Home Domácí »Hřibovci« opustili milenku a vstoupí do manželství na vládním půdorysu

»Hřibovci« opustili milenku a vstoupí do manželství na vládním půdorysu

ILUSTRAČNÍ FOTO - wikipedia

Vyjednávání o novém vedení hlavního města se po čtyřech měsících od komunálních voleb asi blíží ke konci. Pražští Piráti vystoupili z Aliance stability (s Praha Sobě), rýsuje se koalice se Spolu a STAN. Vyjednávací týmy chtějí mít na začátku příštího týdne hotový návrh koaliční smlouvy včetně příloh s programovými body, rozdělením kompetencí a koaličními mechanismy či ustanovením zastupitelských výborů. Dokumenty následně projednají stranické orgány a v případě Pirátů v referendu krajské fórum. Dořešit musí strany ještě kompetence radních.

»Měli bychom být schopni do začátku příštího týdne konsolidovat veškeré dokumenty. Budeme na tom přes víkend intenzivně pracovat. Je zároveň ještě potřeba doladit některé detaily, ale to nám nebrání, abychom dokumenty začali připravovat tak, abychom je v průběhu příštího týdne mohli poslat do našich vnitrostranických struktur k dalšímu schválení,« řekl zastupitel Zdeněk Zajíček (ODS).

Mezi dokumenty jsou návrh koaliční smlouvy a její přílohy, a sice programové body nové koalice, mechanismy jejího fungování nebo ustanovení jednotlivých zastupitelských výborů. »Poslední příloha je samozřejmě ta, která bude obsahovat rozdělení kompetencí jednotlivých členů rady,« řekl Zajíček. Personální obsazení zatím strany neřešily.

Dokumenty budou muset ještě projednat orgány jednotlivých stran. V případě Pirátů o nich navíc musí hlasovat krajské fórum. Nejzazší termín, kdy se referendum může uskutečnit, je podle primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) čtvrtek 9. února. »Ale to by bylo velmi napnuté a verdikt bychom koaličním partnerům říkali ráno na zastupitelstvu, čemuž se samozřejmě chceme vyhnout, takže plánujeme civilizovanější harmonogram,« řekl. Referendum, na které potřebují Piráti asi týden, by tak mělo začít předběžně 2. února.

Spolu, Piráti a STAN jednali o obsazování zastupitelských výborů s opozičními ANO a Prahou Sobě. Počet výborů se zvýší o pět na 22, avšak počet placených funkcí růst nebude. »Nemluvili jsme o konkrétních výborech, ale principu jejich dělení,« řekl Zajíček. Spolu by mělo mít osm předsedů výborů, Piráti a ANO po čtyřech, Praha Sobě tři, STAN dva a jeden připadne SPD.

V uplynulých měsících se strany neshodovaly mimo jiné na počtu zástupců stran v radě. Pirátům a STAN vadil původní návrh Spolu, podle něhož by Spolu mělo v 11členné radě šest zástupců včetně primátora. Rovněž odmítali návrh vytvořit náměstka primátora pro investice. Podle Pirátů a STAN by tak byly odebrány radním části kompetencí, a spolu s menšinou v radě by ji tak pouze doplňovali do celkového počtu. Spolu zase vadila snaha Pirátů, a původně i STAN, aby v radě byla Praha Sobě.

»Dlouhodobě vnímáme, že Spolu odmítá koalici s Praha Sobě, k tomuto názoru se přidal STAN. My jsme měli jednání klubu, kde jsme rozebírali detaily, a klub se usnesl, že vystupuje z aliance, aby mohl jednat o nové koalici,« řekla představitelka Pirátů Jana Komrsková.

Praha Sobě v tiskovém prohlášení uvedla, že respektuje odchod Pirátů ze společné aliance. Pro město to podle ní ale nebude dobré, protože se budou střetávat dva směry rozvoje města. »Piráti právě strčili svůj krk i krk svých voličů do smyčky, která se celé čtyři roky bude utahovat. Zároveň splnili sen pražských politických šíbrů, aby se Piráti a Praha Sobě rozdělili na koalici a opozici. Přesto se Pirátům a samozřejmě Pražanům budeme snažit z opozice pomáhat,« uvádí prohlášení.

Výběr událostí kolem povolebního vyjednávání v Praze:

2022:

24. září – Komunální volby v Praze vyhrála kandidátka Spolu pro Prahu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) se ziskem 19 ze 65 mandátů. Druhé skončilo hnutí ANO, které získalo 14 křesel, do zastupitelstva se dostali ještě Piráti (13 mandátů), Praha Sobě (11 mandátů), STAN (pět mandátů) a SPD (tři mandáty).

– Lídr koalice Spolu Bohuslav Svoboda (ODS) řekl, že ODS s dalšími stranami koalice bude usilovat o koalici na půdorysu vlády, spolupráci s hnutím ANO označil poslanec a exprimátor za nepravděpodobnou. Dosavadní koalici v Praze tvoří Piráti, Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu, primátorem je Zdeněk Hřib (Piráti).

25. září – Na pražském magistrátu se při povolebním vyjednávání sešli zástupci Prahy Sobě, Pirátů a hnutí STAN. Konkrétní dohoda nevznikla. K povolebnímu jednání o koalici se poprvé sešli i zástupci Spolu se STAN. Diskutovali především o programových shodách.

26. září – Zástupci Pirátů a Spolu se na schůzce o možné koalici neshodli. Podle Hřiba je pro Piráty zásadní podmínka, že nebudou v radě s trestně stíhanými lidmi. Svoboda k tomu uvedl, že Spolu chce jednat otevřeně a bez podmínek.

3. října – Spolu a Piráti po schůzce uvedli, že budou pokračovat v jednání, i když se stále neshodli na pirátské podmínce, že nezasednou v radě s trestně stíhanými politiky. Tuto otázku zatím ponechají stranou. Podmínka se mohla týkat Jana Wolfa (KDU-ČSL), který čelí obžalobě kvůli sportovním dotacím na magistrátu.

– Zástupci Spolu a hnutí ANO se shodli na většině programových otázek, rozpory nastaly v sociální problematice.

6. října – Vyjednávači Spolu a Pirátů se neshodli na některých personálních otázkách. Pirátům vadilo to, že by mohl v radě usednout Wolf. Spolu uvedlo, že mohou obsadit pozice ve vedení města na vlastní zodpovědnost. Zástupci stran řekli, že až na detaily si rozumějí u většiny programových bodů. Sporné otázky projednají zastupitelské kluby.

7. října – Pražské hnutí STAN vyzvalo Piráty a Spolu k trojstrannému jednání o koalici.

10. října – Představitelé Spolu po jednání klubu řekli, že stále preferují koalici s Piráty a STAN. Dále budou jednat i s ANO a Prahou Sobě. Klub Pirátů potvrdil to, že jeho zástupci nezasednou v radě s trestně stíhanými lidmi.

– Pražské ANO vyzvalo prostřednictvím svého lídra Patrika Nachera Piráty a STAN k vyjednávání o programových prioritách. O případné koalici rozhovory být neměly.

11. října – Hřib řekl, že se Piráti nebrání jednání o variantě koalice, ve které bude lídr Spolu Svoboda primátorem. Hřib také řekl, že Piráti nebudou jednat o možné koalici s ANO. Jejich výzvu k setkání nad programovými body vyslyší.

13. října – Zástupci Spolu a ANO se shodli na tom, že rada by už neměla činit žádná důležitá rozhodnutí. Diskutovali o programových bodech. O vzniku koalice nejednali a neřešili ani žádné personální otázky. Zástupci Spolu zopakovali, že stále prosazují vznik koalice na vládním půdorysu.

17. října – Spolu se s Prahou Sobě domluvili na vzniku programových týmů, které prodiskutují body programu. Poté se domluví, jak budou jednání pokračovat.

18. října – Zástupci Spolu a Pirátů se dohodli, že se sejdou jejich programové týmy, které připraví podklady pro další vyjednávání. Otázku účasti Wolfa v radě neřešili.

20. října – Piráti a Praha Sobě uzavřeli Alianci pro stabilitu a v povolebních vyjednáváních budou postupovat výhradně společně. Důvodem je dosavadní pomalý postup povolebních vyjednávání, řekli Hřib a starosta Prahy 7 Jan Čižinský (Praha Sobě). Podle lídra ANO Nachera vznik aliance jednání naopak zbrzdí.

21. října – Zástupci Spolu a Prahy Sobě se na jednání o programu neshodli v otázkách dopravy. Jiné téma neřešili.

22. října – Spolu nabídla Pirátům a STAN jednání o vytvoření většinové koalice. Spolu navrhlo v radě pro sebe šest mandátů včetně pozice primátora, tři mandáty pro Piráty a dva pro STAN.

23. října – STAN přijal nabídku Spolu k jednání o vytvoření většinové koalice.

24. října – Spolu oznámilo, že přeruší vyjednávání s Prahou Sobě. Důvodem je to, že Spolu dalo Pirátům a STAN návrh na vytvoření většinové koalice. S Prahou Sobě nebude Spolu jednat do doby, než skončí jednání s Piráty a STAN.

– Pražští Piráti odmítli jednat jen se Spolu a STAN.

25. října – Vznik koalice se po jednání Spolu, Pirátů a STAN nepřiblížil. Spolu nadále odmítlo přibrat Prahu Sobě, Piráti na přítomnosti hnutí trvali. Spolu bude nadále jednat o programu se STAN a nechalo otevřené dveře pro Piráty.

26. října – Městský soud v Praze vypořádal všechny stížnosti na volby do magistrátního zastupitelstva. Začala tak platit patnáctidenní lhůta, do které muselo být svoláno ustavující jednání pražských zastupitelů.

– Zástupci Spolu a STAN se znovu shodli na programových otázkách, Piráti se schůzky nezúčastnili.

27. října – Piráti a Praha Sobě zaslali Spolu návrh na vytvoření koalice. V 11členné radě nabídli Spolu pět míst včetně pozice primátora, který by měl v radě právo veta. Nabídku aliance Spolu nepřijalo. Znovu jednaly programové týmy Spolu a STAN.

30. října – Piráti a Praha Sobě vyzvali Spolu k povolebnímu vyjednávání, kdy by jedním z hlavních témat mělo být schválení rozpočtu města na rok 2023. Pražské ANO vyzvalo Spolu k vytvoření dočasné menšinové městské rady.

31. října – STAN nabídlo vznik koalice Spolu a Pirátům s Prahou Sobě. STAN navrhl dvě varianty, kdy při první by obsadilo post primátora Spolu, v druhé by pak byl primátorem člen STAN a Spolu by mělo většinu v 11členné radě.

1. listopadu – ANO předalo Spolu podmínky návrhu menšinové rady Spolu tolerované zastupiteli za ANO.

3. listopadu – Začala ustavující schůze zastupitelů. Ti pouze zvolili členy a předsedy magistrátních výborů nebo zmocněnce pro řízení městské policie, územní plánování nebo kauzu Dozimetr. Poté byla schůze přerušena.

10. listopadu – Piráti a Praha Sobě jako Aliance stability zaslali Spolu nabídku na vznik koalice na magistrátu. V ní by Spolu mělo pět radních včetně primátora, pět by měla Aliance stability a jednoho STAN.

14. listopadu – Pražští Piráti a PS oznámili, že setrvávají v Alianci stability, která bude i nadále vyjednávat o magistrátní koalici společně.

15. listopadu – Zástupci Spolu, Aliance stability a STAN se domluvili na tom, že zastupitelé na zasedání 15. prosince schválí rozpočet metropole na příští rok.

18. listopadu – Ve Sněmovně se sešli předsedové zastupitelských klubů Spolu, Pirátů a STAN, jednání však žádný posun v sestavování koalice nepřineslo.

25. listopadu – Pražští zastupitelé v noci na pokračování ustavující schůze ustavili 14 výborů a zvolili jejich členy. Předcházelo tomu asi 18 hodin jednání doprovázených řadou přestávek a zmatků.

– Zástupci Spolu, Pirátů a STAN diskutovali o programových bodech, koaličním uspořádání a případném rozdělení gescí v městské radě. Vznikly tři týmy, které se tím budou zabývat. Koalice ale předjednána nebyla.

6. prosince – Koalice Spolu se nedohodla s Piráty o koalici v Praze a oznámila, že v jednáních pokračovat nebude. Namísto toho zahájila jednání o podpoře menšinové rady.

11. prosince – Zástupci pražského ANO předložili koalici Spolu programové body, za kterých by tolerovali dočasnou menšinovou radu hlavního města.

14. prosince – ANO oznámilo, že podpoří volbu Svobody primátorem, měl by mít pravomoci primátora, ale neměl se stát členem dosluhující rady. Piráti oznámený postup Spolu a ANO označili za právní paskvil.

15. prosince – Pražští zastupitelé po mnohahodinovém projednávání dospěli k rozhodnutí, že primátora volit nebudou. Projednávání tohoto bodu přerušili do 9. února 2023. Zastupitelé schválili rozpočet na rok 2023 s příjmy 99,65 miliardy a výdaji 104,88 miliardy korun.

23. prosince – Primátor Hřib a předseda zastupitelů Spolu Zdeněk Zajíček (ODS) uvedli, že se na začátku ledna opět sejdou vyjednávací odborné týmy Pirátů a koalice Spolu.

2023:

11. ledna – Dosluhující primátor Hřib uvedl, že se pražští zastupitelé sejdou na pokračování ustavující schůze 16. února.

16. ledna – Pražská koalice Spolu oznámila, že nabídla Pirátům a STAN dohromady šest míst v jedenáctičlenné radě hlavního města. Spolu by připadlo pět míst včetně primátorského postu pro Bohuslava Svobodu (ODS), Piráti by měli čtyři místa a STAN dvě.

18. ledna – Pražští Piráti a Praha Sobě se domluvili, že nyní nebudou rozpouštět Alianci stability, kterou uzavřeli a ve které postupují jednotně v magistrátním jednání o koalici. Strany se také shodly, že má smysl nadále jednat o podmínkách vzniku magistrátní koalice, které Pirátům a STAN předložila vítězná koalice Spolu (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL) a ve kterých účast Prahy Sobě odmítá.

23. ledna – Pražští Piráti vystoupili z Aliance stability, kterou uzavřeli s Prahou Sobě. Rozhodl o tom jejich zastupitelský klub. Důvodem je, aby mohli případně vstoupit do magistrátní koalice se Spolu (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL) a STAN. Vyjednavači stran rovněž uvedli, že vyjednávání o magistrátní koalici pokročila a že věří, že nové vedení Prahy zvolí zastupitelé 16. února. Strany ještě budou dolaďovat detaily spolupráce.

(zmk)

2 KOMENTÁŘE

Comments are closed.