Hypotéky zřejmě zlevní nejdříve v příštím roce, přesto zájem o ně opět stoupá

Nabídková sazba hypoték činila v dubnu v průměru 6,3 procenta. Čerstvá data dnes představila Jana Zámečníková na webových stránkách Fincentra Hypoindexu. Proti březnu, kdy byla sazba na úrovni 6,27 %, tak došlo k mírnému zdražení hypoték.

»Příčina toho zvýšení je ukončení akčních slev u některých bank. Nicméně většina bankovního trhu i nadále kopíruje chování České národní banky a svoje sazby udržuje na stejné hodnotě. Vše nasvědčuje tomu, že tento trend bude opravdu trvat, když ne celý letošní rok, tak určitě do jeho poslední čtvrtiny,« uvedl Jiří Sýkora, specialista oddělení produktového managementu společnosti Fincentrum & Swiss Life Select.

GRAF – Fincentrum Hypoindex Pozn.: Data odrážejí aktuální průměrnou nabídkovou sazbu hypotečního úvěru pro LTV do 80 %. Vydávána jsou vždy na začátku každého měsíce, a to k pátému pracovnímu dni.

Splátka vzrostla meziročně o téměř tři tisíce

Měsíční splátka hypotečního úvěru ve výši 3,5 milionu korun sjednaného do 80 % odhadní ceny nemovitosti při splatnosti 25 let a průměrné nabídkové sazbě 6,3 % vzrostla v dubnu o 73 Kč na 23 205 korun. »Meziročně si však připlatíte téměř tři tisíce korun, loni v dubnu byla totiž průměrná nabídková sazba 4,88 %,« upozornila Záměčníková.

Vzrostly všechny průměrné nabídkové sazby hypoték fixovaných od jednoho roku do deseti let, a to jak u hypoték do 80 % zástavní hodnoty nemovitosti (LTV), tak u hypoték s LTV nad 80 %.

Nejvýrazněji vzrostly sazby desetiletých fixací hypoték s LTV nad 80 %, a to o 12 bazických bodů na 6,38 %. Hypotéky s LTV do 80 % fixované na 10 let zdražily o 0,08 procentního bodu na 6,1 %. Nárůst o osm bazických bodů zaznamenaly i hypotéky fixované na tři roky s LTV nad 80 % a se sazbou 6,7 % jsou tak nejdražší na trhu.

Sazby hypoték fixované na jeden rok vzrostly pouze o jeden bazický bod. Banky tak v průměru nabízejí jednoleté fixace hypoték s LTV do 80 % za 6,65 % a s LTV nad 80 % za 6,15 %. Ke stejnému nárůstu došlo i u hypoték do 80 % fixovaných na pět let (6,05 %)

Hypotéční trh navzdory vysokým sazbám ožívá

Česká národní banka ponechala na konci března úrokové sazby v souladu s očekávání opět beze změny. Dvoutýdenní repo sazba tak i nadále zůstává na sedmi procentech, kam se dostala loni v červnu.

Bankovní rada je však podle guvernéra centrální banky Aleše Michla stále připravena sazby zvýšit, zejména pokud vzroste riziko mzdově inflační spirály. »Z tohoto pohledu se tedy nemusí naplnit očekávání trhu o tom, že sazby již dosáhly svého vrcholu, zrovna tak očekávání trhu ohledně načasování prvního snížení sazeb ČNB hodnotíme jako předčasná,« uvedl nedávno guvernér.

Základní úrokové sazby by tak mohly zůstat na vyšší úrovni po delší dobu. To samé pak platí i pro hypoteční sazby. Jejich výraznější pokles lze zřejmě čekat až v příštím roce.

Navzdory vysokým úrokovým sazbám ale hypoteční trh ožívá. »Hypoteční trh na počátku roku zažívá očekávané mírné oživení. Což je způsobeno zejména končící fixací u starších hypoték, ale také propadem cen některých nemovitostí, a také tím, že klienti si pomalu zvykají na zvýšené sazby,« dodal Sýkora.

(ici)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy