Hubněte bezděčně. Pět momentů, kdy to »jde samo«

Nejčtenější články mezi muži jsou ty o autech, mezi ženami vévodí texty o hubnutí. Dobře míněných rad, jak shodit přebytečné kilogramy, je celá řada, ovšem některé jsou hodně namáhavé, jiné stojí spoustu času a peněz, a další zkrátka nefungují. Jak se dá hubnout jednoduše, účinně a hlavně bezděčně? Aniž byste museli myslet na to, co nepříjemného je třeba udělat, co si zase odepřít nebo jak mučit své tělo cyklicky se opakujícím pohybem? Těchto pět rad vám umožní hubnout nenuceně…

1. Zautomatizovaný pohyb

Kdo má v dnešní době čas chodit do posilovny? Třeba třikrát za týden? Navíc když se člověk musí honit za tím, aby nahradil peníze, které každé rodině sežere inflace. A pak – když jsem nedávno jisté kolegyni říkala, že nejlepší recept na hubnutí je pohyb, což se píše v každém odborném i neodborném textu, odvětila mi, že jakmile článek začne tímto doporučením, už dál nečte. On ale pohyb nemusí znamenat jen stovky kliků nebo dřepů či jízda na rotopedu. Stačí, když se naučíte hýbat bezděčně. Když si zautomatizujete to, že na nákup se jde pěšky (tedy pokud zrovna nejedete do Makra nebo Kauflandu na celotýdenní nákup, který se kolikrát nevejde ani do kufru kombíka). Že do prvního parta se chodí po schodech. Když je možné vybrat si eskalátor nebo nepojízdné schody, pak zvítězí varianta číslo dvě. A hlavně – nejlepší bezděčné hubnutí je při koníčku. Každý má nějaký takový, který je potřeba zintenzivnit. Hory? Pak se okamžitě vydejte na procházku za výhledem do krajiny. Kutilství? Copak řezání pilou nebo zatloukání hřebíků není namáhavý pohyb! Rodina a vnoučata? Okamžitě si běžte s dětmi zakopat! Kilogramy budou mizet samy!

2. Láska a sex

Ano, to je další důležitý bod. Jakmile jste čerstvě zamilovaní, kolikrát se ani nestíháte najíst. Samozřejmě, je tam i nějaká ta večeře nebo sklenka dobrého vína ve dvou. Ale také procházky a v prvé řadě milostné zážitky. A nemusí to být zdaleka noc plná vášně, kterou navíc – na rozdíl od vesměs rozšířené fámy, kterou podporuje i reklama na »evidentně dobrý výkon« – ženy nevyžadují a muži ji většinou hodlají »vydržet« jen kvůli své čerstvě milující a milované ženě či kvůli vlastnímu egu. Stačí taková půlhodinka milostných radovánek, třeba i jen obden, a uvidíte, jak kilogramy půjdou radikálně dolů.

Studie z roku 2013 uvádí, že muži spálí při sexu v průměru 4,2 kalorií za minutu, kdežto ženy jen 3,1 kalorií. Je to dáno tím, že hodně vítězí klasická misionářská poloha, tudíž by pro ženy bylo výhodnější zapojit více tzv. jezdeckou pozici. Čísla se pak jistojistě srovnají.

3. Stres

Zatímco předchozí hubnoucí bod souvisel s velice příjemnou životní situací, do níž by se rád dostal každý (pokud již tedy není dlouhodobě a šťastně zadán), stres je vedlejším produktem záležitostí nepříjemných a rozhodně ne vyhledávaných. Většina lidí to má tak, že ve stresových situacích hubnou. Ano, i díky tomu, že se vinou například pracovní rozlítanosti nestihnou najíst. Každý lékař vám však potvrdí, že hubnutí a stres, to není zdravá rovnice ani omylem. A většinou ani dlouhodobě účinná. Jakmile totiž stres opadne, a to samozřejmě je třeba přát každému člověku (snad s výjimkou zapřisáhlých nepřátel), většinou se dostaví obávaný jojo-efekt. Každopádně však platí, že hubneme bezděčně…

4. Strava tak trochu jinak

Říká se, že co je zdravé, to není dobré. A co je dobré, to není zdravé. Ano, pokud sníte deset knedlíků se svíčkovou, asi vaše špíčky dolů zrovna nepůjdou. Ale nemusíte zrovna jíst salát za salátem. Existuje spousta dobrot, které vám pomohou k vysněné postavě. Dobrým trikem je lžíce medu před spaním, která tělo dovede ke klidnému spánku. A spánek, jak dobře známo je spojen s hubnutím. I šálek čaje s medem a špetkou skořice vám navodí klidné spaní.  Skvělé je i domácí kysané zelí, které zrychluje metabolismus (látkovou výměnu), a navíc pročišťuje střeva. A nezapomeňte na jogurty nebo sýry, celkově na mléčné výrobky, protože vápník je dokonalým požíračem tuku!

Nebo zkuste jablečný ocet! Ten totiž obsahuje hořčík, draslík a vápník, které napomáhají hubnutí, podporuje spalování tuků a činnost střev. Že jablečný ocet není zrovna dobrota k utlučení? Jak jsme psali, podporuje činnost střev, takže když si ho dáte, klidně si dopřejte vedle něj i něco, co milujete, ale co je trochu více kalorické. Ono se to vyváží, uvidíte…

5. Vůně

Než dostanete chuť na něco hodně kalorického, třeba na nějakou sladkost, dopřejte svému tělu aromatickou koupel, zapalte si vonnou svíčku či vypijte šálek aromatizovaného čaje. Vůně totiž zahání hlad a celkově platí, že člověka přivádí na jiné myšlenky. Nejlepší jsou vůně v kombinaci s tím, o čem jsme psali v bodu dva. Když si totiž dopřejete vířivku pro dva, můžete aroma umocnit ještě něčím, co je pro tělo stejně, ne-li ještě více, příjemné.

Marcela Špičková

ILUSTRAČNÍ FOTO – pixabay

Související články

1 KOMENTÁŘ

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy