Home Rozhovory Hynek Blaško: Europarlament je jenom žvanírna a výrobna nesmyslů, naše problémy neřeší

Hynek Blaško: Europarlament je jenom žvanírna a výrobna nesmyslů, naše problémy neřeší

Hynek Blaško FOTO - archiv Hynka Blaška

Demonstrace mají smysl, ale Europarlament je jen žvanírna, k současné krizi by nedošlo, kdyby Němci a Francouzi trvali na tom, aby byly dodržovány Minské dohody, řekl v rozhovoru pro iportaL24.cz europoslanec a kandidát na prezidenta generál Hynek Blaško.

Předně se zeptám, jste jedním z kandidátů na prezidenta, který vsadil na sběr podpisů. Hodně se tak stýkáte s občany, jak se k vaší kandidatuře staví lidé, s nimiž se každodenně setkáváte? A víte už, zda dosáhnete požadovaného limitu padesáti tisíc podpisů?

Část lidí mne podporuje, část lidí, kteří původně podporu vyjadřovali, tak už ode mě dali ruce pryč a to mě docela mrzí. Bohužel, s tím nic nenaděláme. O podpisy se radši ani nestarám, aby mě nekleplo.

Ona podpora/nepodpora je daná vaším koncem v SPD ?

Mě už SPD nezajímá. Když někdo nepoloží jediný argument na stůl a vykládá jenom lži, není se o čem pak dále bavit.

Nestěžuje vám rozkmotření s SPD práci například v europarlamentu?

Vůbec. Ani předchozí dva roky se o mě nikdo (z SPD, pozn. red.) nezajímal, že by třeba zvedli telefon a něco chtěli řešit, stačilo, že jsem měl ve volbách 47 a půl tisíce hlasů a to jim přineslo do kasy 1,5 milionu. Tak i nyní nic, ticho po pěšině. Přestal jsem pro ně existovat, ale v europarlamentu to nemá žádný vliv, já si prostě jedu svoji tak, jak jsem jel i před tím.

Nedávno v Europarlamentu proběhlo hlasování o odsouzení »teroristického útoku proti lidem LGBTIQ+ v Bratislavě« a vy jako jediný z českých europoslanců jste hlasoval proti, mohu se zeptat proč?

Kdybyste to viděl, tak oni tam v té hlavní diskusi rozjeli takovou věc, že vlastně z toho vzniknul dojem, že se v současné době bojí zástupci těchto menšin chodit do ulic a vycházet z domu. Viděl jste snad někdy někoho, že by to měl napsané na čele? Podle mého názoru sexualita, ať je to jaká chce, to je přeci vysoce soukromá záležitost. A pokud tomu tak není, mohou se najít lidé, kteří s tím mají problém. Navíc konkrétně v tomto případě jsem zaslechl v kuloárech, že zde mohlo jít spíše o milenecký spor. Ale to nemám potvrzené.

Jaká je podle vás role Europarlamentu za současné krize?

Europarlament je žvanírna a výrobna nesmyslů. Socialisti a lidovci tam prostě mají většinu, takže si tam prosazují ty svoje bláboly pořád kolem dokola. Navíc, s tím hlasováním se to má tak – tedy já se domnívám, že polovička z europoslanců ani neví, o čem hlasuje.

Když tedy Europarlament situaci fakticky neřeší a nejspíš ani nemůže, kde je zakopaný pes?

Při všech příležitostech říkám, že kdyby nebyla západní Evropa tak pokrytecká, zvláště pak kdyby Němci a Francouzi trvali na tom, aby byly dodržené Minské dohody, tak by k této válce nikdy nedošlo. Lidé tady chtějí mír, i když nám tedy nyní bezprostřední nebezpečí válečných operací nehrozí. Ale hrozí nám to, že pokud i naše vláda bude pokračovat v nastalém trendu, tak prostě už nebude kde brát. My všichni skončíme na kolenou. Proč třeba Ukrajina, když je tak obrovská země, se nepostarala o ty, kdo jsou tam v centru, kde padají bomby? Mohou se o uprchlíky postarat sami. Soukromě se ale domnívám, že je to řízené. Vždyť sem jdou lidé většinou nevzdělaní. Myslíte, že by někdo z nich našel na mapě, kde je Česko nebo Slovensko a hned by věděl, na co tady má nárok? Považujete to za normální a myslíte si, že to někdo neřídí? Já si to tedy nemyslím.

Jak vnímáte jako generál současnou situaci na frontě?

Těžko soudit, ale rozhodně v tomto nemá cenu poslouchat Českou televizi a ani Novu, ani Primu, protože tam melou věci, které asi nejsou pravda a snaží se nějakým způsobem tu ruskou armádu diskreditovat. Uvidíme, co přinesou následující měsíce. Obava z použití špinavé bomby je asi na místě, ale kdo ji hodí? Rusové určitě ne.

Zúčastnil jste se i páteční demonstrace, kde se lidé stavěli mimo jiné proti angažmá naší vlády ve válce na Ukrajině a vyhrazovali se i proti jednostrannému informování o situaci ze strany veřejnoprávních médií. Stejně jako tomu učinili němečtí politici, tak v tomto kontextu i čeští mluví o tom, že by zpochybňování vládní politiky, co se situace na Ukrajině týče, mělo být kriminalizováno…

To máte jako padesátá léta, co si budeme povídat. Je to vůbec normální, aby tohle někdo zkoušel v 21. století? Aby se nedivili, aby pak by lidí nebylo pětkrát tolik. Ale pozor, toto byla demonstrace taková mírumilovná, může se taky stát, že, jak se lidově říká, jim taky prdne v kouli a vezmou to do vlastních rukou. A to se nebudou hoši stačit divit. To by pak nestačilo, ani kdyby se sjely zásahové jednotky z celé republiky.

Mají tedy ale podle vás tyto poklidné demonstrace smysl?

Určitě to má smysl, protože ti lidé jdou spolu. Už jen tím, že zde společně jsou a přijdou vyjádřit svůj názor na celou věc. Jestli jim někdo nadává do ruskejch švábů a desolátů, a já nevím, do čeho všeho, tak by si měl dát mokrej hadr na hlavu.

Tomáš Cinka

1 KOMENTÁŘ

 1. …. jak ušetřit ?

  Jak lidem a firmám pomoci snížit náklady – a jak to vadí ministerským úředníkům…
  Ušetřete v domácnostech a firmách na provozu Vašich motorů.
  Což je v době vysoké inflace rázná pomoc obyvatelům a podnikatelům.

  MOŽNOSTI ÚSPORY NA PHM AŽ 15% – ZASTAVENÍ A SNIŽOVÁNÍ INFLACE

  Čisté filtry pevných částic, vstřikovače, ventily, svíčky, žhaviče a celá výfuková soustava.
  Toto není „zastropováno“ – toto je celostátně „ZAPODPODLAHOVÁNO“ už 9 let.
  9 LET MLČENÍ, ne jen v ČR ! Tyto možnosti úspor, MŮŽETE POUŽÍT TEĎ HNED.

  Moc si vážíme Těch, kteří chtějí lidem a firmám pomoci, ale také i Sobě a Vašim dětem.
  Ne tak ministerstvo dopravy, které se nás snaží umlčet, neplatnými názory z minulého tisíciletí,
  bez ohledu na to, co to občany a firmy stojí a kolik životů bychom mohli společně zachránit.

  Doufáme a věříme, že nikdo, kdo je od nás informovaný a už zná tyto možnosti,
  nechce „stát“ součástí „ligy“ odpovědných za zvyšující se zbytečná úmrtí občanů.
  Více jak 30 spoluobčanů denně ! Více jak 11tisíců ročně ! Jsou to i naše děti !
  (Ročně v Evropě 400 000, celosvětově 7 000 000 !!!)

  Zároveň už máme u výrobce domluvenou rozumnou slevovou akci,
  aby jste měli dobrou motivaci tuto ráznou pomoc aditiva vyzkoušet.

  Když nám Stát nepomáhá, Vy pomozte Sobě, Vašim blízkým a dětem.

  Napište si o tyto možnosti na 1bartos@seznam.cz

  PS: Nižší spotřeba = méně emisí = více živého a zdravého života

Comments are closed.