Home Domácí Hypotéky opět mírně zdražily

Hypotéky opět mírně zdražily

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Průměrné úročení hypoték se za poslední měsíc zvýšilo o 0,11 procentního bodu a počátkem listopadu se dostalo na 6,31 procenta. Nárůst přišel po snížení v předchozích dvou měsících.

Vyplývá to z údajů Fincentra Hypoindexu, které vycházejí z aktuální průměrné nabídkové sazby hypotečního úvěru pro 80 % hodnoty nemovitosti.

»Zvýšení této sazby stejně jako snižování v minulých dvou měsících mají na svědomí akční slevy. Ty totiž před slabší zimní sezonou skončily. Nicméně tyto drobné výkyvy jsou součástí běžného fungování hypotečního trhu a spíše jen potvrzují naše předpovědi o období stabilních úrokových sazeb, které by mělo trvat i do počátku příštího roku,« uvedl analytik společnosti Fincentrum & Swiss Life Select Jiří Sýkora.

V listopadu minulého roku činila průměrná nabídková sazba hypoték 3,39 %. Za poslední rok tak vzrostla téměř o tři body.

Měsíční splátka hypotečního úvěru ve výši 3,5 milionu korun sjednaného do 80 % odhadní ceny nemovitosti při fixaci na tři roky, splatnosti 25 let a průměrné nabídkové sazbě 6,31 % vychází v listopadu na 23 228 Kč. Proti minulému měsíci se měsíční splátka hypotéky zvýšila o 237 Kč.

»K největšímu meziměsíčnímu nárůstu v posledním roce došlo v červenci letošního roku, kdy měsíční splátka vzrostla o téměř 1150 Kč. Za poslední rok se měsíční splátka zvýšila o téměř šest tisíc korun,« doplnil Sýkora.

Nejvýrazněji vzrostly úrokové sazby hypoték do 80 % odhadní ceny nemovitosti (LTV) s fixací na jeden rok, a to o 0,19 bodu na 6,68 %. Jednoleté fixace hypoték nad 80 % LTV zdražily o 0,16 bodu na 6,4 %.

Nad hranici šesti procent se opět posunula průměrná nabídková sazba hypoték do 80 % LTV s fixací na pět a deset let. Sazba pětileté fixace vzrostla o 0,12  bodu na 6,07 % a desetileté o šest bodů na 6,05 %. O 0,06 bodu se zvýšila i průměrná sazba hypoték s fixací na tři roky, a to na 6,46 %.

Hypoteční úvěry poskytované nad 80 % odhadní ceny nemovitosti s fixací na tři a deset let zdražily shodně o čtyři body na 6,74 %, resp. 6,33 %. Průměrná nabídková sazba hypoték nad 80 % s fixací na pět let vzrostla o 0,1 bodu na 6,34 %.

Česká národní banka (ČNB) ponechala na začátku listopadu základní úrokové sazby beze změny. Dvoutýdenní repo sazba tak od června zůstává sedm procent, což je nejvyšší úroveň od roku 1999.

(ici)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here