Home Domácí Hypotéky mírně zlevnily, dál jsou ale pro velkou většinu lidí nedostupné

Hypotéky mírně zlevnily, dál jsou ale pro velkou většinu lidí nedostupné

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Přestože Česká národní banka již rok drží klíčovou sazbu na úrovni sedmi procent, průměrná nabídková sazba hypoték podle Swiss Life Hypoindexu opět, i když nepatrně, klesla, a to z červnových 6,30 procenta na 6,24 %. Dostala se tak na stejnou úroveň jako ve stejném měsíci loni.

»Banky (tedy alespoň některé) se snaží rozvířit prázdninový hypoteční trh snížením svých úrokových sazeb. Rozptyl nabídek je ale poměrně široký,« uvádí na webu Hypoindexu Jiří Sýkora, specialista oddělení produktového managementu společnosti Swiss Life Select. Některé banky podle něj nabízejí hypotéky se sazbou těsně nad pěti procenty, jiné se pohybují v dvouciferných číslech. »Přes tyto dva extrémy je celkový průměrný Swiss Life Hypoindex stále na podobných hodnotách již několikátý měsíc. Přestože průměrná nabídková sazba klesla oproti minulému měsíci o šest bazických bodů, netroufám si říct, že jde nastolení nějakého dlouhodobějšího trendu,« dodává expert.

GRAF – Swiss Life Select

Metodika Swiss Life Hypoindexu odráží aktuální průměrnou nabídkovou sazbu hypotečního úvěru pro 80 % hodnoty nemovitosti.

Přes 23 tisíc měsíčně…

Měsíční splátka hypotečního úvěru na 3,5 milionu korun sjednaného do 80 % odhadní ceny nemovitosti při splatnosti 25 let a průměrné nabídkové sazbě 6,24 % se v červenci snížila o 127 korun na 23 068 Kč.

Splátka hypotečního úvěru klesá stejně jako průměrná nabídková sazba již druhý měsíc v řadě. Nad hranicí 23 tisíc se průměrná měsíční splátka hypotéky drží posledních dvanáct měsíců, výjimkou byl říjen loňského roku, kdy klesla o devět korun pod tuto hranici.

Hypotéky pro mladé zdražily

»Pod šestiprocentní hranici se poprvé od října loňského roku opět dostaly hypotéky do 80 % zástavní hodnoty nemovitosti (LTV) s fixací na pět let, když za poslední měsíc zlevnily o dva bazické body na 5,99 %. Nejvýrazněji ale zlevnily hypotéky s LTV do 80 % fixované na tři roky, a to o 0,16 procentního bodu na 6,28 %. Úroková sazba hypoték klesla i u fixací na jeden rok, a to o šest bazických bodů na 6,61 %. Desetileté fixace stagnovaly,« stojí v informaci Hypoindexu.

Hypotéky pro mladé do 36 let, tedy nad 80 % LTV, naopak zdražily. Nejvíce vzrostly sazby hypoték fixovaných na jeden rok, a to o 0,1  bodu na 6,1 %.

Sazby hypoték s fixací na tři a pět let pak stouply pouze nepatrně, a to o jeden bazický bod na 6,56 %, resp. 6,27 %. Hypotéky fixované na deset let zdražily o tři body na 6,36 %.

Sazby budou zřejmě dál stagnovat

Dvoutýdenní repo sazba tak od 22. června loňského roku zůstává na sedmi procentech. »Na dalším zasedání bude ČNB znovu rozhodovat o ponechání či zvýšení úrokové sazby. Zůstanou na současné či vyšší úrovni po delší dobu,« uvedl guvernér ČNB Aleš Michl po posledním měnově-politickém zasedání.

Ani hypoteční sazby se tak minimálně do konce letošního roku zřejmě výraznějšího poklesu nedočkají. »Domnívám se, že sazby budou spíše stagnovat a k nějakým stálejším změnám by mohlo dojít až ke konci letošního roku,« soudí Sýkora.

Co s hypotéčním trhem udělalo zrušení limitu DSTI?

S platností od 1. července zrušila ČNB limit ukazatele DSTI, který určoval maximální procentní podíl celkové výše všech měsíčních splátek úvěru na čistém měsíčním příjmu žadatele o úvěr. Ne všechny banky ovšem limity zrušily.

Podle Sýkory můžeme banky podle přístupu k hodnocení DSTI rozdělit do tří skupin. První skupinou jsou banky opatrné, které i nadále kontrolují, aby limit DSTI nepřesáhl hranici 45 % pro žadatele nad 36 let, resp. 50 % pro žadatele starší 36 let. Druhá skupina bank zaujala neutrální přístup a limit u obou skupin žadatelů posunula, případně je sjednotila na limit vyšší (např. 60 % pro žadatele mladší 36 let a 55 % pro starší žadatele, nebo 70 % pro obě věkové skupiny). Poslední skupinou jsou banky odvážné, které úplně přestaly limit DSTI hodnotit.

Na hypotéku tak od července dosáhne více lidí. Ani banky ale nepřijdou zkrátka. »Banky, které limity uvolnily, mají zájem navýšit svůj tržní podíl a získat co nejvíce hypoték do svého portfolia,« dodává Sýkora. Zda a nakolik se rozvolněná pravidla pro hypotéky promítnou do zvýšeného zájmu o nemovitosti, se podle něj ukáže až s odstupem času.

(ici)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here