Ideální počasí na houby. Klasické recepty, které ocení (nejen) kuchaři

Skvělé počasí na houby! Je stále docela teplo, přitom už není nehorázné sucho – takže pokud máte do lesa jen skok, podívejte se po houbách. Ba i v příměstských lesech je při procházce najdete. Většina z nás, přátel hub, si užívá, pokud ví kam zajít. Ale opravdu rostou! Už jako dítě jsem sedával opřený o kmen stromu, a vyvolával: »houba, a tam je také houba«. Byly tam, ale od té doby sbírám jen ty houby, které spolehlivě znám…

Začněme třeba takto: houby nikdy nejezte syrové! Zpracovávejte pouze ty, které dobře znáte! Jsou-li staré, rozměklé nebo zapařené, vyhoďte je! Čerstvé houby sbírejte do košíků, nikdy je nenechávejte v igelitových taškách nebo »na hromadě«. Houby očistěte již v lese, doma je ihned rozprostřete na rovnou plochu, aby se nezapařily. Hlavičky hub netřeba loupat. Což neplatí u klouzků, jejich hlavy vždy oloupejte.

Houby patří k tradici české kuchyně. Můžeme je grilovat, smažit, dusit, vařit, přidávat do polévek a omáček, obohatí chuť masa i ryb. Hodí se pro rychlou přípravu, takže při jejich použití ušetříme nejen peníze, ale i čas. Například hlavičky hříbků, ale též bedel, stačí jen očistit, nasolit, posypat lžičkou čerstvě drceného kmínu a zprudka orestovat na dvou lžících másla se dvěma lžícemi slunečnicového oleje. Je to skvělá »bašta«. S právě uvařenými brambory, jen lehce zakapanými máslem, zcela nepřekonatelná.

Z hub můžete připravit skvělý houbový guláš. Zvolte klasický postup, tedy lžíci sádla, dvě hrubě pokrájené větší cibule, lžíci sladké gulášové papriky, drcený kmín (bez něj to prostě nejde) a pepř podle chuti. Pokrájená směs hub (mělo by jich být nejméně dvakrát více než je hmotnost cibule), tři stroužky česneku, lžíce hladké mouky, sůl. Cibuli orestujte skoro dozlatova na sádle (můžete přidat lžíci oleje, poduste na něm houby, zredukujte vodu (vyvařte ji), kterou houby pustily, zasypte paprikou, přidejte pepř a drcený kmín, zaprašte moukou a podlijte vodou. Povařte za stálého míchání asi 10 minut. Každou porci ozdobte usekanou petrželkou a podávejte s houskovým nebo bramborovým knedlíkem.

Houskové knedlíky jsou báječnou přílohou i k svíčkové z bedel. Základ je stejný jako u klasické svíčkové – kořenová zelenina povařená v octové vodě s kořením (bobkový list, pár kuličky nového koření a pepře), po vyjmutí koření zeleninu rozmixujte, v kastrolu důkladně povařte s hladkou moukou rozmíchanou ve studené vodě, osolte a nakonec vmíchejte hrnek smetany ke šlehání, dále nevařte. Očištěné klobouky bedel pokrájejte a poduste několik minut na másle a přidejte do omáčky. Anebo je jen překrojte na čtvrtky, dvě tři minuty krátce spařte ve vroucí vodě a ještě před tím, než do omáčky přidáte smetanu, je v omáčce pár minut povařte. Až budete omáčku jíst, vzpomeňte si, že recept je od nás…

Vřele doporučujeme houby (jak jinak než ty, které jste v lese nasbírali) s hnědou hořčicovou omáčkou. Pokrájenou směs hub předem poduste na másle s jemně nasekanou cibulkou a dejte ji stranou. Poté si připravte omáčku, která údajně patří k základním z francouzské kuchyně, ale i my ji umíme ocenit, protože ji v nejedné české kuchyni běžně připravujeme (i když možná jinak, po našem).Cibuli pokrájejte na tenké plátky, osmahněte na troše oleje dozlatova. Přidejte lžíci kvalitního rajského protlaku, čtyři lžíce hladké mouky a za stálého míchání vše nechte mírně zhnědnout. Poté zalijte třemi hrnky masového vývaru. Nevařte zprudka, jen lehce nechejte ode dna probublávat asi 30 minut, jak jinak než za občasného míchání. V jiném kastrolu lehce osmažte druhou a menší jemně nakrájenou cibulku, zalijte ji sklenkou (100 ml) vinného octa a sklenkou bílého vína. Asi 15 minut provařte, osolte, opepřete a pomocí metličky všlehejte lžíci klasické hladké české nebo (pro přátele ostřejší kuchyně) francouzské hořčice. Nevařte, jen prohřejte, přidejte připravené houby a vlijte do základu. Vynikající! Zvláště s těstovinami nebo s rýží.

A ještě jedna chuťová perla, ne zcela obvyklá, ale kdo ji nezkusí, neví, oč přichází. Neobvyklost spočívá v tom, že najít ryzce není jednoduché. Ryzec pravý se smetanou nemá chybu. Klobouky ryzců (asi 300 g) krátce povařte ve vroucí vodě, poté je přeceďte, osušte a nakrájejte na menší kousky. Dejte na suchou pánev a zvolna zahřívejte, dokud se voda neodpaří. Na hlubší pánvi rozpalte kvalitní olej (olivový nebo slunečnicový), přidejte dva stroužky na tenké plátky nakrájeného dobrého česneku, po minutě přidejte houby, okořeňte čerstvě mletým pepřem, mírně osolte, lehce podlijte vodou (dvě lžíce stačí) a duste zhruba 30 minut. Podle potřeby podlévejte, ale jen málo. Nakonec vlijte smetanu ke šlehání (půl hrnku stačí), prohřejte, vmíchejte lžíci jemně posekané petrželové nati a podávejte. Na pečených suchých toastech ozdobených tenkých plátky malých rajčat. Uf, věřte, je to chuťová paráda.

Houbová smaženice patří k perlám tradiční české kuchyně v čase, kdy hub je tak říkajíc »že až«. Očištěné houby pokrájejte, jemně nasekanou cibuli nechte zesklovatět na rozehřátém sádle. Přidejte houby (nejlépe směs různých hub), opepřete, trocha kmínu neuškodí, a za stálého míchání vařte do změknutí. Obvykle není třeba přidávat vodu, houby jí mají v sobě dost. Nechte ji všechnu vydusit. Osolte a houby zalijte přiměřeným množstvím rozšlehaných vajec. Zahřívejte, dokud se vejce nesrazí. S vařenými brambory, nebo jen tak s chlebem je smaženice lahůdkou.

Jiří Janouškovec

FOTO – iportaL24.cz/Ivan Cinka

Související články

1 KOMENTÁŘ

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy