Home Domácí Hrozí nedostatek poinzécií z domácí produkce

Hrozí nedostatek poinzécií z domácí produkce

FOTO - SKF ČR

Drahé energie drtí tuzemské pěstitele pryšců nádherných, kterým se přezdívá vánoční hvězdy nebo poinzécie a Češi jimi tradičně zdobí své domovy během vánočních svátků. Vytápění skleníků zdražilo v současnosti natolik, že účty za energie v řadě případů přesahují tržby za prodané květiny. Před Vánoci proto hrozí nedostatek těchto rostlin z domácí produkce.

Česká republika je v produkci pryšců nádherných podle Svazu květinářů a floristů České republiky téměř soběstačná. Každý rok se na českém trhu prodají tři až čtyři miliony těchto rostlin, především v období vánočních svátků. Přestože jsou moderní kultivary méně choulostivé a rostliny se cíleně otužují, potřebují pro hezký vzhled a zdárný růst kolem 18 °C. Teplotní komfort musí být zajištěn také při přepravě, která je u tuzemských výpěstků krátká. Čím rychleji se rostlina dostane od pěstitele ke konečnému zákazníkovi, tím lépe se jí povede. Náklady na energie mohou být u květiny prodané ze skleníku po polovině prosince až dvojnásobné než při prodeji v průběhu listopadu.

»Zahradníci se proto snaží dodat maximum kvalitních vánočních hvězd na trh co nejdříve, aby mohli topení vypnout, a nákupy na poslední chvíli tak letos nemusí vyjít. Zákazníci by si při nákupu měli vybrat plně vybarvenou a svěží rostlinu nejlépe z české produkce a v dobře vytápěné prodejně. Je třeba ji následně chránit před chladem a průvanem a mírně zalévat. Užijte si její krásu již nyní v adventním čase a uvidíte, že společně přivítáte také nový rok,« dodal předseda Svazu květinářů a floristů České republiky Jakub Švanda.

Obor květinářství a školkařství okrasných druhů rostlin má v České republice dlouhou tradici a je důležitou součástí tuzemské zemědělské rostlinné výroby. Vyžaduje zručnost, používání speciálních pěstebních technologií, jako jsou skleníky, fóliovníky či kontejnerovny, a vyznačuje se velkým podílem ruční práce. Pěstuje se velký počet rodů, druhů, odrůd a kultivarů různými zahradnickými postupy. Tuzemská produkce květin a školkařských výpěstků v loňském roce dosáhla podle dat Českého statistického úřadu hodnoty 4,1 miliardy korun, což znamená meziroční pokles o 16 procent. Naopak samotná květinářská produkce se loni zvýšila podle údajů Svazu květinářů a floristů ČR meziročně o 19 procent na 2,75 miliardy korun, což je historicky nejvyšší hodnota. »V roce 2021 se průměrná spotřeba květin výrazně zvýšila meziročně téměř o 12 procent na 1360 korun na jednoho občana České republiky,« doplnil místopředseda Svazu květinářů a floristů ČR pro květinářskou sekci Petr Nachlinger.

»Tuzemská produkce květin dlouhodobě stoupá. Češi mají květiny rádi a jsou zvyklí obklopovat se jimi ve svých domovech, zahradách, balkonech či kancelářích. Velkou roli hrají též příležitosti k darování květin, jako jsou Vánoce, Dušičky, Den matek, Den sv. Valentýna a další příležitosti včetně osobních, tedy narozeniny, jmeniny, svatby a další. Následkem toho dosáhl obor květinářství rekordních výsledků v roce 2021, i z důvodu intenzifikace výroby včetně zavedení moderních technologií,« sdělil prezident Agrární komory České republiky Jan Doležal.

Produkce sazenic a květin v ČR (v mil. Kč)

201620172018201920202021
369741183735442949014120

Zdroj: ČSÚ, Situační a výhledová zpráva MZe Květiny a okrasné rostliny

Produkce květin v ČR (v mil. Kč)

201620172018201920202021
217222542278236023152753

Zdroj: SKF ČR, Situační a výhledová zpráva MZe Květiny a okrasné rostliny

(zmk)

FOTO – SKF ČR

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here