FOTO – Josef Šenfeld

Související články

2 KOMENTÁŘŮ

  1. Je to divná doba/ když je třeba/ zakázat dovoz obilí/ aby zdražil chleba.
    ——
    Je to divná doba/ když je třeba/ platit statkářům dotace/ aby byl drahý chleba.

  2. Ministr zemědělství Výborný si dnešní „protest“ zemědělců pochvaluje. Podle Výborného se jedná o podporu politiky vlády, říká to na ČT24.

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy